Dünya Haberleri

  Yararlı tavsiyeler aldık

  (a.a.)
  16.02.2006 - 15:01 | Son Güncelleme:

  Hamas Siyasi Büro Başkanı Halid Meşal, Filistin halkı ve geleceğine ilişkin Türk sorumlulardan aldıkları öğütleri ve edindikleri intibaları dikkate alacaklarını söyledi.

  /images/100/0x0/55ea5bc2f018fbb8f87abf87

  Meşal, AK Parti Merkez Binası'nda Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Filistin'de yapılan genel seçimlerden başarıyla çıktıktan sonra Türk sorumlularla görüş alışverişinde bulunmak için Türkiye'yi ziyaret etmek istediklerini, bu isteklerinin Türk sorumlular tarafından olumlu karşılandığını ve ziyaretin kardeşçe bir ortamda gerçekleştiğini kaydetti.

  Meşal, “Bizimle Türk sorumlular arasında olumlu bir atmosferde son derece yararlı görüş alışverişi yapıldı” dedi.

  Türk sorumlulara Filistin de olup biteni ve yeni Filistin hükümetinin eğilimlerini anlattıklarını söyleyen Meşal, “Türk sorumlularının tavsiyelerini aldık. Ayrıca onların ciddi bulduğumuz değerli önerilerini dinledik. Samimi öneriler, kuşkusuz Filistin halkının yararınadır. Aldığımız öğütler ve edindiğimiz intibaları dikkate alacağız” diye konuştu.

  Türkiye'nin bölgenin çıkarı için üstleneceği önemli roller bulunduğunu ve buna yönelik samimi girişimleri olduğunu gözlemlediklerini belirten Meşal, “Kendi açımızdan Filistin halkı bizi seçmiştir. Filistin halkının rahatı için gerekli reformları yapacağız. Önceliği Filistin Halkının çıkarı, kalkınması ve refahı olan, yozlaşmadan uzak adil bir yönetimi gerçekleştirmeye çalışacağız. Bu bağlamda Türkiye'deki saygıdeğer sorumlulardan da daha önce bölgedeki diğer Arap ve Müslüman ülkelerin hükümet sorumlularından Filistin halkının yararı için talep ettiğimiz desteği istedik” diye konuştu.

  “GÖRÜŞMELERİMİZ SÜRECEK”

  Şu aşamada ve gelecek dönemlerde önceliklerinin İsrail işgalini sona erdirerek Filistin halkının sıkıntılarını gidermek ve Filistin halkının ulusal çıkarlarını gerçekleştirmek olduğunu kaydeden Meşal, şunları söyledi:

  “Biz, bölgede İsrail işgalini sona erdirmeyi ve Filistin halkının ulusal çıkarlarını esas alan gerçek bir barışı sağlamak istiyoruz. Bu bağlamda İsrail işgalini sona erdirecek ve Filistin halkının çıkarlarını sağlayacak her türlü bölgesel ve uluslararası çabayı büyük bir memnuniyetle karşılayacağız. Bu tür girişimlere açık olduğumuzu özellikle de Türkiye'den ve Türk yetkililerden Filistin halkının hedeflerini gerçekleştirmeye ve Ulusal haklarını elde etmeye yardımcı olacak her türlü işbirliğine açığız.

  Bu beklentileri gerçekleştiren, Filistin halkının haklarını gözeten ve İsrail işgaline son vermeyi amaçlayan, gerçek bir barışı bölgede sağlamak için görüşmelerimiz sürecek.”

  Meşal, bu çerçevede, heyeti son derece dostane karşılayan Türk sorumlularına ve basın organlarına bu ziyarete gösterdikleri ilgi için teşekkür ederek, şöyle devam etti:

  “Filistin halkı, kendisiyle sürekli olarak dayanışma içerisinde olan ve onun haklarını savunan Türkiye'nin tavrını son derece takdir etmektedir. Kendi adımıza ve Filistin halkı adına medya organları ve görüştüğümüz Türk sorumlular aracılığıyla Türk halkına en samimi takdirlerimizi iletiyoruz.

  Türk halkının yararına olan kalkınma ve ekonomik gelişim tecrübesini oldukça önemsiyoruz. Bu ortamda Türkiye, Arap ve İslam dünyasında özellikle de Filistin konusunda son derece olumlu ve etkili rol oynayabilir. Ayrıca Türkiye'nin engin demokrasi deneyimi güzel bir örnek olmuştur. Biz de Filistin'deki demokrasi tecrübemizle iftihar ediyoruz. Bu aşamada Filistin halkının arzu edilen haklarını kazanmasını sağlayacağız.”

  ERDOĞAN GÖRÜŞMEYECEK

  Hamas heyetinin programında Dışişleri Bakanlığı, Başbakan Tayyip Erdoğan ve AKP genel merkezinde bir dizi temas bulunduğu bildirilmişti. Ancak hükümet kaynaklarından edinilen bilgiye göre  Erdoğan, Meşal ile görüşmeyecek. Meşal ile parti adına AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Fırat'ın görüşeceği bildirildi.

  GÜL: YAN YANA YAŞAYABİLMELİLER

  Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Filistin halkının tercihine saygı duyulması gerektiğini belirterek tüm Dünya'nın barış sürecinin devam etmesini istediğini belirterek şöyle konuştu: İsrail ve Filistin iki bağımsız devlet olarak yan yana yaşamayı başarmalıdır. Bu süreçte doğru mesajların verilmesi gerekiyor. Bir şeyler yapılması gerekiyor. Bize bir talep geldi biz de buna olumlu yanıt verdik."

   

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan, Hamas ziyaretiyle ilgili olarak, "ziyaret Hamas tarafının talebi üzerine yapılmaktadır" bilgisini verdi. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da Hamas ile yapılacak görüşmelerde 20 Ocak'ta yapılanFilistin Yasama Konseyi seçimlerinden sonra ortaya çıkan durum ışığında uluslararası toplumun beklentileri en açık şekilde iletileceği vurgulandı. Açıklamada, heyetin ziyaretinin, “Türkiye'nin Ortadoğu Barış Süreci'ne ilişkin saydam ve ilkeli politikası çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiği de” kaydedildi.

   

  Türkiye, Filistin seçimlerinin galibi Hamas'a, başından beri şiddeti ve silahı bırakarak diplomasi masasına oturması tavsiyesinde bulunuyor. Dışileri Bakanlığı'nda yapılan görüşmelerde Türkiye'yi Dışişleri Bakanlığı Müşteşar Yardımcısı Ahmet Üzümcü temsil etti. Görüşmede Hamas'a üç mesaj verildi:

  1- İsrail'in varlığı tartışılmaz, tanımak zorundasın

  2- Şiddete son verin ve silahları bırakın.
  3- İsrail-Filistin barış görüşmelerinde bugüne kadar çizilen yol haritasını kabul edin ve bu çizgiyi devam ettirin.

  AĞAR: TÜRKİYE’NİN TELKİNATTA BULUNMASI TABİ BİR YOL


  DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Hamas yöneticilerinin sürpriz Türkiye ziyaretine "Türkiye’nin telkinatta bulunması tabi bir yol" diye sıcak yaklaştı. Ağar, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, Hamas'a ilişkin bir soru üzerine şöyle dedi:

   

  "Anlaşıldığı kadarıyla önceden organize edildiği anlaşılmaktadır meselenin. Bu noktada tabi Türkiye’nin, seçimle gelmiş olan Hamas liderlik yapısına karşı uluslararası normlar çerçevesindeki davranışlarını şekillendirmeleri konusunda telkinatta bulunmaları tabi bir yoldur diye ben düşünüyorum. Türkiye elbette bütün bunları kendi bağımsız politikası çerçevesi içerisinde yapmalıdır. Bir yandan da bu konuyla ilgili olarak dostlarıyla, müttefikleriyle de istişarede bulunmasını tabi olarak görmek lazım."

   

  ABD: BİZİM İÇİN ÖNEMLİ OLAN HAMAS’A VERİLEN MESAJDIR

   

  Bu arada ABD de Hamas'ın Ankara ziyaretini dikkatle izliyor.

   

  ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nden bir yetkili, uluslararası toplumun Hamas’a "net" bir mesaj verdiğini belirterek Ankara’nın da bu mesajını iletmesinin önemininin altını çizdi. Yetkili, "Bizim açıdan önemli olan Hamas’a tutarlı ve net bir mesaj verilmesidir" dedi.

  Yetkili, Türkiye ile Ortadoğu konusunda devam eden bir diyaloğun olduğunu, Ortadoğu’daki son gelişmelerini hem Washington’da, hem de Ankara’da görüştüklerini söyledi.

    

  Sadece ABD değil, uluslararası toplumun da Hamas’a, uluslararası meşruluk kazanabilmesi için neler yapması gerektiği konusunda çok "net" bir mesaj ilettiğini kaydeden yetkili, uluslararası toplumun Hamas’tan taleplerini "terörizmden vazgeçmesi, milislerini dağıtması, İsrail devletinin yaşama hakkını tanıması ve Filistin yönetiminin üstlendiği yükümlülüklere bağlı kalması" olarak saydı.

    

  Aynı mesajın Ankara’da da iletilmesinin önemini vurgulayan yetkili "Beklentimiz, Türkiye, Rusya veya başka bir hükümetin Hamas’a uluslararası toplumun mesajını iletmesidir. Bizim açımızdan önemli olan mesajın tutarlı ve net olmasıdır" ifadesini kullandı.

   

  MERKEL: TÜRKİYE ÖNEMLİ ARABULUCU ROLÜ OYNUYOR

   

  Almanya Başbakanı Angela Merkel de Türkiye'nin İslam aleminde önemli bir arabulucu rolü oynadığını söyledi.

   

  Merkel, Stern dergisine verdiği demeçte, “İslam alemiyle yaşanan krizin Türkiye'nin AB üyeliğine ne şekilde etkisi olabileceği” sorusu üzerine, “Türkiye İslam aleminde önemli bir arabulucu rolü oynuyor. Buna seviniyorum. Türkiye ile AB üyeliğine ilişkin ucu açık müzakereler bundan bağımsız olarak sürdürülüyor” dedi.

   

  HAMAS’IN TÜRKİYE ZİYARETİNİ EL FETİH DE DESTEKLİYOR

   

  Hamas’ın sürpriz Türkiye ziyaretini El Fetih’in de desteklediği öğrenildi. Dışişleri kaynakları ise Hamas yetkililerinin teknik seviyede ağırlandığını belirtiyor.

    

  Hamas’ın Türkiye’ye yaptığı ziyaretle ilgili olarak Filistin’deki El Fetih grubunun da haberdar olduğu ve Türkiye’nin bu konuda imtiyaz almasını istediği öğrenildi. Dışişleri kaynakları, Türkiye’nin Filistin sorununda iki tarafa da telkinlerde bulunduğunu belirtti. Dışişleri kaynakları, Hamas’ın nasıl, hangi çerçevede karşılandığı sorusuna ise "teknik seviyede" şeklinde yanıtladı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı