Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yapay retinayla rehber köpeğine ihtiyacı kalmadı

  Hürriyet Haber
  16.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  20 yıldır gözleri görmeyen Eric Shelby, sokağa çıkabilmek için rehber köpeğe ihtiyaç duyuyordu. Sağ gözüne yerleştirilen yapay retina sayesinde artık etrafındaki nesneleri seçebiliyor, yürüdüğü yolu görebiliyor.

  İngiltere’de yaklaşık bir sene önce gözüne Argus II adındaki Amerikan yapımı yapay retina takılan 20 yıldır gözleri görmeyen emekli mühendis Eric Shelby (68), “Gözümdeki cihaz çok basit bir mantıkla, ışık çakmalarını beyne tercüme ederek çalışıyor. O kadar sene sonra nesneleri gördüğüme inanamıyorum” dedi.

  Tanesi 160 bin lira

  Özellikle ‘retinitis pigmentosa’ adını taşıyan retina hastalığına sahip olanlara umut ışığı olan yapay retina, oldukça pahalı. 100 bin dolar (yaklaşık 160 bin liraya) mal olan retina, sadece önceden gözleri gören dolayısıyla da canlı hücre ve sinirlere sahip kişilerde kullanılabiliyor. Belli bir tür retina rahatsızlığına sahip hastalara takıldığı için henüz yaygın kullanıma sahip olmayan yapay retina ile 2006 yılından beri 40 hasta tedavi edildi. Klinik çalışmalar başarıyla tamamlandıktan ve gerekli izinler alındıktan sonra yapay retinanın 2 yıl içinde satışa sunulması bekleniyor.

  Nasıl çalışıyor

  “Yapay retina” olarak da adlandırılan protez, hastalık ya da yaralanma sonucu oluşmuş görme kayıplarını düzeltmek için kullanılıyor. Beyin ile sinir sistemi arasında bağlantı kurmaya yarayan cihaz, gözlüğe monte edilen küçük bir video kamera, bir transmitör ve bir kablosuz bilgisayar yardımıyla çalışıyor. Bilim insanları yapay retinanın, beyinde ışığı algılama ve işleme görevi üstlenen ışığa duyarlı alıcı sinir hücrelerinin yerini almak için tasarlandığını ifade ediyor.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı