Gündem Haberleri

  Yargıtay Başkanı Ali Alkan, Adli Yıl Açılış Töreni'nde konuştu

  OYA ARMUTÇU - RIZA ÖZEL / ANKARA
  01.09.2014 - 09:52 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Hükümet'in Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu konuşturulduğu için protesto ettiği adli yıl açılış törenine yargı tam kadro katıldı. Yargıtay Başkanı Ali alkan konuşmasında Erdoğan'ın Başbakan olduğu dönemde sık sık dile getirdiği ''Yargı kararlarıyla konuşur, söylemleriyle değil'' ifadelerine isim vermeden cevap verdi. Alkan, "Yargı bağımsızlığına müdahale niteliği taşıyan konularda yargının susmasını beklemek, ancak demokrasiye, kuvvetler ayrılığına, hukukun üstünlüğüne gerçek anlamda bağlılığın yaşandığı ortamda haklılık kazanabilir" dedi.

  Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç ve Danıştay Başkanı Zerrin Güngör ile başta askeri ve sivil yüksek yargı mensupları törene büyük ilgi gösterdiler. HSYK üyeliğine bağımsız aday olan HSYK 1. Daire Başkaın İbrahim Okur da törene katılan isimler arasında dikkat çekti. Muhalefette yargıyı yalnız bırakmadı ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve Selahattin Demirtaş da törene geldi.

  ADLİ YIL AÇILIŞINDAN KARELER

  Törende konuşma yapacak olan Metin Feyzioğlu'nu Yargıtay Başkanı Ali Alkan karşıladı.

  Törene Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ katılmadı. Törene davetli olmalarına rağmen AK Partili Anayasa Komisyonu Burhan Kuzu ile Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya da gelmedi.

  Yargıtay Başkanı Ali Alkan, Adli Yıl Açılış Töreninde konuştu Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Yargıtay Başkanı Alkan'ın sözlerine yanıt

  Feyzioğlu, sabah saatlerinde Twitter hesabından yazdığı mesajda ''Günaydın. Bugün Adli Yıl açılış töreninde yargının ve avukatların sorunlarını ve bunların ülkede yaşayan herkese etkilerini konuşacağım'' ifadelerine yer verdi.

  Yargıtay Başkanı Ali Alkan, Adli Yıl Açılış Töreninde konuştu

  O KONUŞMA 12 SAYFA

  Tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

  Mini konserin ardından Yargıtay Başkanı Ali Alkan 27 sayfalık, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ile 12 sayfalık bir konuşma yaptı

  Yargıtay Başkanı Ali Alkan, Adli Yıl Açılış Töreninde konuştu YARSAV ve Yargıçlar Sendikası da katılmadı

  YARGITAY BAŞKANI'NDAN SERT SÖZLER

  Yargıtay Başkanı Ali Alkan 27 sayfalık konuşmasında oldukça çarpıcı mesajlar verdi. Alkan, Hükümet'i meşruyiet, yargı bağımsızlığı, hukuk güvenliği ve erkler ayrılığı konusunda konusunda uyardı. Yargıtay'ın yapısının yasa ile değiştirilmesini sert şekilde eleştiren Alkan, yargının da yetkisini yasama gibi milletten aldığını söyledi.

  Yargıtay Başkanı Ali Alkan, Adli Yıl Açılış Töreninde konuştu İŞTE ALİ ALKAN’IN KONUŞMASININ TAM METNİ

  Alkan, "Yargının bağımsızlığını ortadan kaldırmak veya yürütmeye bağlı bir yargı oluşturmak, yargı denetiminden kaynaklanan meşruiyeti hafife almak olacaktır. Tarih hukukla sınırlanmamış bir yönetimin vatandaşları için büyük bir tehdit haline geldiğine pek çok defa tanıklık etmiştir" dedi.

  İşte o mesajlardan bazıları:

  * Yargıtay Kanunu ve HSYK Kanunu'nda yapılan değişiklikler ile, yargıya müdahale girişimleri, sorunları çözmekten çok, arttıracak niteliktedir.

  * Yargı bağımsızlığına müdahale niteliği taşıyan konularda yargının susmasını beklemek, ancak demokrasiye, kuvvetler ayrılığına, hukukun üstünlüğüne gerçek anlamda bağlılığın yaşandığı ortamda haklılık kazanabilir

  * Yargının sukunet ihtiyacına gerekli özen gösterilmiyorsa veya bu ihtiyaç umursanmıyorsa sessizliğini korumak nasıl mümkün olacaktır. Mehabet dediğimiz olgu biraz da muhataplardan beklenmesi gereken bir özene işaret etmez mi.

  'YARGI KARARLARIYLA KONUŞUR'
  Erdoğan Başbakan olduğu dönemde sık sık ''Yargı kararlarıyla konuşur'' demişti. Cumhurbaşkanı adayı iken katıldığı bir TV programında ''Yargı kararıyla konuşacak, söylemlerle değil'' ifadelerini kullanmıştı.

  BİZİ POLEMİĞE ZORLAMAYIN

  * Yargıyı yıpratmak kimseye bir yarar sağlamaz. Adaletin güçlçü olması hakimler için değil herkes için güvencedir. Bu husus hiç unutulmamalı yargı mensupları polemiğe zorlanmamalıdır.

  HAKİMLERİ SAYESETE KONU YAPMAYIN

  * Hakim önüne gelen davada görüş ve inançlarından sıyrılarak günlük siyasetin ve tartışmaların etkisinden uzak kalarak karar verilmelidir. Hakimlerin siyasallaşması siyasallaştırılmak istenmesi veya siyasete konu yapılması görevlerine yansıtmadıkları bireysel görüşlerinden dolayı ayrıcılığa tabi tutulması hukuk devletinde kabul edilemez. Hakim ve savcılar menfaat ve baskı gruplarından herhangi bir beklentiyle de karar veremezler.

  Yargıtay Başkanı Ali Alkan, Adli Yıl Açılış Töreninde konuştu İstanbul Barosu’ndan Adli Yıl çıkışı: Hukuksuzluk yorunda yürüyenler çıkmaz sokaktadır


  ÖZEL AMAÇLA YASA ÇIKARMAYIN TEHLİKELİ

  * Yasalar soyut ve genel olarak hazırlanır temel hukuk ilkesine karşın özel amaçla yasa çıkarma anlayışı aynı yasalarda sık sık değişiklikler yapılması ve yasalar çıkarılırken anayasaya uygunluğu konusunda gerekli özenin gösterilmemesi adalete olan güveni sarsmakta yargı ve yönetimde de tıkanmalara neden olmaktadır. Bu ülkemizin ve milletimizin barışı ve huzuru için tehlikeli bir durumdur,

  KADINA ŞİDDET İNSAN HAKLARI SORUNU

  * Önceki yıllarda da dikkat çektiğimiz ve bir asayiş sorunu olmanın ötesinde cinsiyet ayrımcılığına dayalı bir insan hakları sorunu olarak ele alınması gereken kadına karşı şiddet olgusu ve her türlü çocuk istismarı maalesef ciddiyetini korumaktadır. Gençliğimizi tehdit eden uyuşturucu kullanımı giderek artmakta kullanım yaşı hızla düşmekte ve kullanıcılara yönelik tedavi hizmetleri bir mahkeme ilamına bağlı olduğunda bile etkin olamamaktadır.

  'CUMHURBAŞKANIMIZIN BURADA OLMASINDAN MUTLU OLURDUK''
  Adli yıl açılış törenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Alkan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açılışta hazır bulunmasından onur duyacaklarını belirterek, şöyle devam etti:
  "Bu sıkıntının gelecek adli yıl ortadan kalkmasını ümit ve temenni ediyoruz. Cumhurbaşkanlığı makamı önemsenmesi gereken bir makam. 'Katılırsa katılır, katılmazsa katılmaz' diyemezsiniz. Biz Cumhurbaşkanımızın burada olmasından çok mutlu olurduk. Gelişmeleri hepiniz biliyorsunuz. Süreç hangi aşamalardan geçti. Yargıtay'ın da dışında gelişen olaylardı. Bizim doğrudan müdahale edemeyeceğimiz olaylardı. Ama böyle gelişti. İnşallah bir sonraki adli yıl açılış töreninde 'Sayın Cumhurbaşkanım' diye başlamayı arzu ederiz, temenni ederiz. Çabamız da bu yönde olacaktır. Gelinen bu noktada üzgünüz."

  "Süre sınırlamasını getirmek zorundaydık"

  Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'nun konuşmasını 20 dakikayla sınırladığının hatırlatılması üzerine de Alkan, Danıştay'ın kuruluş yıl dönümündeki sıkıntılı durumun yaşanmaması için süreyle ilgili kısıtlama getirildiğini hatırlattı.

  Alkan, şunları söyledi: "Orada sürenin çok aşılmış olması bir yerde insanı gerdi. Biz kendisine süre sınırlaması getirdik. Ama konuşmasının içeriğine ifade özgürlüğü bağlamında hiçbir şekilde müdahalemiz ve talebimiz olmadı. İçerik tamamen kendisinin takdirinde olan bir husus. Süre sınırlamasını getirmek zorundaydık. Çünkü katılımcıların programlarını aksatmamak için. Ben kendime de getirdim. Çünkü katılımcılar süre uzadıkça programları aksayacağı için saatine bakmaya başlayacak. Bu daha rahatsız edici bir durum. Süre sınırlaması olmasaydı yargının sorunlarıyla ilgili saatlerce konuşabilirdik. Süre sınırlaması sadece Barolar Birliği Başkanı için değil, kendimiz için de geçerliydi. Ben buna 30-35 dakika demiştim, uydum. Buna özellikle uymaya riayet ettim. Bir paragrafı da atladım. Anayasa ile ilgili bir şey daha söylemek istiyordum ama atladım."

  BAŞINIZI DİK TUTUN TENEZZÜL ETMEYİN

  * Başka ilk derece mahkemelerinde görev yapanlar olmak üzere tüm meslektaşlarıma sesleniyorum. Hakim ve savcı olmak bizim için en büyük onur ve şeref kaynağıdır. Hiçbir makama, unvana ve göreve tamah ve tenezzül etmeyiniz yargının hepimizin bildiği iç sorunlarını kendi içinizde kendiniz çözünüz. Görevizine ve temsilinize müdahale ettirmeyiniz. Bağımsızlık ve teminatınıza el uzatan hiçbir çözüme rıza göstermeyiniz başınızı dik tutunuz.

  YÜZ AKIMIZSINIZ

  * Sizler ülkemizin farklı köşelerinde üstün vasıflarınız mütevazı yaşamınız ve vicdanlarınızdan süzdüğünüz kararlarınızla yargının yüz akısınız. Mesleki dayanışmanızı ortaya koyma biçimlerinizi çok sesliliğinizi ve mesleki örgütlenmelerinizi takdirle izliyor sizleri sevgi ve saygıyla kucaklıyorum.

  Yargıtay Başkanı Ali Alkan, Adli Yıl Açılış Töreninde konuştu İşte Metin Feyzioğlu'nun 12 sayfalık konuşmasının tam metni


  ERDOĞAN DANIŞTAY TÖRENİNİ TERK ETMİŞTİ

  Danıştay’ın 10 Mayıs'ta yapılan 146.kuruluş yıl dönümü törenine Erdoğan, Başbakan olarak katılmıştı. Törende Feyzioğlu'nun sözlerine ve uzun konuşmasına sinirlenen Erdoğan, 11.Cumhurbaşkanı Gül'ün kendisini sakinleştirmeye çalışmasına rağmen salonu terk etmişti.

  Yargıtay Başkanı Ali Alkan, Adli Yıl Açılış Töreninde konuştu

  "BARO BAŞKANI KONUŞACAKSA BEN KATILMAM"

  Erdoğan, Ak Parti 13. Kuruluş Yıldönümü Resepsiyonunda, 1 Eylül'de yapılacak Adli Yıl Açılış Töreni'ne katılıp katılmayacağı sorusu üzerine Danıştay'ın kuruluş yıldönümü toplantısında yaşadıkları olayı bir daha yaşamak istemediğini söylemişti.

  Türkiye Barolar Birliği Başkanının bu toplantılarda konuşmasının bir teamül olduğunu belirten Erdoğan, "Eğer Yargıtay, Baro Başkanı'nı çağırıp orada konuşturacak olursa oraya ben katılmam. Cumhurbaşkanı gelip de orada Baro Başkanını dinlemek durumunda değil. Bugüne kadar bu tür şeyler olduysa artık bunların reforme edilmesi lazım. Bütün bunlara rağmen Yargıtay Başkanı orada konuşacaksa, Yargıtay Başkanını ben de seve seve dinlerim, Yargıtay'ın başı olduğu için dinlerim. Beni süreler hiç ilgilendirmez, katılmam. Orada Yargıtay Başkanı sadece konuşacaksa eyvallah, ödüllerine vesaire eyvallah. Zaten işin asıl formatında, yasal formatında bu yok. Neymiş teamülmüş. Bir teamül arıyorsanız, böyle bir yerde konuşması gereken Yargıtay üzerinde böyle bir şey aranıyorsa orada cumhurbaşkanı konuşur" demişti.

  Yargıtay Başkanı Ali Alkan, Adli Yıl Açılış Töreninde konuştu Danıştay töreninde yaşanan gergin anlar

  BAŞKANLAR KURULU YENİDEN GÖRÜŞTÜ

  Erdoğan'ın bu sözlerinden sonra Yargıtay Başkanlar Kurulu, durum değerlendirmesi için toplanmış ve ardından Yargıtay Başkanı Ali Alkan şu açıklamayı yapmıştı:
  "Başkanlar Kurulu geleneklere uygun olarak Barolar Birliği Başkanını da davet edilmesini uygun görmüştü. Fakat bu karar alındığında Sayın Cumhurbaşkanımızın ne adaylığı söz konusuydu ne cumhurbaşkanı olması söz konusuydu. Bu konu henüz netleşmemişti. Fakat Sayın Cumhurbaşkanımız seçildikten sonra Danıştay Başkanlığındaki o üzücü olaydan da münhem olarak bir açıklama yaptı. Sayın Barolar Birliği Başkanı törene katılırsa kendisinin katılmayacağını ifade etti. Bu, yeni gelişen bir durumdu. Ben, kişisel olarak bunu önemsedim. Başkanlar Kurulunu toplantıya çağırdım. Başkanlar Kurulu uzun müzakerelerden sonra davetiyelerin dağıtılmış olması, ifade özgürlüğü gibi kavramları gözeterek Barolar Birliği Başkanının toplantıya katılmasını kabul etti ve bu konudaki verilen kararı basın açıklaması yoluyla sizlerle paylaştık."

  DAVUTOĞLU BAKANLAR KURULU TOPLANTISINA KATILACAK

  Başbakan Ahmet Davutoğlu da Başbakan olarak ilk kez Bakanlar Kurulu toplantısına katılacak olmasını gerekçe göstererek törene katılamayacağını bildirmişti.

  ADALET BAKANI: CUMHURBAŞKANI'NIN OLMADIĞI YERDE BİZ DE OLMAYIZ

  ADALET Bakanı Bekir Bozdağ, Yargıtay Başkanlar Kurulu’nun, adli yıl açılışına Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nu davet etmesiyle ilgili, “Cumhurbaşkanımızın olmadığı bir yerde Başbakanımızın, Adalet Bakanı’nın olacağını tahmin etmiyorum. Cumhurbaşkanının olmadığı yerde biz de olmayız” ifadelerine yer vermişti.

  Yargıtay Başkanı Ali Alkan, Adli Yıl Açılış Töreninde konuştu 'Cumhurbaşkanımızın olmadığı yerde biz de olmayız'

  SELAHATTİN DEMİRTAŞ’TAN TEPKİ

  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve hükümet üyelerinin Adli Yıl açılış törenine katılmamasını eleştiren HDP Genel başkanı Selahattin Demirtaş, “Bu tavrı yanlış buluyorum. Anayasa Mahkemesi bizim partimizi kapattığında bile biz Sayın Haşim Kılıç’a öfke duymadık. Alınan kararla o günkü konjonktürün gereğidir” diye konuştu.

  Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Adli Yıl Açılış törenine katılmamasını değerlendirerek; "Bu, demokratik bir tutum değildir. Eleştirileri ne olursa olsun bu konuda tahammüllü olmak lazım" dedi.
  Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Yargıtay Adli Yıl Açılış töreni sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Demirtaş, Yargıtay Başkanı TBB Başkanlarının eleştirilerine büyük ölçüde katıldığını belirterek; "Keyfiliğe varan uygulamalar, bizim de tanık olduğumuz ve katıldığımız eleştirilerdir. Yargıtay Birinci Başkanı'nın belirttiği hususların büyük kısmı bizim de paylaştığımız düşüncelerdir. Umut ediyorum Parlemento, yeni yasama yılında yargının karşı karşıya olduğu sorunları çözme konusunda gayret gösterecektir. Bizler de elimizden gelen katkıyı sunmaya hazırız" diye konuştu.

  Demirtaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu'nun törene katılmamasını değerlendirerek; "Bir müddettir Barolar Birliği Başkanı'nın katılması gerekçe gösterilerek Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın katılmayacağı ifade ediliyordu. Bu, demokratik bir tutum değildir. TBB Başkanı 100 bin avukatı temsil ediliyor. Avukatlığın dikkate alınmadığı, dinlenmediği bir yerde gerçek bir yargılamadan söz edilemez. Eleştirileri ne olursa olsun bu konuda tahammüllü olmak lazım. Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın bugün burada olmasını bizler de arzulardık" diye kaydetti.

  1 EYLÜL MESAJI
  Demirtaş, bugünün 1 Eylül Dünya Barış Günü olduğunu hatırlatarak şunları söyledi; "Başta Ortadoğu olmak üzere, savaşların yaşandığı, kanın aktığı bütün coğrafyalara en acil ihtiyaç barış ihtiyacı olarak kendini dayatıyor. Umut ediyorum ki el birliğiyle başta kendi toprağımızda, ve bölgede barış için el ele verirsek, çözemeyeceğimiz hiçbir sorun yoktur."

  Etiketler: Danıştay tören , Ad
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı