ANKARA HABERLERİ

Yardım etmeme suçunun kriterlerini belirlendi

Oya ARMUTÇU/ANKARA
26 Mayıs 2011 - 00:00Son Güncelleme : 25 Mayıs 2011 - 23:47

Yargıtay, yüzmek için dereye giren 9 yaşındaki çocuğun boğulduğunu gören 15 yaşındaki bir çocuğa “Yardım etmedi” diye verilen altı aylık cezayı bozdu.

Oya ARMUTÇU/ANKARA

Kararda, suda boğulmanın ani gelişen bir olay olduğu, arkadaşlarının öleni kurtarmaya çalıştıklarını ancak engelleyemediklerini gören sanıktan, bu koşullarda “yardım yükümlüğünü yerine getirmesinin” beklenemeyeceği vurgulandı.

Yargıtay örnek kararında, “Yardım etmeme ve bildirim yükümlülüğünü yerine getirmeme” suçunun kriterlerini de belirledi. TCK’nın 98. maddesindeki düzenlenen suçla korunan yararın “vücut bütünlüğü” ve “yaşam hakkının korunması” olduğu belirtildi. Yaşı, hastalığı ya da yaralanması dolayısıyla kendini idare edemeyecek durumda olan kimseye yardım edilmediğinde ortaya çıkacak zararlı sonucun büyümesinin hedeflendiği kaydedildi. Ancak, böyle bir yardım olanağı yoksa suçun oluşmayacağına dikkat çekildi. Dereye giren Ali H. suyun derin kısımlarında yüzemeyerek çırpınmaya başladı. Olayı izleyen 15 yaşındaki A.D ise yardım edemedi.A.D’ye, “Yardım veya bildirim yükümlülüğünün yerine getirilmemekten” 1-3 yıla kadar hapisle dava açıldı. Mahkeme, sanığı “Yardım etmediği, suçu yetkilelere bildirmediği” için altı aya mahkum etti. Olumlu kanaat oluşmadığı gerekçesiyle küçük sanığın cezası ertelenmedi.

Yargıtay: Hayatın akışına ters

Sanık avukatı kararı Yargıtay’da temyiz etti. Yargıtay’da, mahkumiyet kararını bozdu. 6 Mayıs tarihli bozma kararında şöyle denildi:
“Suda boğulma olayının ani gelişen olaylardan olduğu da gözetildiğinde derhal ilgililere bildirme yükümlülüğünün de sanığa yüklenemeyeceği açıktır. Çünkü burada yasa koyucunun bildirim yükümlüğünü getirmesinin amacı neticenin sınırlandırılmasına ya da önlenmesine yönelik olup bu olayda ölümle sonuçlandığı için sanık derhal ilgili makamlara bildirim yükümlülüğünün yerine getirmemesinden sorumlu tutulamaz.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Yardım etmeme suçunun kriterlerini belirlendi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ağustos 2017, Cuma
  • İmsak
   04:05
  • Guneş
   05:56
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:51
  • Akşam
   19:50
  • Yatsı
   21:26
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı