Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yargı baskı altında

  Hürriyet Haber
  03 Mart 1998 - 00:00Son Güncelleme : 03 Mart 1998 - 00:01

  Hanefi Avcı, dün saat 13.40'da, Beypazarı Cezaevi'nden iki infaz koruma memuru ile birlikte, Beypazarı Emniyet Müdürlüğü'nün makam aracıyla savcılığa getirildi. Avcı 50 dakika Başsavcı Ahmet Adaçoğlu'nun yanında kaldı. Savcılıktan çıkan Avcı, gazetecilere şu açıklamayı yaptı:

  ‘‘Birtakım kişiler, birtakım kuruluşlar, herkes hata yapmış olabilir. Ama bu toplumun hata yapmayan birtakım kurumlara ihtiyacı vardır. Bu da Türkiye'nin hukuk sistemidir. Eğer Türkiye'de hukuk sistemi düzgün ve iyi çalışırsa, mutlaka diğer kurumlar ona ayak uydurmak için düzeni sağlamak mecburiyetindedir. Bunları, tahliye olduğum için söylemiyorum. Ama şu bir gerçek; birtakım dış çevreler hukuku etkilemeye, hukuk üzerinde birtakım şeyler oluşturmaya çalışıyorlar. Bugün benim tahliyemle, hukuk sisteminin çalıştığı ispatlanmıştır. Hukuk sistemi çalışacak, adalette doğru neyse yerini bulacak. Ben de olsam, bir başkası da olsa, adalet herkese hakkını verecek. Buna inanıyorum. Ve bu bana gelecek için umut da veriyor.’’

  Neden tutuklandığını ayrıntılarıyla bilmediğini de ifade eden Avcı, dosya üzerinde inceleme yapacağını söyledi. Basın mensuplarının ‘Bir takım sırları açığa çıkarttığınıza inanıyor musunuz?’’ sorularını yanıtsız bırakan Avcı, röportaj tekliflerini kabul etmeyeceğini ve bundan sonraki gelişmeleri mahkemede anlatacağını belirtti. Avcı'nın Avukatı Çelebi de ‘‘Sanığın ve avukatın talebi olmadan mahkeme resen tahliye kararı verdi. Bunun anlamı, demokrasinin teminatı olan hukukun üstünlüğünün tescilidir’’ diye konuştu. Avcı 06 YD 119 plakalı S 500 Mersedes otomobille Ankara'ya döndü.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı