"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Yargıda yine savsaklama

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Adalet Bakanı M. Ali Şahin’e soruyor:

Bilindiği gibi; AİHM kararları da artık Türkiye Yargı Mercilerinin verdiği kararlar gibi bağlayıcı niteliği olan kararlardır. Bu sebeple, Türkiye’nin taraf olduğu kararların yanında, AİHM’nin tüm kararlarının, uygulama yapan Yargıç ve Savcılar tarafından ve hatta kolluk güçleri tarafından bilinmesi zorunluluğu vardır.

Hal böyle iken, Adalet Bakanlığının, Türkiye’yle ilgili kararların tamamını dahi tercüme etmemesi karşısında konu YARSAV tarafından İdari Yargı’ya intikal ettirilmiş; İdari Yargı, Adalet Bakanlığı’nın, AİHM kararlarının çevirisini yapması gerektiği yönünde karar vermiştir. Adalet Bakanlığının gelinen aşamada nasıl bir çalışma içinde olduğu bilinmemektedir.

Bakanlığın, siyaseten veya içerik olarak aleyhine gördüğü bazı önemli ve kritik kararların çevirisini özellikle yapmadığı bilinmektedir.

Bu bilgi ve değerlendirmeler ışığında aşağıdaki soruların cevaplandırılmasını talep etmek gereği doğmuştur:

AİHM kararlarının çevirisinin yapılması gerektiği yönündeki İdari Yargı kararı, Adalet Bakanlığı tarafından uygulanmaya başlanmış mıdır? Bu konudaki çalışmalar hangi aşamadadır?

AİHM kararlarının etkinliği ve uygulama birliği adına bu çevirilerin öncelikle yapılması gerekirken, bu konu Bakanlık tarafından neden savsaklanmaktadır? Neden sürüncemede bırakılmaktadır?

Bu çalışmaların periyodik ve sağlıklı olarak yapılabilmesi için Bakanlık bünyesinde sekreterya ve tercüme birimi oluşturulmuş mudur?

GÜNÜN SÖZÜ

’Adalet,insan topluluğunun kutsal bağıdır.’

(P.D.Guozit)

Eğilme, bükülme güdülme...

İSTERİZ Kİ, Türk hükümeti ortaya çıksın ve "ABD başkanı Obama istediğini söyleyebilir, bizi bağlamaz, tarih ortadadır. Hiç kimse bize ’sözde soykırım’ şantajı yapamaz. Ermenistan sınırımızı açmıyoruz. Bizim Ermenistan’a ihtiyacımız yok. Onların bize var. Açlıktan ölüyorlar. ’Sözde soykırım’ dan vazgeçsinler, Karabağ’dan çıksınlar, sınırlarımızı açmayı düşünürüz" diyebilsin...

Obama’nın ne dediği önemli değil, önemli olan bizim ne dediğimizdir...

Barıştan yana bir dış siyaset ama eğilmeden, bükülmeden, güdülmeden...

Başımız dik... Onurlu ve gururlu...

Türkiye Cumhuriyeti devleti büyük bir devlettir. Gücümüzün farkında olalım...

Tülay HERGÜNLÜ

Biliyor musunuz

ANKARA’da, Taahhüt ve İnşaat Firmaları’nın üst düzey yetkililerinin katılacağı ’İnşaat ERP’ konulu seminerin, 30.4.2009’de saat 14.00’de Ankara Swiss Otel’de gerçekleştirileceğini...

Kablo TV ve internette sorun var

DİKMEN’de son günlerde sürekli olarak Kablo TV ve internet yayınları kesiliyor. Abonelere haber dahi vermeden yapılan bu gelişi-güzel kesintiler nedeniyle mağdur oluyoruz. Yetkililere ulaşıp bunun nedenlerini sorduğumuzda bizlerle alay edercesine; sizlere daha iyi hizmet vermek için bakım çalışmaları yapıyoruz, daha ne istiyorsunuz, diye cevap veriyorlar.

Tüketiciye yapılan bu saygısızlık daha ne kadar sürecek?

Her ay hizmet karşılığı tam olarak alınan aylık abone ücretlerinden kesintiler nedeniyle faydalanamadığımız günleri faturadan düşecekler mi?

Ender YOLDAR
X