ANKARA HABERLERİ

‘Yapılamaz’ denilen her şeyi üretiyoruz 

Erdinç ÇELİKKAN
05.10.2017 - 15:19Son Güncelleme :

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Türkiye’de kritik önem taşıyan bütün haberleşme sistemlerinin yabancıların elinde olduğuna dikkat çekerek, “Haberleşme teknolojilerinde yokuz. Yerli katkı oranımız yüzde 1,5-2’de kalıyor” dedi.

Erdinç ÇELİKKAN

Başkan Aydın, sanayicilerin Türkiye’ye yayılacak yerli ve milli modeller üzerinde çalışması gerektiğini söyledi. Aydın, “Türkiye’de özellikle savunma sanayi olmak üzere ileri imalat teknolojilerini öğreten okullarımız yok. Haberleşme teknolojisini yabancı tekelinden kurtarmalıyız. Biz bunu kafamıza koyduk” açıklamasını yaptı. OSTİM’de binlerce takım tezgahı olduğunu dile getiren Aydın, “Ama dünyanın ileri üretim teknolojisini öğreten bir okulumuz yok, bunu yapmak istiyoruz. OSTİM’de haberleşme teknolojilerinin tümünün bir arada öğretildiği, ürüne dönüştüğü Türkiye’nin derdine çare olacak ürünlerin üretilebildiği bir üniversite oluşturuyoruz” dedi.

BATI İLE EKONOMİK SAVAŞ

Türkiye’nin zora düşmeden yerli ve milli sanayiye geçemediğini söyleyen Aydın, “Zora düşmeden olmuyor. 1974 Barış Harekatı’nda bunları yaşadık. Ambargo yedik, ama bize müthiş bir faydası oldu Aselsan ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı kuruldu. Bunlar Türkiye’nin atılımlarında çok kritik bir dönemlerdi. Batılılar kritik malzemeleri, parçaları Türkiye’ye vermiyor. O da bir ekonomik savaş. Buna zihinlerimizi hazırlamamız lazım. Türk sanayisi artık eskisi gibi değil, yapılmaz denileni yapabiliyoruz. OSTİM, artık ‘olmaz, yapılmaz’ denilen herşeyi üretiyor” bilgisini verdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden ‘Yapılamaz’ denilen her şeyi üretiyoruz  hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Ekim 2017 tarihinde saat 15 19’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ‘Yapılamaz’ denilen her şeyi üretiyoruz  haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

31 Temmuz 2018, Salı
 • İmsak
  03:57
 • Guneş
  05:39
 • Öğle
  13:01
 • İkindi
  16:53
 • Akşam
  20:11
 • Yatsı
  21:46
Sayfa Başı