ANKARA HABERLERİ

Yapılaşma dokuyu değiştirir

Murat YILMAZ
13 Nisan 2016 - 16:10Son Güncelleme : 13 Nisan 2016 - 16:12

Bakanlar Kurulu kararıyla Çayyolu’nda Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı ilan edilen bölgede inşaat çalışmalarının başladığına dikkat çeken CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, “Yapılaşmayla Çayyolu’nun dokusu değiştirilecek. Buna izin verilmemeli” dedi.

Murat YILMAZ

Bakanlar Kurulu’nun 23 Haziran 2015 tarihli kararıyla Çayyolu’nda Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı ilan edilen bölgede inşaat çalışmalarının başlamasına tepki gösteren CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, bölge sakinlerinin alanın rekreasyon alanı olarak değerlendirilmesini istediklerine dikkat çekti.  Son gelişmeler üzerine Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle 5 ayrı yazılı soru önergesi de veren Levent Gök, Ankara Hürriyet’e konuştu: 

AĞAÇLAR TAHRİP EDİLECEK

“Bu kararla bölge, Gordion AVM’nin yanından, karşıdaki sırtlardan itibaren yapılaşmaya açılıyor. Boş alanların tümü on binlerce ağacın dikildiği ağaçlandırma alanlarıdır. Onlar sökülerek ciddi bir yapılaşma olacak. Ağaçlar tahrip edilerek imar planlarıyla villalar, konutlar yapılacak. Bu çok ciddi bir problem. Bu alan Çayyolu Gordion Konutları ve Kafkas Sitesi’nin yanından itibaren köye kadar ulaşır.

ŞEHİR NEFESSİZ KALIR

Karşılıklı olarak yapılaşma olduğunda şehir nefessiz kalır. Gordion’un tam karşısındaki sırta villa inşaatı levhası konulmuş. Çayyolu Metrosu depo sahası inşaatına başlanılmış. Bölge İdare Mahkemesi gibi yapılaştırmayı yoğunlaştıran adımlar atılıyor. Yapılaşmayla Çayyolu’nun dokusu değiştirilecek. Buna izin verilmemeli. Oraları ağaçlandıran insanlar rekreasyon alanı olarak değerlendirilmesini istiyor.”

5 AYRI SORU ÖNERGESİ VERDİ

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, konuyla ilgili Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle 5 ayrı yazılı soru önergesi verdi.  30 Haziran 2015 ve 17 Mart 2016 tarihlerinde verdiği yazılı soru önergelerini hatırlatan Gök, yeni gelişmelerin semt sakinlerini tedirgin ettiğine dikkat çekerek, önergesinde özetle şu soruları yöneltti:
“Nazım İmar Planında Yaşamkent mahallesinde planlanan son istasyon ve depo sahası Koru mahallesindeki ağaçlandırma alanına niçin kaydırılmıştır? Ağaçlandırma alanındaki imar planı değişiklik kararları ile ilgili olarak 6 meslek odası tarafından dava açılmasına neden olan uygulamalar nelerdir? “İdare-Vergi-İstinaf Mahkemesi”ne ilişkin kararda, Ankaralılar Caddesi’nin doğusunda Kafkas Sitesi ile Yarenler Sitesi arasında kalan ve üzerinde çok sayıda ağaç bulunan yeşil alan “İdare-Vergi-İstinaf Mahkemesi” alanına dönüştürülmüşken yani bu alan mahkeme alanı olarak gösterilmiş olmasına rağmen, plan notlarında söz konusu alan içinde aynı zamanda resmi ve idari tesisler, noter ve banka gibi yapılar, ticaret yapıları, sosyo-kültürel tesislerin de yapılmasının planlanması bilginiz dahilinde mi yapılmıştır? Bu alanın inşaat emsali 3 katı büyüklüğünde (3.0) bir inşaat alanının planlanmasıyla bu alanda devasa bir inşaat gerçekleştirileceği açık değil midir? Bu alanda yapı yüksekliğinin de serbest bırakılarak yüksek katlı bloklar inşa edilmesine olanak sağlanmış olmayacak mıdır?”

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Yapılaşma dokuyu değiştirir hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Nisan 2016 tarihinde saat 16 10’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Yapılaşma dokuyu değiştirir haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Ağustos 2017, Salı
  • İmsak
   04:11
  • Guneş
   05:59
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:48
  • Akşam
   19:44
  • Yatsı
   21:19
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı