« Hürriyet.com.tr
MENÜ

'Yapacak çok iş var'

Son haftalarda eleştirilerin odağındaki isim Fatih Terim, başarısızlık halinde istifa etmeyi düşünmediğini belirterek, ''Ne istifası? Yapacak çok işimiz var'' dedi. Terim, "Galatasaray ve Fatih Terim'in birlikteliğinin neler doğurabileceğini bilenler, bunu engelmeye çalışıyor da olabilir" diye konuştu.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, Florya Metin Oktay Tesisleri'ndeki Galatasaray Cafe'de, basın mensuplarıyla yaptığı sohbet toplantısında, bir gazetecinin ''Sizin krediniz nedir? Sonuçlar istediğiniz gibi olmaz ise istifa etmeyi düşünür müsünüz?'' şeklindeki sorusuna uzun bir yanıt verdi: "Galatasaray'da oyuncuların ve bizim her türlü kredimiz var. Bazıarkadaşlar olması gereken güzellikleri, bazı kişilerin istifasında arıyor. Galatasaray bunlardan uzakta ve her zaman kötü durumlarda geçmişte teknik direktörlerine sahip çıkmıştır. Galatasaray'a faydalı olmadığınızı anladığınızda zaten kimsenin sizi kanalize etmesine de gerek olmaz. Galatasaraylılık da böyle bir gelenek de bulunmaktadır. Ayrıca Galatasaray camiası başarısızlıkta kurban aramaz. Televizyon camından, dolma kalemden böyle kararlar verilmez. Hem ne istifası? Yapacak çok işimiz var. Kamuoyunu etkileyelebilir, ancak kamu vicdanını etkileyemezsiniz. Galatasaray ve Fatih Terim'in birlikteliğinin neler doğurabileceğini bilenler, bunu engelmeye çalışıyor da olabilir.''

Terim, bazı çevrelerde ''Ne olacak bu Galatasaray'ın hali?'' denildiğini de belirterek, ''Ne Fatih Terimli, ne de Terim'siz Galatasaray'a hiçbir şey olmaz'' dedi.
       
"AVRUPA DEFTERİ AÇIK"
 
"Büyük ideallerim için Galatasaray'ı seçtim'' diyen tecrübeli teknik adam, Avrupa defterini de asla kapatmadığını söyledi.
Galatasaray'daki misyonunu tamamladığını düşündüğü anda yeniden Avrupa'ya dönebileceğini anlatan Terim, "Avrupa'dan bana hale teklif geliyor ve gelmeye de devam edecek. Bazıları pasaportlarıyla İtalya'ya gidemezken, benim için 90 bin kişi 'İmparator' diye statları inletti. Bu çok büyük bir onurdur.'' diye konuştu.
 
"VEFALIYIM"   

İnsan olarak vefalı tarafının fazla olduğunu anlatan Terim, ''Vefalıyımdır, ancak futbol sahasında bunu göstermem'' dedi.     İstediği oyun sistemini oturma adına eskiden birlikte olduğu futbolcuları kadroya kattığını belirten Terim, ''Onların saha içinde ve dışında diğer oyunculara daha fazla yardımcı olacağını düşündüm. Ancak yanlışı gördüğümde üzerine giderim. Seçimlerimde kimseye tolerans göstermem. Bir şey olmadığında da teşekkür etmesini bilirim''şeklinde konuştu.
   
"ELEŞTİRİLER YAKIŞIKSIZ"
   
Terim, eleştirilere açık olduğunu da belirten Terim, "Benim teknik adam olarak yaptıklarım ortada. Başarılı olduğumuz dönemde ortak bir değer sistemine inandık, ona göre hareket ettik. Galatasaray geçtiğimiz sezon şampiyon olsaydı, tüm bunlar yaşanmayacaktı. Şu anda ortaya konan söylemlerin tarzını ve üslübunu hak ettiğimi düşünmüyorum. Bunları vefasız ve yakışıksız buluyorum. Bu konuda ölçüyü kaçıranlar, geçmişte olduğu gibi mahçup duruma düşecekler. Benim teknik adam olarak yaptıklarım ve Galatasaray'ın başarılarının Türkiye'nin tanıtımına yaptığı katkılar ortada. Şu anda sadece ligde birkaç puan gerideyiz ve
bunun telafisi mümkün. Juventus ve Real Socied maçlarında oyunumuzda da kıpırdanmalar gördüm.'' dedi.

"ÜMİT-HAKAN TARTIŞMASI BİTTİ"
   
Hakan Şükür ile Ümit Karan arasında yaşanan polemiğin de kabul edilemeyecek bir durum olduğunu söyleyen Galatasaray teknik patronu, "Bu bir daha olmayacaktır. Ümit ve Hakan'ı çekip, konuştuk. Ancak, bundan önemlisi ikisi biraraya gelip konuştu. Benden başka biri, başka bir futbolcuyu yargılayamaz, bu yanlıştır. Ama kazanmaya şartlanılmış bir ortamda, bir futbolcuyu kadro dışı bırakmak veya PAF takımına göndermeyi uygun bulmuyorum. Birşey olacaksa kökünden halletmek gerekir. Ayrıca, başka kulüplerde idmanlarda küfürler, kavgalar yaşanıyor. Bu tartışma onlarla bir tutuluyor'' diye konuştu.

Fatih Terim, geçtiğimiz sezon devre arasında transferde bazı yanlışlıklar yaptıklarını kabul ederken, 2004 yılının ocak ayında da takımda bazı değişikliklerin olabileceğini kaydetti.  Transferde bugüne kadar 40-50 milyon dolar harcandığının ileri sürüldüğünü dile getiren Terim, takımın başına yeniden geldiğinden bugüne kadar bonservislere sadece 17.5 milyon dolar ödendiğini ifade etti.

"SİSTEM DEVAM EDER"

Fatih Terim, takımına oynattığı sistemden asla vazgeçmeyeceğini belirterek, ''Benim istediğim oyun oynanana kadar herkes değişecek. O da değişecek, bu da değişecek, ama bu sistem değişmeyecek. Gerekirse ben bile değişirim'' dedi. Hatayı kendilerinde aradıklarını da anlatan Terim, basınla olan ilişkilerde ve bilgilendirmede yeni uygulamalara gideceklerini kaydetti.

Terim, maçlarını Atatürk Olimpiyat Stadı'nda oynamak zorunda olduklarını dile getirirken, ''Hiçbir teknik adam burayı Ali Sami Yen Stadı'na tercih etmez. Ancak, sezon sonu olası bir başarısızlıkta ben Atatürk Olimpiyat Stadı'nı mazeret olarak göstermeyeceğim'' dedi.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler