Ege Haberleri

EGE

  Yaratıcı zihinler öykülerini paylaşıyor

  Burcu TANER KARATAY/ HÜRRİYET
  06 Ekim 2015 - 16:08Son Güncelleme : 06 Ekim 2015 - 16:15

  TASARIMCILIK ve yaratıcılıkta sürekli beyin göçü veren İzmir’de bu konuda adım atan yine gençler oldu.

  2003 yılında Tokyo’da ortaya çıkan ve “çene çalmak” anlamına gelen PechaKucha modasına dünyadaki 800 şehir gibi İzmir de katıldı. Dogo’dan Cityofİzmir’in yaratıcılarına kentte konuşulan pek çok yaratıcı zihin, yeni girişimcilere ilham verecek öykülerini bu toplantılarda anlatmaya başladı. En son Container Hall’de gerçekleştirilen etkinliğe 550 kişi katıldı. İZLEYENLERE ILHAM PechaKucha Nigt adı verilen bu etkinliklerde tatil bölgelerinden kent merkezine; yaratıcı mekan, ürün ve konsepte imza atmış kim varsa “İzmir’de yaratıcı alanlarda kim ne üretiyor, ilham verici öyküleri ne?” sorularına yanıt aramaya başladı ve pek çok girişimci hikayesi izleyicilere ilham oldu. Bu yaratıcı zihinler buluşmasının ilk düzenlendiği 2013 Şubat’ından bu yana katılımcı sayısı her geçen gün artarken, “Yüzde 100 yaratıcılık” sloganıyla düzenlenen etkinlikler, tasarımcıların da sektörle buluşmasına vesile oldu.

  Yaratıcı zihinler öykülerini paylaşıyor

  20 slaytla 20 saniyede

  Sunum yapan her konuşmacının yaratıcı üretimini ya da ilham verici hikayesini 20 slayt ve 20 saniyede anlattığı etkinliğin Tokyo’daki başlatıcısı Klein Dytham’ın onayını ‘nobon’ tasarım markası adına alan mimar Cenk Dereli, oluşumun detaylarını paylaştı. Bugüne kadar yapılan toplantıların dinamik ve eğlenceli geçtiğini belirten PechaKucha İzmir Kurucusu Dereli, işletmeci Tamer Varis ve Dış Ticaret Danışmanı Fatih Uysal ile beraber kültür sanat adına çok önemli bir boşluğun doldurulduğuna da dikkat çekti.

  Yaratıcı zihinler öykülerini paylaşıyor

  Kentin şansı

  İzmir’in coğrafi konumu ve insan kaynağı ile yaratıcılık adına çok şanslı olduğunu vurgulayan Dereli, “Üniversiteler, teknoloji merkezleri ve insan kaynağı ile yaratıcılık sanat ve kültür ile buluşup teknolojik yatırımlarda ön planda şehir olamaya en büyük aday. Bizler arkadaşlarım Tamer Varis ve Fatih Uysal ile yaratıcı insanları buluşturup fikirlerini daha geniş kitlelerle buluşturuyoruz. Düzenlediğimiz etkinliklerde birçok tasarımcıyı sektör temsilcileri ile bir araya getirdik” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı