İSTANBUL HABERLERİ

Yargılanan 4 akademisyene adliye önünde destek

DHA
27.09.2016 - 15:37Son Güncelleme :
Yargılanan 4 akademisyene adliye önünde destek
DHA

Ümit TÜRK/İSTANBUL,(DHA) "Bu suça ortak olmayacağız" başlıklı bildiriye imza attıkları için "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan tutuklanan dört akademisyenin yargılandığı davanın 2'nci duruşması dosyanın Adalet Bakanlığı'ndan gelmemesi nedeniyle ertelendi.

DAVA ÖNCESİ AÇIKLAMA YAPTILAR
Dava öncesi akademisyenlerle dayanışmak ve duruşmayı takip etmek için Paris Descartes Üniversitesi, Avrupa Irkçılık Karşıtı Hareketler Topluluğu, Bürüksel Özgür Üniversitesi, Uluslararası Sağlık Politikaları Birliği ve Ulusal Hekimler Birliği'nden temsilciler ve akademisyenler de Çağlayan'da bulunan İstanbul Adalet Sarayı'na geldi. Adliye önünde yapılan açıklamada akademik özgürlük ve ifade özgürlüğünü savunmak adına burada olduklarını belirten grup, barış istemenin yargılanamayacağını dile getirdiler. Yargılanan akademisyenler Yrd. Doç. Esra Mungan, Yrd. Doç. Muzaffer Kaya, Doç. Kıvanç Ersoy ve Yrd. Doç. Meral Camcı'nın da bulunduğu grup daha sonra duruşmanın yapılacağı İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gittiler.

DURUŞMA ERTELENDİ
Önceki celse mahkeme heyeti, suç vasfının değişerek TCK'nın 301'inci maddesinde düzenlenen, "Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, kurum ve organlarını aşağılama" suçu kapsamında kalma ihtimali nedeniyle Adalet Bakanlığı'ndan izin alınması için yargılamanın durdurulmasına karar vermişti. Bakanlıktan henüz cevap gelmediğini belirten mahkeme heyeti, cevabın beklenmesi için duruşmanın Aralık ayına ertelenmesine karar verdi.

OLAYIN GEÇMİŞİ
Türkiye ve yurtdışından 89 üniversiteden 1128 akademisyenin imzaladığı "Bu suça ortak olmayacağız" başlıklı bildiride imzası bulunan ve haklarında soruşturma açılan Yrd. Doç. Esra Mungan, Yrd. Doç. Muzaffer Kaya, Doç. Kıvanç Ersoy ve Yrd. Doç. Meral Camcı, aynı bildiriyi tekrar yayınlayarak "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan tutuklanmış, 40 gün cezaevinde kaldıktan sonra, 22 Nisan'da yapılan ilk duruşmada tahliye edilmişlerdi. 4 akademisyen hakkında 1,5'ar yıldan 7,5'ar yıla kadar hapis cezası isteniyor.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden Yargılanan 4 akademisyene adliye önünde destek hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Eylül 2016 tarihinde saat 15 37’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Yargılanan 4 akademisyene adliye önünde destek haberi güncellenecektir.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

26 Haziran 2019, Çarşamba
 • İmsak
  03:26
 • Güneş
  05:26
 • Öğle
  13:12
 • İkindi
  17:12
 • Akşam
  20:47
 • Yatsı
  22:39
Sayfa Başı