MUĞLA HABERLERİ

Yaralı Kurtarma Tatbikatı Gerçeğini Aratmadı

IHA
18.09.2015 - 13:04Son Güncelleme :

UMKE KURTARMA TATBİKATI

IHA

Muğla’nın Fethiye ilçesinde eğitim kampına giren Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi’nin (UMKE) gerçekleştirdiği yaralı kurtarma tatbikatı, gerçeğini aratmadı.Sık sık kazaların yaşandığı kelebekler vadisinde tatbikat yapan UMKE ekibi yaralı kurtarma operasyonunu için 10 günlük kamp gerçekleştiriyor.
Dağcılık eğitimi için Kelebekler Vadisi’nde 10 günlük kampa giren UMKE’nin 27 kişilik İstanbul Dağcılık Timi, vadideki yamaçlarda Türkiye Dağcılık Federasyonu Tırmanış Antrenörü Murat Salim Seren önderliğinde eğitim alıyor. Teorik ve pratik olarak verilen eğitimler kapsamında, senaryo gereği vadideki şelaleye tırmanırken düşerek yaralanan bir vatandaş olduğu ihbarını alan UMKE, bölgeye hareket etti.
Yapılan ilk müdahalenin ardından sedyeye alınan yaralı, kayalıklardan oluşan engebeli arazide taşınmamak için vadide sabit duran yaklaşık 150 metrelik hava hattı yardımıyla orman patikasına yakın bir noktaya ulaştırıldı.Burada hazır bekleyen bir başka ekip, yaklaşık 20 metrelik kayalıklardan halatlar yardımıyla kurulan istasyon ile yaralıyı vadideki patikaya indirdi. Ekip, buradan yaklaşık 1,5 kilometre sedyede yatan yaralıyı hastaneye götürüleceği güvenli bir bölgeye taşıyarak tatbikatı tamamladı.Tırmanış Antrenörü Murat Selim Seren, gazetecilere yaptığı açıklamada, UMKE’nin, tamamı sağlık çalışanlarından oluşan arama kurtarma ekibi olduğunu söyledi.Kelebekler Vadisi’nde kampa giren İstanbul UMKE dağcılık timine tırmanış eğitimi verdiğini kaydeden Seren, "Bu eğitim 8 aşamadan oluşuyor ve bu gurubumuz 3’ncü aşama eğitimlerini tamamlayacak. Burada teorik eğitimleri operasyona dönüştürmeye çalışıyoruz. Teorik eğitimler basit kalıyor ancak bu tür kamplarda yapılan tatbikatlar gerçek operasyonları aratmıyor" dedi.Seren, Kelebekler Vadisi’ndeki şelalede bu yıl düşme sonucu 7 kişinin yaralandığını, 3 kişinin de zorlu arazi koşulları nedeniyle mahsur kaldığını hatırlattı.
Tatbikatı kazaların yaşandığı şelale bölgesinde yaptıklarına işaret eden Seren,
"Senaryo gereği düşerek yaralanan bir kişi sedyeye alınarak vadide sabit duran hava hattı yardımıyla engebeli araziden götürülmeden güvenli şekilde patikaya yakın bir noktaya ulaştırıldı. Kazazedeyi daha çabuk ve sarsmadan patikaya indirmek için hava hattından tahliye sistemini kullandık. UMKE, daha sonra 20 metrelik bir yamaçtan sedyeyi patikaya indirip, 1,5 kilometre taşıyarak yaralıyı güvenli bölgeye ulaştırarak 1 saat 40 dakikada tatbikatı tamamladı" ifadelerini kullandı. UMKE Kampının, 20 Eylül’de sona ereceği öğrenildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Muğla haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Muğla ilinden Yaralı Kurtarma Tatbikatı Gerçeğini Aratmadı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 18 Eylül 2015 tarihinde saat 13 04’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Yaralı Kurtarma Tatbikatı Gerçeğini Aratmadı haberi güncellenecektir.

MUĞLA NAMAZ VAKİTLERİ

18 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  06:26
 • Guneş
  08:08
 • Öğle
  13:14
 • İkindi
  15:44
 • Akşam
  17:59
 • Yatsı
  19:30
Sayfa Başı