Yapı ruhsatları 6 günde çıkacak

Erdinç ÇELİKKAN / ANKARA
09.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

Yeni İmar Kanunu taslağıyla 30 gün olan yapı ruhsat süresi altı güne indiriliyor.

Taslak, yabancı ülke büyükelçilikleri ve konsolosluklarının yapı ruhsatı, inşaata başlama izni ve proje denetimi için Dışişleri Bakanlığı’ndan “uygundur” görüşü almasını da zorunlu tutuyor. Meclis tatile girmeden kanunlaşması planlanan düzenlemeyle mimarlık eserlerinde yapı yıkıldığında, proje müellifi vefat ettiğinde, kalıcı olarak temyiz kudretini kaybettiğinde veya gaipliğine hükmedildiğinde telif hakkı son bulacak.

TSK’NIN GİZLİ YAPILARI

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ivedilik veya gizlilik arz eden; harekat, savunma, hudut güvenliği yapıları, karakol, nöbetçi kulübesi, gözetleme kulesi, sığınak, mühimmat yapıları, radar istasyonlarında imar planı, yapı ruhsatı ve yapı kullanma izni şartı aranmayacak. Planla ibadet yeri, eğitim, sağlık, karakol olarak ayrılan
ancak atıl kalan alanların Hazine mülkiyetindeki eşdeğer alanlarla resen takas yapılması sağlanacak.

YERLEŞİK ALANDA İZİN YOK

Yapı ruhsatı almak için müellifler veya etüt proje denetimi görevini üstlenen teknik müşavirlik kuruluşunca mimari, statik ve aplikasyon projeleri ile zemin ve temel etüd raporu ve gerektiğinde ÇED raporuyla başvuracak. İlgili idare, en geç altı iş günü içinde belge kontrolü yaparak yapı ruhsatını düzenleyecek.  Tarım ve hayvancılık yapıları yerleşik alanda kalıyor ise imar planı, yapı ruhsatı ve yapı kullanma izni aranmayacak. Yerleşik alan dışında ise imar planı aranmadan, yapı ruhsatı ve yapı kullanma izni alınarak inşa edilecek. Köylerde ise can ve mal güvenliğine yönelik tedbirler alınmadan ve kamuya ait bir yaya veya taşıt yoluna cephe sağlanmadan yapı inşa edilemeyecek.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı