Ege Haberleri

  Yaren’in büyük düşü

  Nesrin COŞKUN (DHA)
  25.04.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  23 Nisan Çocuk Bayramı geride kalırken, bayramını evinde değil hastanede geçiren çocuklardan biri oldu 7 yaşındaki Yaren Billur. O, Ege Üniversitesi Tülay Aktaş Onkoloji Hastanesi’nde tedavi görüyor.

  Beline kadar uzanan peruğunu takıp aynalara bakarken meşhur olma düşleri kuran Yaren, “Büyüyünce meşhur olmak, gazetelere röportajlar vermek istiyorum” diyor.

  Annesi Tülin Billur ile babası Ali Billur Bodrum’un Turgutreis Beldesi Belediyesi’nde çalışan Yaren, geçtiğimiz Aralık ayından bu yana İzmir’de hastanede tedavi görüyor. Hastalığının tanısı nöroblastoma. Yapılan tüm tedavilere karşın hastalık tekrarlamış. O nedenle anne Tülin Billur’un (33) içi kan ağlıyor ama o kızının yüzüne hep gülümseyerek bakıyor. EÜ Tülay Aktaş Onkoloji Hastanesi’nde tedavi gören tüm çocukların anneleri, babaları gibi. Yaren, amansız hastalığına karşın çok neşeli, enerji dolu bir çocuk. Kader arkadaşlarının bir çoğu içe kapanık o aksine dışa dönük, her fırsatta gülüyor eğleniyor. Bu neşesini hastane okulunda kutlanan 23 Nisan Çocuk bayramı kutlamalarında da gösterdi. Sandalyenin üzerine çıkıp şiirlerini okudu, rap söyledi, yerinde duramadı. Fotoğrafları çekilirken, “Gazeteye mi çıkacağım, meşhur olacağım” diyerek objektife poz verdi.

  Bilgisayarda afişledi

  Sonra da diz üstü bilgisayarında annesiyle hazırladığı, bilbordlardaki afişlerini gösterdi. Ünlü olma hayallerini şimdilik sanal ortamda, kendi albümü için yapıp saklayan Yaren, hastanenin en ilgi çeken miniklerinden. Kutlamada arkadaşlarının aksine kedi yerine kalp çizdiren Yaren, içine kendi adıyla “En büyük aşkım” dediği gittiği bir kebapçıda tanıştığı garson Serkan’ın adını yazdırdı. Ziyaretine gelecek Serkan’ın yolunu gözleyen Yaren, “Benden büyük ama olsun. Eskiden Fenerbahçeliydim, Serkan Galatasaraylı diye ben de artık cimbomluyum, çünkü onu çok seviyorum” dedid. Yaren, hayallerini, “Ben büyüyünce ünlü olacağım. Burayı, hastaneyi çok seviyorum. Doktorluğu çok seviyorum, doktor olabilirim. Mankenlik de güzel. Onu da olabilirim. Ne olursam olayım ünlü olacağım” diyerek paylaştı. Yaren, Bodrum’u, bu yıl birinci sınıfına başladığı ve 3 ay gidebildiği Zeyyat Mahdalinci İlköğretim Okulu’ndaki arkadaşlarını, öğretmeni Hüseyin Ertop’u çok özlediğini belirtip, öpücükler gönderdi.

  Umutla bekliyoruz

  Yanağına sevdiğinin adını yazdıran, peruk takıp şarkılar söyleyen biricik kızını gülümseyen gözlerle seyreden, onun enerjisine ayak uydurmaya çalışan anne Billur, Yaren’in iyileşeceği günü bekliyor. Kızının içinde fırtınaların koptuğunu belirten Tülin Billur, “Hastalığının nüks etmesi bizi kahretti. Buna rağmen umutla kızımın iyileşmesini, tedaviye yanıt vermesini bekliyorum. Yaren çok renkli, neşeli bir çocuk. Bana bir iki kez ‘Kötü müyüm, ölecek miyim” diye sordu. Ondan sonra da sormadı. Ama içinde fırtınalar koptuğunu biliyorum. Hayata bağlı, yüreği sevgiyle dolu bir çocuk. Bilbordlarda sanatçıların, belediye başkanlarının resimlerini görünce kendi resimlerinin de bilbordları süslemesini istedi. Meşhur olmak istediğini söylüyor. Biz de bilgisayarda onun resimlerini bilbordlar koyup, panolara yapıştırdık. Bununla çok mutlu oldu. Onun mutluluğu bizim mutluluğumuz. Kızım ve kızım gibi yaşam mücadelesi veren tüm çocuklara acil şifalar diliyorum” diye konuştu.

  Prof. Dr. Kansoy: Tedavisi sürüyor

  EÜ Tıp Fakültesi Çocuk Onkolojisi Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Savaş Kansoy, Yaren’in hastalığı konusunda şunları söyledi: “Yaren yaklaşık 2 yıldır hastamız. Nöroblastoma sempatik sinir sistemi gangyonlarından kök alan, maling bir tümör. Tümör genelde böbrek üstü bezleri, karın içi bölgesi, bazen göğüs boşluğunda, boyunda yerleşiyor. Yaren, tedavi gördü ama hastalığı nüks etti. Yüksek riskli nöroblastoma safhasında. Kendinden kendine hücre nakli de yapmak istedik. Ancak iki kez hücre toplama girişiminde yeterli kemik iliği kök hücresi elde edilemedi. Şimdi kemoterapi görüyor.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı