Dünya Haberleri

DÜNYA

  Yardımcısını 'Türkiye'den seçti

  AFP
  30.04.2009 - 16:48 | Son Güncelleme:

  NATO Genel Sekreterliği'ne seçilen Danimarka'nın eski başbakanı Anders Fogh Rasmussen, yardımcısı olarak Danimarka'nın Ankara Büyükelçisi Jesper Vahr'ı (Özel Kalem müdürü)seçtiğini açıkladı.

  Danimarka'nın Ankara Büyükelçisi Jesper Vahr'ı birinci yardımcısı seçtikten sonra açıklama yapan Rasmussen, "Jesper Vahr'ı yardımcım olarak seçmemde tecrübeli olması ve şu anki NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer'la daha önce yakın çalışma içinde olması etkili oldu. Engin deneyiminden faydalanacağım." dedi.   

  TÜRKİYE RASMUSSEN'E KARŞI ÇIKMIŞTI

  Fransa'da 1 Nisan'da yapılan NATO zirvesinde, Türkiye'nin muhalefetine rağmen Danimarka Başbakanı Rasmussen NATO Genel Sekreterliği'ne seçildi.

  Türkiye Rasmussen'in genel sekreterliğe seçilmesine şu koşullar karşılığında razı olmuştu: 

   Rasmussen'in en önemli yardımcıları Türk olacaktıRasmussen karikatür krizinden dolayı İstanbul'da Müslüman dünyasından özür dileyecekti.

  Ancak Danimarka eski Başbakanı Anders Fogh Rasmussen verdiği sözü tutmadı ve İstanbul'da katıldığı Medeniyetler İttifakı toplantısından sonra yaptığı basın toplantısında, karikatür krizinden dolayı Müslümanlardan özür dilemedi, sadece üzgün olduğunu belirtmekle yetindi. 

  Daha sonra yapılan açıklamalarda Rasmussen'in yardımcılarını Türkler'den seçmeyeceği de ortaya çıktı.

  1 AĞUSTOS'TA GÖREVİ DEVR ALIYOR

  Rasmussen'in 1 Ağustos'ta görevi şu anki NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer'dan alması bekleniyor.  

  Danimarka'nın Ankara Büyükelçisi Jesper Vahr da yeni görevine 1 Ağustos'ta başlayacak.  

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı