Dünya Haberleri

DÜNYA

  Yapay canlı yaratılacak

  Hürriyet Haber
  25.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 25.01.1999 - 00:01

  Koyun kopyalama, insan organı üretme gibi gelişmelerin ardından bilimadamları, şimdi de yapay canlı üretebileceklerini açıkladılar. Genetik konusunda araştırmalar yapan Dr. J. Craig Venter ve ekibi insan vücudunda bulunan zararsız bir bakteriden alacağı DNA'larla yepyeni bir canlı üretebileceğini bildirdi.

  ABD'nin Connectituct eyaletinde genetik araştırmalar yapan Perkin Elmer adlı bir şirkette çalışan Dr. J. Craig Venter önceki gün yaptığı basın toplantısında müthiş araştırması konusunda bilgi verdi. Dr. Frankenstein'ın çeşitli ölülerin organlarından aldığı parçalarla insan kılığında bir canavar yaratmasından esinlendiğini belirten Dr. J. Craig Venter, çalışmasında kadınların genital organlarında ve akciğerinde bulunan zararsız ‘Mycoplasma Genitallium’ bakterisini kullandığını ve tamamen farklı bir canlıyı yapay olarak üretme aşamasında olduğunu söyledi.

  HAYATIN ÖZÜ

  İnsandaki 80 bin gene karşılık söz konusu bakteride sadece 470 gen bulunduğunu kaydeden Dr. Venter, basit yapısı nedeniyle bu bakteriyi seçtiğini ve genlerini ayırarak hayat için vazgeçilmez olan genleri bulmaya çalıştığını anlattı. Araştırmasını ABD'de yapılacak Bilimi Geliştirme Birliği toplantılarında öteki bilim adamlarına açıklayacağını belirten Dr. Venter şu bilgileri verdi:

  ‘‘Transposon denilen yöntemle bakterinin genlerini 300 gene kadar indirdik. Amacımız bütün canlılarda ortak olan yeme, nefes alma, hücre zarı üretme gibi faaliyetleri organize eden genleri belirlemekti. Yani hayatın anlamını ve özünü keşfetmeye çalışıyoruz. Tüm canlılarda bu faaliyetler benzer süreçler ve ayrıca genler tarafından belirleniyor.

  Bugün 3 tip genin hücre için yaşamsal önemdeki potasyum, kalsiyum ve fosfor naklini ayarladığını biliyoruz. Bazı genler tüm canlılar için hayati önemde. Bu nedenle Mycoplasma Genitallium'un genlerini keserek hangi genlerin hayati fonksiyonlardan sorumlu olduğunu bulmaya çalışıyoruz. Örneğin 170 geni attık ve 300 geni bulunan bakteri yaşamaya devam etti.

  Bundan sonra DNA'yı meydana getiren nucleotid denilen genetik materyalden yeni DNA çiftleri yaratmayı planlıyoruz. Sonuçta yeni bir canlı yaratabiliriz.’’

  Bakteriden ayrılan 170 genin, bakterinin yaşama özelliğini sağlamadığına işaret eden ABD'li bilim adamı, insanlarda da 80 bin genin hepsinin yaşamı sağlayan özelliklere sahip olmadığını, örneğin bu genlerin, göz ve saç rengi gibi özellikleri belirlemek için vücudumuzda olduğunu, bu genlerin vücudumuzdan yok olması ile yaşamın son bulmayacağının bir gerçek olduğunu açıkladı.

  Canlıların eksik genlerle de yaşayabileceğinin bu deneyle kanıtladıklarını vurgulayan Dr. Venter, çalışmalarında daha ileriye gitmeden önce, ahlak ve din adamlarına danışacağını söyledi.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı