Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yarbay Dönmez'den Zir Vadisi soruları

  İSTANBUL (DHA)
  21 Şubat 2011 - 10:31Son Güncelleme : 21 Şubat 2011 - 15:13

  Emekli Orgeneraller Hurşit Tolon ve Şener Eruygur'un sanıkları arasında yer aldığı İkinci Ergenekon Davası'nın 104'üncü duruşması görülmeye başlandı. Duruşmada tutuklu sanık Yarbay Mustafa Dönmez, Zir Vadisi'nde yapılan kazılarla ilgili sorular yöneltti.

  Aralarında gazeteciler Mustafa Balbay ve Tuncay Özkan'ın da bulunduğu 28'i tutuklu toplam 117 sanığın yargılandığı davanın bugünkü duruşmasına tutuklu sanıklar İnönü Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, Başkent Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal, emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, emekli Albay Hasan Atilla Uğur, İbrahim Özcan, Oğuzhan Sağıroğlu ve Ersin Gönenci katılmadı. Tutuksuz sanıklardan ise İlyas Çınar ve Emin Şirin duruşmada hazır bulundu.

   

  MUSTAFA DÖNMEZ'DEN SORULAR

   

  Mahkeme Başkanı Köksal Şengün, geçen hafta yaptığı savunmasında eksik kalan hususlar olduğunu ve kısa bir süre daha savunma süresi istediğini belirten tutuklu sanık Yarbay Mustafa Dönmez'e 15 dakika daha savunma hakkı verdi. Soruşturma ve kovuşturma aşamasında oluşan şüphelere cevap verildiği takdirde konunun anlaşılacağını belirten Yarbay Dönmez, bazı soruları sıraladı.

   

  Dönmez, "7 Ocak'ta Zir Vadisi'nde arama yapıldığı sırada şahsıma neden haber verilmedi? Zir Vadisi'nde aramalar neden gece yapıldı? Aramalara bölgenin jandarma bölgesi olmasına rağmen polis neden jandarmayla birlikte bölgeye gelmemiştir? Jandarmanın da rahat şekilde görüntü alması neden engellendi? Arama ve el koyma tutanağı neden olay yerinde tutulmadı? Tutanaklardaki 3,5-4 saatlik saat farklarının nedeni nedir? Aramada çekilen görüntüler neden 105 kez kesilmiştir? Kayıtlardaki görüntülere neden tarih ve saat kaydı yoktur? Zir Vadisi'ndeki aramalarda bomba imha ekiplerinin üzerinde koruyucu kıyafet yok? Zir Vadisi'nde bulunduğu iddia edilen 18 el bombası Ümraniye'deki bombalarla neden bu kadar benzer özellikler taşıyor?" diye sordu.

   

  Mahkeme Başkanı Şengün'ün verilen süreyi aştığı şeklindeki uyarısının ardından, Dönmez sözlerini tamamladı.

   

  ÖZDEMİR ASAF'IN ŞİİRİNE GÖNDERME

  İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada savunmasını yapan tutuklu sanık Mustafa Dönmez'in avukatlarından Serkan Günel, Özdemir Asaf'ın şiirine gönderme yaparak, “Bütün renkler aynı hızla kirleniyordu, birinciliği buradaki sanıklara verdiler” sözleriyle başladı.

  Odatv'ye yönelik operasyonda tutuklanan Barış Pehlivan'ın savcılık sorgusuna da katılan Günel, Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün'e hitap ederek, “Odatv ile ilgili sorguya katıldığımda sizinle ilgili soru geldi. Soruşturmayı yürüten savcı, yargılamayı yürüten mahkeme başkanıyla ilgili soru sormaya nasıl cüret ediyor?” diye konuştu.

  Zir Vadisi, Gölbaşı ve Poyrazköy aramalarında bulunan açık yeşil sis kutusunun heyetin önüne getirilmesi yönünde talebi hatırlatan Günel, bunun Dönmez'in kendi masumiyetini ortaya çıkarmaktan çok oynanmaya çalışılan senaryoyu ortaya çıkarmak amacında olduğunun en büyük kanıtı olduğunu ileri sürdü.

  Günel, “Müvekkil bu oyunun bir parçasını ortaya çıkarmıştır, diğer sanıklar başka parçasını ve tabii avukatlar da... Sayın mahkemeniz tarihe geçecek bir davayı yürütüyorsa amaç sadece önünüzdeki sanıkların masumiyetini veya suçluluğunu ortaya koymak değil bu sanıklara ve dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti devleti üzerine oynanan bir oyun varsa ki vardır bunu ortaya çıkarmak olmalıdır” dedi.

  Aramaların yapıldığı Zir Vadisi'nin eski bir Ermeni yerleşim birimi, bu özelliği nedeniyle de define avcılarının uğrak yeri olduğunu belirten Günel, vadide kazılmış irili ufaklı birçok çukur bulunduğunu, kendilerine verilen görüntülerde kazılar sonucu çıkarılmış bir mühimmata rastlanmadığını, bunun da kendilerinde “zaten mevcut olan çukurlara mühimmatın yerleştirildiği” izlenimini yarattığını ifade etti.

  Günel, Zir Vadisi'nde aramanın gece yapılmasının üzerinde durulması gereken bir konu olduğunu söyledi.

  DÖNMEZ'İN AVUKATI CELAL ÜLGEN: GENELKURMAY ASKERİ MAHKEMESİ ÇOK İYİ BİR İNCELEME YAPSAYDI BALYOZ KORKUSU OLMAYACAKTI

  Dönmez'in diğer avukatı Celal Ülgen de müvekkilinin sanki çok sayıda mühimmatı alıp saklamış, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a suikast planlamayı düşünmüş bir kişi olarak gösterildiğini ifade ederek, sadece Dönmez değil çok sayıda asker ve sivil hakkında tertipler ve komplolar oluşturulduğunu savundu.

  Bu oluşturulurken bir imaj yaratıldığını ifade eden Ülgen, “Buna göre Poyrazköy'de Levent Bektaş, Zir Vadisi'nde Mustafa Dönmez, Ergenekon'da da diğer insanlar hakkında suçlu imajı yaratmaya çalıştılar. Dönmez, haksızlığa, komploya uğramıştır” diye konuştu.

  Dönmez'in gelecek günlerde Genelkurmay Askeri Mahkemesinde duruşması olduğunu hatırlatan Ülgen, bu mahkemenin verdiği ilk karara değinerek, “Genelkurmay Askeri Mahkemesi ya bu imajın etkisinde kalıyor, esaslı, derinden inceleme yapmadan karar veriyor ya da 'Ben Türk Silahlı Kuvvetleriyim, Mustafa Dönmez olayıyla mı uğraşacağım, varsın dışarı atalım' diyor. Genelkurmay Askeri Mahkemesi çok iyi bir inceleme yapsaydı Balyoz korkusu olmayacaktı. Mustafa Dönmez olayı püskürtülmüş olsaydı bugün Balyoz'da bu kadar general tutuklanmayacaktı” dedi.

  Duruşma, Ülgen'in savunmasıyla sürüyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı