Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yardım paketi euroya baskı yapıyor

  AFP
  03 Mayıs 2010 - 11:19Son Güncelleme : 03 Mayıs 2010 - 19:21

  Yunanistan'ın kurtarılması için Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu (IMF) koordinasyonunda hazırlanan dev yardım paketiyle ilgili endişeler, euroyu aşağı çekerken, Asya borsaları da Çin ve Avustralya'dan gelen haberlerle geriledi.

  Asya işlemlerinde haftaya değer kazanarak başlayan ve 1.3332 seviyesine kadar çıkan Euro/dolar paritesi, daha sonra Cuma günü New York işlemlerinde bulunduğu 1.3294 seviyesinin de altına gelerek 1.3239'a indi. 

   

  Eurodaki hareketle ilgili AFP'ye değerlendirmelerde bulunan BNP Paribas'ın Singapur'daki kıdemli döviz analisti Thio Chin Loo, "IMF, Yunanistan'a can yeleği atmış olmasına rağmen... piyasalar en kötünün geride kaldığı konusunda ikna olmuş değil" dedi.

   

  AB ve IMF, Pazar günü Yunanistan'ın sıkı kemer sıkma önlemleri karşılığında 110 milyar euro kaynak sağlayacağını belirtti. Ancak, yardımın yürürlüğe girmesi için, pakete kamuoyu karşıtlığının öne çıktığı Almanya'nın da aralarında bulunduğu euro bölgesi üyelerinin parlamentolarında kabul edilmesi gerekiyor.

        

  SEÇİMLER TEDİRGİNLİK YARATIYOR
  Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya Eyaletinde (NRW) 9 Mayıs'ta Eyalet Parlamentosu seçimleri yapılacak olması, paketin bu ülkenin parlamentosunda kabulüyle ilgili endişelere neden oluyor.

   

  Singapur merkezli aracı kurum DBS Group Research'ün kıdemli döviz analisti olan Philip Wee, "Paketin halen Alman parlamentosundan gelecek onaya ihtiyacı var, diğer bir konu ise yapılacak seçimler" dedi.
    
  Wee, euronun kurtarma paketi beklentisiyle geçen hafta dolar karşısında yükseldiğini ancak AB'nin taahhüdünün euroyu destekleyeceğini söylemek için 'henüz çok erken' olduğunu da söyledi.  

   

  ASYA’DA ÇİN VE AVUSTRALYA ETKİSİ
  Asya'da borsalar hem Çin'in artan krediler nedeniyle konut sektöründe oluşan balonu engellemek için bankaların mevduat munzam karşılığını artırması hem de Avustralya'da hükümetin madencilik şirketlerinin kârlarına büyük çaplı yeni vergi getirilmesi planıyla geriledi.

   

  Çin'den gelen haberler, Japonya ve Çin'de piyasaların ulusal tatil nedeniyle kapalı olması nedeniyle, ilk etkisini Hong Kong'da gösterdi. Hong Kong Borsası ilk seansı yüzde 1.48 düşüşle kapatırken, Avustralya'da Sidney Borsası yüzde 0.46 geriledi. Singapur'da da hisse senetleri yüzde 0.94 değer kaybetti.   
   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı