Eğitim Haberleri

  Yardım skandalı

  Zafer TOKUŞ- Alaattin ONUR/AKYAZI Sakarya / DHA
  11.10.2007 - 14:25 | Son Güncelleme:

  Yoksul öğrencilere yapılacak bayramlık kıyafet yardımında skandal. Mağazaya üçerli sıralar halinde yürütüldüler...

  Sakarya'nın Akyazı İlçesi Ticaret Borsası tarafından yoksul 35 öğrenciye bayramlık kıyafet yardımı yapıldı. Çocukların okul üniformalarıyla üçerli sıralar halinde 800 metre uzaktaki yardımın yapıldığı kıyafet mağazasına götürülmesi büyük tepki çekti.

  Akyazı Ticaret Borsası, Yeni Mahalle ve Hastane Mahallesi’ndeki daha çok yardıma muhtaç çocukların eğitim gördüğü Atatürk İlköğretim Okulu’na bir süre önce bayram yardımı yapma kararı aldı. İlçe merkezinde bir mağazayla anlaşan borsa yetkilileri, okul yetkilileriyle bağlantı kurup tespit edecekleri yoksul öğrencilere yardım yapmak istediklerini bildirdi.

  Bunun üzerine Atatürk İlköğretim Okulu yetkilileri, yardıma muhtaç 8- 13 yaşları arasında 35 öğrenci belirledi. Yetkililer, bu öğrencileri önceki gün üçerli sıralar halinde üzerlerinde okul üniformalarıyla çarşı merkezindeki mağazaya getirdi. Burada çocuklara mont, eşofman, önlük ve benzeri bayramlık yardımı yapıldı.
  Ellerine içlerinde yardım malzemeleri bulunan beyaz poşetler verilen çocuklar daha sonra yardım yapılan mağazanın önünde üçerli sıraya sokuldu, yine çarşıdan yürütülerek okula götürüldü. Yardıma muhtaç ailelerin çocuklarına bu şekilde bayramlık yardımı yapılmasına Akyazılılar tepki gösterdi. Bir okul yetkilisi, “Bunda bir şey yok. Çocukları başka nasıl mağazaya götürebilirdik” diye kendilerini savundu. Akyazı Kaymakamı Mehmet Yapıcı ise olayı gazetecilerden öğrenince üzüldüğünü belirterek, “Sizden öğrendim. Ve kabul edemeyeceğim bir iş yapmışlar. Daha farklı olabilirdi. Tabii bu tamamen ilköğretim okulundaki idarecilerin yanlışı. Bu yardımı yapan borsa yetkilileri de üzmüştür. İnceleme yapacağım” dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı