Yapı Kredi, mal sattıkça küçük ortak da pay alacak

Hürriyet Haber
23 Şubat 2006 - 00:00Son Güncelleme : 22 Şubat 2006 - 20:22

Koç Grubu, Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) Yapı Kredi Bankası’nın küçük ortaklarına 6.46 YTL’lik taban çağrı fiyatı koymasıyla 6.50 YTL’ye yükselirken, bankacılık dışı varlıklardan elde edilecek kazançlarda Çukurova Holding’in lehine oluşacak her tutarın küçük yatırımcıya yansıtılacağını açıkladı.

Çağrıya katılacak yatırımcılar, Çukurova Grubu ve Koç Grubu arasındaki satış anlaşması çerçevesinde elde edilecek olası gelirden yararlanacak. Elde edilecek gelir Koçbank’ın Çukurova Grubun’dan aldığı Yapı Kredi Bankası pay sayısına bölünerek küçük yatırımcının hesabına yansıtılacak.

ÇAĞRI FİYATI 6.50 YTL: Koç Grubu Yapı ve Kredi’yi satın aldıktan sonra küçük yatırımcılara 5.35 YTL’den çağrı yapacağını açıkladı. Ancak, SPK çağrı fiyatına itiraz etti ve satışta Çukurova Grubu’nun YKB’nin bankacılık dışı varlıklardan dolayı kazanç elde edebileceğini savunarak, küçük yatırımcının da bundan yararlanması gerektiğini belirtti. SPK yeni çağrı fiyatı için Koç Grubu’na süre tanıdı. Koç Grubu’da önceki gün yeni çağrı fiyatını SPK’nın 21 Aralık 2005 tarihli kararında belirlenen döviz sepetini baz alarak 6.50 YTL olarak açıkladı. Koç Grubu’nun, Yapı Kredi için belirleriği 6.50 YTL’lik çağrı fiyatının dünkü kapanış fiyatı 7.25 YTL’nin altında olduğu belirtilirken, küçük yatırımcıların bu çağrıya katılmayacağı belirtildi. Aracı kurumların banka analistleri de hiçbir Yapı Kredi yatırımcısının ileride oluşacak gelirleri hesap ederek bu riski satın almayacağını ileri sürerek "Bugün zarar ederek olasılık üzerine elde edilecek kazanç için çağrıya katılım olmayacağını tahmin ediyoruz" yorumunu yaptı.

YKB küçük yatırımcısı nelerden yararlanacak

Ataşehir alacaklarından elde edilecek kazanç.

A-Tel’in yüzde 50’sinin satış tarihi itibariyle 150 milyon doların üzerinde olması.

Yapı Kredi Vakıfı’nın devrinde Hazine’ye yapılacak ödemenin 350 milyon Euro’dan az olması halinde 350 milyon Euro ile devir bedeli arasındaki farkın yüzde 50’si.

YKB’nin 5 yıl boyunca Superonline’dan alacağı hizmetiin kalitesi ve uygunluğu ile fiyatının piyasa şartlarından farklı olması.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı