Ege Haberleri

EGE

  Yapı elemanlarına Avrupa kontrolü

  Emre DOĞAN / HÜRRİYET
  23.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başta İzmir olmak üzere Ege Bölgesi’nde hızla artan inşaatlar ve birbiri ardına gelen büyük projeler, profesyonel ‘yapı elemanları test ve belgelendirme’ sektörünü de büyütüyor.

  PENCERE, kapı ve dış cephe sistemleri gibi yapı malzemeleri konusunda tüketicileri bilinçlendirmek için iki yıl önce yürürlüğe giren “Yapı Malzemeleri Yönetmenliği” gereğince yapılan dayanıklık ve yalıtım testleri, sektöre hareket getirdi. Atatürk Organize Sanayi’de kurulu PfB de bu konuda İzmir’in tercih edilen kuruluşları arasında. Türk mallarına Avrupa’da serbest dolaşım hakkı sağlayan sistem, tüketiciyi aldığı ürünler konusunda bilinçlendirirken, tüketici ve üretici arasında şeffaf bir bağ kurma imkanı sağlıyor.
  Ne aldığını bilmeli
  Avrupa Birliği ülkeleri tarafından uzun zamandır uygulanmasına rağmen, ülkemizde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürürlüğe konan kanun sayesinde yapı güvenliği bilincinin güçlendiğini kaydeden PfB Teknik Müdürü Yiğit Altuğ, “Tüketici bilinçlendikçe aldığı mal konusunda her zaman daha fazla bilgi ister. Biz, bu bilgileri laboratuvarlarımızda raporluyoruz. Üreticilerin test için bize yolladığı kapı, pencere, kepenk gibi yapı malzemelerini en son teknolojiyi kullanarak incelemelerini yapıyor, bunu tüketicilerle paylaşıyoruz” dedi.
  Tavsiye dönemi bitti
  Sözkonusu malzemeler binanın dışa açılan yüzü olduğu için ses ve ısı yalıtımı aynı zamanda darbelere olan direncinin çok büyük önem taşıdığını anlatan Altuğ, “Birkaç yıl öncesine kadar tavsiye üzerine kapı pencere alan insanlar şimdi aynı ürünleri teknik detaylarına kadar inceleyebiliyorlar. Kanuna göre rapor almayan kapıların pencerelerin ve diğer yapı elemanlarının Avrupa’da ve Türkiye’de dolaşması ise yasak” diye konuştu.

  AB ONAYLI

  Pencere, kapı, cephe, kepenk ve donanım ekipmanları gibi yapı elemanları konusunda hizmet veren PfB Yapı Elemanları Test Enstitüsü, bağımsız bir kuruluş olmasının yanısıra Ege Bölgesi’nin tek Avrupa Birliği onaylı test laboratuarı olma özelliğini de taşıyor. Yapı malzemelerinin darbe direnci, ısı iletkenliği ses ve rüzgar yalıtımlarıyla ilgili testler, ilgili mühendisler başkanlığında tarafsız bir şekilde raporlanıyor. Avrupa standartları kalitesinde ve tamamen aynı sistem kullanılıyor. Yapay olarak ses, su, darbe ve yangın testleri yapılan kapı, pencere gibi yapı malzemeler raporlanıp, sonuçlar tüketicilerin bilgisine sunuluyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı