Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yargıtay Başkanı'ndan 'şiddet' mesajı

  Oya ARMUTÇU / ANKARA
  02 Eylül 2013 - 10:53Son Güncelleme : 02 Eylül 2013 - 11:16

  Adli yıl açılış töreni Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Cemil Çiçek başta devlet zirvesinin katıldığı törenle başladı.

  Ankara'nın en lüks otellerinden JW Mariott'ta yapılan törende Yargıtay Başkanı Ali Alkan, adli yıl açılış töreni konuşmasında düşünce özgürlüğü, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığının önemini vurgularken, şiddet sorunun altını çizdi. Alkan, şiddetin kaygı verici boyutlara ulaştığını ve şiddet uygulayana hiçbir şekilde tolerans gösterilmemesi gerektiğini söyledi. Alkan, "Şiddet aileden spora trafikten hastanelere kadar neredeyse tüm toplumda önemli bir sorun haline gelmiş bulunmaktadır" dedi.

  BOŞANMA DAVASI TEMYİZİ ALTI AYA İNDİ

  Alkan, 2010 yılında üye ve daire yapısı değişen Yargıtay'da kapasite artırımı sonucu 2012 yılında ilk defa bir takvim yılında gelen dosyadan fazlasının karara bağlandığını açıkladı. TBMM, Adalet Bakanlığı ve HSYK'ya teşekkür eden Alkan, "Bazı hukuksal uyuşmazlıkların beklemeye tahammülü olmadığını biliyoruz. Yargıtay'ımız olağanüstü çabası da bunun içindir. Duruşmasız bir boşanma davasının Yargıtay'da inceleme süresi 2010 yılında 1.5 yıl 2012 yılında dokuz ay iken bugün altı ayın altına gerilemiştir" dedi.

  YENİ ADLİ YIL BARIŞ YILI OLSUN

  30 Ağustos zafer bayramını kutlayan Alkan, adli yılı açarken şu dilekte bulundu:
  "2013-2014 adli yılını hak ve özgürlüklerin hayata geçirildiği her türlü şiddet ve nefret söyleminin terk edildiği insanların birbirlerini farklılıklarıyla kabul ettiği, hukuk devleti idealine ulaşma yönünde atılan demokratik adamlarla büyük mesafelerin alındığı barış içinde geçen bir yılı olması dileğiyle açıyorum"

  ÇÖZÜM SÜRECİ

  Yargıtay Başkanı adli yıl açılış konuşmasında terör ve çözüm sürecine ilişkin destek verirken çok önemli uyarılarda da bulundu. Alkan'ın çözüm süreci mesajları şöyle:
  "Ülkemizde yıllarca süren terör ekonomik, siyasal ve sosyal açıdan çok büyük zararlar vermiştir. Terörü sona erdirme yönünde atılan adımların ve gösterilen çabaların amacına ulaşmasını temenni ediyorum. Lakin terör örgütünün alışkanlıklarını bırakmasının ve terör örgütüne karşı hassasiyetleri oldukça gelişmiş olan toplumun sürece inanmasının hayli zor olacağı gözden uzak tutulmamalıdır. Bu süreçte toplum ve kamu kurumlarının yanında yargıya da düşen görevler bulunmaktadır. Ancak hukukçu mevcut normlara göre uygulama yapmak zorunda olduğundan kendisinden var olan normu uygulamaması beklenemez. Hukuk devletinde yapılan her işlemin ve eylemin hukuksal dayanağı oluşturulmalıdır"

  FEYZİOĞLU’NDAN “DİDEM” MESAJI

  Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ilk kez konuştuğu adli yıl açılış töreninde intihar eden hakim adayı Didem Yaylalı mesajı verdi. Devlet zirvesinin önünde konuşan Feyzioğlu konuşmasına başlamadan önce görevi başında şehit edilen yargı mensupları başta, emniyet ve ordu mensuplarını rahmetle andığını yaralananları acil şifalar diledikten sonra şöyle dedi:
  "Kendisini baskı altında gören mensuplara ise direnme gücü diliyorum. Geçtiğimiz günlerde gençliğinin baharında hakim adayı Didem Yaylalı ve aynı durumdaki meslektaşlarımızın bu trajik sona doğru niçin, nasıl yürüdüklerini ve bizlerin niçin onların yaralarına merhem olmadığımızı düşünmemizi ve hepimizin bundan dersler çıkarmamızı umut ediyorum."
  Feyzioğlu, "Hukukun sanatla yoğrulmadığı takdirde hem hukukçuların hem idarecilerin çağdaşlık ve ilerleme yolunda adım atmaları ve kaliteli hizmet vermeleri kanaatimce mümkün değil. O nedenle bizi bu konseri sunan Devlet çok sesli Korosu'na teşekkürlerimi arz ediyorum" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı