Gündem Haberleri

  Yaptıkları çirkinlik

  Enis BERBEROĞLU
  26.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Prof. Yücel Aşkın’ın tutuklanması üzerine Van’a çıkarma yapan rektörleri, yargıyı baskı altına almakla suçlayan Başbakan, ‘Çirkin bir uygulama. Ne işiniz var orada? Gerginliğin tarafı oluyorsunuz’ dedi. Erdoğan, TÜBİTAK Yasası nedeniyle kendisini eleştiren YÖK Başkanı’na da ‘Sen kendi işine bak’ yanıtı verdi.

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, Kuveyt, Yemen ve İngiltere’yi kapsayan gezisinin ilk gününde uçakta gazetecilerin soruları yanıtladı. Başbakan Erdoğan, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın’ın tutuklanmasının ardından YÖK’ün ortaya koyduğu tepkileri eleştirdi. Milli Güvenlik Siyaset Belgesi’nin değiştiği MGK toplantısı molasında oruç açan Erdoğan’a, YÖK’le yaşanan kriz konusunda yöneltilen sorular ve yanıtları şöyle:

  YÖK’le Van gerginliği MGK’da gündeme geldi mi?

  Hiç gündeme gelmedi Cumhurbaşkanı ile de konuşmadık. Bizi zorla içine çekmeye çalışıyorlar. Bu bizi rahatsız ediyor. Özellikle dün televizyonda izliyorum. ‘İktidar bize kadro vermiyor, kadroları yargı kararıyla alıyoruz’ dedi. Kadrolar yargı değil, Bakanlar Kurulu kararıyla veriliyor. Desin ki, ‘Şu yargı kararıyla kadro aldık’. Çıksın yargı kararı göstersin, ispat etsin.

  Gerginlik sürüyor...

  Biz karıştırmayın derken, bu kadar rektörü alıp Van’a gitmek, Adalet Bakanlığı’na gitmek, YÖK camiasında görülmemiş kadar çirkin uygulamadır. Bu yargıyı baskı altına almak değil mi? Ziyaret etmek istiyorsan, birkaç kişi sembolik bir ziyaret edebilirsiniz. Ne işi var o kadar rektörün orada? Ülkede bir gerginliğin tarafı oluyorsunuz. Bunları rektör seviyesine gelmiş insanların yapmasını halkımıza nasıl izah edeceğiz? Halka dürüst yaklaşmak lazım. Daha henüz hakkında hüküm kesinleşmemiş zanlı hakkında.

  YÖK Başkanı ile görüşecek misiniz?

  Başında kendisiyle görüştüm. O zaman, ‘Bakın, ben bilim adamıyla siyasi olarak çatışma ortamına girmem, üniversite ile asla. Eğer birbirimize karşı bir şey söyleyeceksek, bir telefon kafi’ dedim. Ama maalesef, bir hafta geçmeden, bir konu olunca basın toplantısıyla cevap veriyor. Kanunun bize verdiği yetkilere müdahale etmek istiyor. TÜBİTAK’ı gayri yasal ilan ediyor. Sen kendi işine bak!

  Cumhurbaşkanı rektörleri davet ediyor.

  O sorunun muhatabı cumhurbaşkanı. Kimi istiyorsa onu davet eder. Kendi tercihidir.

  Özkök de oruçluydu

  MGK’da topluca oruç açtınız..

  Evet.

  Genelkurmay Başkanı Org. Hilmi Özkök de oruçlu muydu?

  Oruçluydu.

  Erkekten önce kadının ölmesi çok zordur

  Necmettin Erbakan’a taziye ziyaretinde bulundunuz, uzun bir aradan sonra neler konuştunuz?

  Taziyeyle ilgili neler konuşuluyorsa onları konuştuk. Hanımefendinin Sayın Erbakan’la 38 senelik bir evliliği vardı. Ailecek tanışırdık. Üzüntüsü büyük. Büyüklerimiz söylerdi, erkekten önce kadının ölmesi zordur, diye.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı