Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yargıtay bu kez kadından yana

  Oya ARMUTÇU / ANKARA
  17 Aralık 2009 - 00:00Son Güncelleme : 16 Aralık 2009 - 22:47

  Daha önce bekâret konusunda aldığı kararlarla kadın derneklerinin tepkisini toplayan Yargıtay, bu kez öldürülen kadından yana bir karar aldı.

  Ceza Genel Kurulu, 31 yıllık eşi Emine Ç.’yi öldürdüğü iddiasıyla yargılanan Hüseyin Ç.’ye, “tahrik” ve “iyi hal” indirimi uygulanamayacağına karar verdi.

  İSTANBUL’da 23 Mayıs 2005’te, Hüseyin Ç., boşanma kararları henüz kesinleşmeyen eşi Emine Ç.’nin evine oğulları Fatih’i görmek için gitti. Hüseyin Ç., eşini hiç konuşmadan başından kurşunlayarak öldürdü. Bakırköy 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde sanık hakkında, “Tasarlayarak eşini öldürmekten” dava açıldı. Mahkeme, sanığa 27 Eylül 2006’da, “Kasten eşini öldürmekten” 20 yıl hapis verdi. Yargıtay 1. Ceza Dairesi, kararı 3 Temmuz 2008’de oy çokluğuyla bozdu. Bozmada şöyle dendi:

  “Sanığın silah temin ettiği, ticari bir araçla olay yerine gelerek hiçbir şey söylemeden eşini öldürüp, beklettiği araçla uzaklaştığı anlaşılmıştır. ‘Tasarlayarak eşini öldürme’ suçundan cezalandırılmalıdır.”

  Mahkeme, kararında direndi. 8 Ocak 2009 tarihli kararda, “Hüseyin Ç.’nin eşinden uzun zamandır görmediği küçük oğlunu görmek için izin istediği, eşinin izin vermediği gibi ‘pzv’ gibi ağza alınmayacak kelimelerle küfür edip, elindeki faraş ve süpürge ile saldırdığı, cinayet için plan yapmadığı” iddia edildi. Yargıtay Ceza Genel Kurulu, önceki gün Yargıtay’ın kararını onadı, mahkemenin direnme kararını bozdu. Böylece Hüseyin Ç.’nin cezası ağırlaştırılmış müebbet hapis oldu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı