Gündem Haberleri

  Yapma bebek put mudur

  Arif ARSLAN/BATMAN / DHA
  29.07.2007 - 14:39 | Son Güncelleme:

  Batman'daki atölyesinde bez parçalarından bebek imal edip satan Hamdullah Güneş, ürünleri için ‘Puttur, günahtır’ denilmesi üzerine Batman Müftülüğü'ne başvurarak fetva istedi.

  Müftü Mustafa Üskülüplü, ekmek parası için yapılıyorsa bir şey denemeyeceğini belirtti ancak son kararı Diyanet İşleri Başkanlığı Fetva Kurulu'nun vereceğini söyledi.

  Hamdullah Güneş, Pınarbaşı Mahallesi'ndeki atölyesinde 5 yıldan bu yana bez parçalarından bebekler imal edip satıyar. Batman yöresinin geleneksel giyimi yansıtan figürleri işlediği yapma bebeklerin yörenin tanıtımına katkıda bulunduğu için Kültür ve Turim Bakanlığı'ndan bile talep geliyor.

  ‘PUT VE GÜNAH’ İDDİALARI

  Yapma bebeklerine talebi karşılamak için yoğun tempo içinde çalışan Hamdullah Güneş, son günlerde bazı çevrelerin engeliyle karşılaştı. Bazı kesimler, imal ettiği yapma bebekler için ‘Bunlar put. Bunları yapmak da almak da günah’ demesi Hamdullah Güneş'i zor durumda bıraktı.
  Kendisine karşı kentte bir kampanya yürütüldüğünü gören Hamdullah Güneş, imal ettiği bebeklerin put olmadığını ispatülamak için Batman Müftülüğü'ne başvurdu. Bu iddiayı orta atanların kendisine ‘Put üretiyor’ diye hedef aldığını ileri süren Güneş, “İmal ettiğim bebekler, yörenin geçmişini anlatan sonsuz figürlerdir. Bunlar put değil, birer sanat eseridir. Bir de benim geçim kaynağım. Ürünlerime Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan talep gelirken, bazı çevreler put değerlendirmesinde bulundu” dedi.

  Türkiye'nin birçok yerinde açılan fuarlara gönderdiği bebeklerinin yok sattığını belirten Hamdullah Güneş, “Geçen yıl Kültür ve Turizm baaknlığı'ndan ödül bile aldım. Bakanlık ayrıca 1000 ören bebek siparişi verdi. Amacım yöremizin geçmişini anlatmak ve kültürünü yaşatmak” dedi.

  MÜFTÜ:EKMEK PARASI İÇİN BİR ŞEY DENMEZ

  Hamdullah Güneş, bebeklerinin put olup olmadığına ilişkin fetva beklerken, Batman Müftüsü Mustafa Üskülüplü, konunun hassas olduğunu, Diyanet İşleri Başkanlığı Fetva Kurulu'nun bu işe kesin görüş bildirebileceğini söyledi.
  Ypama bebeklerin ekmek parası için imal edilmesine bir şey denemeyeceğini kaydeden Mustafa Üskülüplü, “Ama bu konuda kesin bir şey söylemek zor. Bu atölye sahibi her şeyden önce heykel yapmıyor. Geçimini sağlamak için ören bebek imal ediyor. Sağlıklı değerlendirme yapmak biraz güç. Diyanet İşleri Bakanlığı Fetva Kurulu Başkanlığı bu işe net bir görüş verebilir. Biz de bu konuyu Fetva Kurulu'ndan öğrenmeye çalışacağız” dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı