Yapı denetimi ‘çip’li olacak ‘merkez’den de izlenebilecek

Nuray BABACAN / ANKARA
12.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, inşaat kalitesi ve depreme dayanıklık açısından büyük önem taşıyan “yapı denetiminde” suistimalleri önlemek için çipli takip başlatacaklarını açıkladı.

Sisteme göre, yapı denetçilerinin inşaata ne zaman, ne sıklıkta gittikleri ve ne kadar kaldıkları özel bir cihazla izlenecek. Sadece yapı denetçisinin girebileceği şifreli cihazlar, elektronik ortamda takip edilecek. Demir, şunları söyledi:
İnşaata gitmeden onay
1 Ocak’tan itibaren 81 ilde uygulamaya konulan yapı denetimi kapsamında denetim elemanlarının takibi elektronik sistemle yapılacak. Eskiden hiç gidip inşaat görülmeden bile rapor hazırlanıp onay veriliyordu. İnşaat kalitesi ve depreme dayanıklılık konusunda çok ciddi sorunlar ve eleştiriler oluyordu.
Ne kadar kaldı
Bir denetim elemanının hangi aralıklarda gidip inşaatı kontrol ettiğini, hangi saatte o binada olduğunu ve ne kadar kaldığını özel bir cihazla takip edeceğiz. Denetim elemanlarına cep telefonuna benzer birer cihaz verilecek. Bu cihaza sadece o elemanın giriş yetkisi olacak. Denetleyeceği inşaata geldiğinde şifreyle cihaza girecek. Biz bu bilgileri ana merkezden görebileceğiz. Bunun için tüm bayındırlık il müdürlüklerinin elektronik alt yapıları bu sisteme göre hazırlanıyor.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı