« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Yapma Metin

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Sanlı SARIALİOĞLU

Başlıktaki Metin, Toshack ile iki yıl daha sözleşme yapılmasına sinirlenip Beşiktaş Yönetim Kurulu'nun toplantılarına katılmayan 40 yıllık dost Metin Keçeli. Metin'i pazartesi akşamı NTV'nin spor programında dikkatle izledim. Transfer Komitesi'ndeki çalışmalarından ve takımın bu durumundan dolayı, bazı çevreler tarafından suçlu gösterilmesine haklı olarak tepki gösterdi.

‘‘Haklı olarak’’ diyorum, çünkü Metin'in diğer Transfer Komitesi üyeleriyle birlikte yetkileri son derece sınırlıydı. O komitenin görevi sadece ve sadece teknik adamların verdiği direktif doğrultusunda, alınacak, kulüpte kalacak veya satılacak futbolcularla ikili görüşmeler yapmak, parasal yönden anlaşmaktı. İşte hepsi bu kadar. Sevgili Metin, hiç canını sıkma, seni bu yönde suçlayanlara da aldırış etme, herkes gerçeği biliyor.

Şimdi diyebilirsiniz ki, ‘‘Metin Keçeli'yi haklı buldun. Peki, başlıktaki, ‘Yapma Metin' de ne oluyor?’’ Hemen açıklayayım. Aynı programda Metin, Seba yönetimini çağdaş uygulamalarda bulunmadığı için eleştirenlere serzenişte bulundu ve futbol takımı için, ‘‘Bu kadro yeterli’’ dedi.

BİRKAÇ SORU

‘‘Yapma Metin’’ işte bu iki değerlendirme için. Şimdi çağdaşlıkla ilgili ve sadece transferi içeren birkaç soru soracağım: Beşiktaş Kulübü’nün, kurulduğundan bu yana bir transfer politikası oldu mu? 12 ay çalışan profesyonel bir Transfer Komitesi var mı, detaylı araştırma yapılıyor mu? Kulüpte, yurt içindeki ve yurtdışındaki futbolcularla ilgili yarım yamalak bir arşiv bulunuyor mu? İnanılmaz transfer skandallarına yıllarca hep beraber tanık olmadık mı? Milyarlarla alınanlar, bedava bırakılmadı mı?

Söyle Metin, bu çağdaş bir uygulama mı? Avrupa'nın önde gelen kulüplerinde böyle bir uygulama hiç gördün mü? Bu basit, çok basit organizasyonu bile gerçekleştirememek Beşiktaş'a ve çağdaşlığa ihanet etmek değil mi?

Gelelim, ‘‘Bu kadro yeterli’’ sözüne. Aman Metin kardeş, sen Beşiktaş'ta sözü dinlenen, sevilen, pırıl pırıl bir kişisin. Gözünü seveyim yapma, böyle laflar etme. ‘‘Bu kadro yeterli’’ denir ve yan gelip yatılırsa inan bana Beşiktaş kolay kolay belini doğrultamaz. Bu kadro yetersiz, hem de oldukça yetersiz. Bu kadro dar, çok dar. Revizyon şart, büyük çapta operasyon şart. Bu gerçeği her Beşiktaşlı görmeli ve bu gerçeğin ışığı altında Avrupa'daki gibi çağdaş, profesyonel çalışmalar yapılmalı. 29 Mart'taki kongreyi beklemeden hemen harekete geçilmeli. Yoksa bu faturayı kimse ödeyemez.

ÇİRKİNLİKLER

Son paragrafı Ali Sami Yen Stadı'nda pazar akşamı yaşanan çirkinliklere ayırdım. Önce tüylerim diken diken cenaze marşını dinledim. Üzüldüm, G.Saray adına çok üzüldüm. Maçtan sonra eve gittim televizyonun karşısına geçtim. Bir polis tarafından adam akılı dayak yiyen günahsız bir Beşiktaşlı taraftarı izledim, kahroldum. Cenaze marşı, dayak, kötek. Tüm sorumlulara ve bu çirkinlikleri önleyemeyenlere helal olsun!. Devam beyler devam...Bunları da Beğenebilirsiniz