Dünya Haberleri

DÜNYA

  Yargı demokrasinin kanseri

  Hürriyet Haber
  27 Haziran 2008 - 00:00Son Güncelleme : 27 Haziran 2008 - 10:08

  Hakkında açılan yolsuzluk davalarıyla karşı karşıya kalınca, İtalya Başbakanı Berlusconi "Yargı demokrasinin kanserli tümörü" dedi.

  İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, iş çevrelerinin başkent Roma’da düzenlediği bir konferansta, yargıyı demokrasinin kanserli tümörüne benzetince, şimşekleri üzerine çekti.

  Hakkında açılan yolsuzluk davaları yüzünden, yargıyla bir türlü yıldızı barışmayan Berlusconi, yargıyı siyasallaşmakla suçlarken, bileklerini kelepçelenmiş gibi üst üste koyup, "Beni böyle görmek istiyorlar" dedi. Yargının içinde bulunduğu durumu eleştirirken, konuyla ilgili olarak takındığı tavır nedeniyle merkez solu da hedef alan Berlusconi, "Onlarla hiç birşey konuşulmuyor" dedi. Berlusconi’nin bu sözleri, salonda bulunan bazı dinleyicilerin yuhalamasına neden oldu.

  Yargıya taktı

  Berlusconi’nin yargıyla ilgili sarfettiği sözlere ve saldırgan tutumuna tepki gecikmedi. Merkez sol eğilimli La Repubblica, "Başbakan yargıya taktı" diye yazdı. Eski "Temiz eller" savcısı ve muhalefet liderlerinden Antonio di Pietro, Berlusconi’yi eleştirdi ve hükümetin yargıya yönelik politikalarını protesto amacıyla, önümüzdeki ay büyük bir gösteri düzenleyeceğini söyledi. Mecliste konuşan Di Pietro, "Muhalefetimize bu salonun içinde ve dışında devam edeceğiz. Utanç verici yasalarla mücadele edecek ve İtalya’nın şerefini geri kazandıracağız" dedi.

  Berlusconi’nin yakın müttefiklerinden Reform Bakanı Umberto Bossi ise Berlusconi’yi uyararak, yargıyla sert bir sürtüşmeye girmenin, reform yapmaya hazırlanan hükümete bir yararı olmayacağını belirtti. Bossi, Başbakan’dan sakin olmasını istedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı