KONYA HABERLERİ

Yanlış Yorumlanan Sağlık Programları Hastalık Hastası Yapıyor

IHA
01.09.2015 - 16:37Son Güncelleme :

SELÇUK ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ RUH SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI ANABİLİM DALI DALI BAŞKANI PROF. DR. ÖZKAN GÜLER, HALK ARASINDA "HASTALIK HASTLIĞI" SENDROMU OLARAK BİLİNEN HİPOKONDRİYAZİS'İN EN BELİRGİN SEBEBİNİN İNTERNETTEN YAPILAN ARAŞTIRMALAR VE SAĞLIK PROGRAMLARININ YANLIŞ YORUMLANMASI OLDUĞUNU SÖYLEDİ.

IHA

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Özkan Güler, halk arasında “hastalık hastalığı” sendromu olarak bilinen Hipokondriyazis’in en belirgin sebebinin internetten yapılan araştırmalar ve sağlık programlarının yanlış yorumlanması olduğunu belirtti.
Hastalık hastası olan kişilerin, yaşadığı bir takım belirtileri yaptığı araştırmalarla destekleyerek, hangi hastalığın ne gibi belirtileri olduğunu öğrendikten sonra zihninde yorumlayıp kendine teşhisler koyarak hastaneye geldiğini söyleyen Prof. Dr. Özkan Güler, bu durumun özellikle, sosyo-ekonomik ve kültürel anlamda daha üst düzey kişilerde sıkça görüldüğünü ifade etti. Güler, “Bu kişiler internet, televizyon, gazete gibi iletişim araçlarından edindiği bilgiler ile kendisinde var olan bulguları karşılaştırarak bir takım sonuçlara ulaşıyor. Ne kadar çok araştırma yapar ve bilgi edinirlerse, o kadar çok belirtiyi kendilerinde görmeye başlıyorlar. Daha sonra kendisinde var olduğunu düşündükleri hastalıkla ilgili polikliniklere başvuruyorlar. Genelde karın bölgesinde bir rahatsızlığı olduğunu düşünen bu hastalar gerekli muayeneleri yapılıp, tahlillerle desteklendikten sonra herhangi bir rahatsızlığının olmadığının söylenmesi üzerine tatmin olamadığından ‘benim tahlillerim normal ise ben bu belirtileri neden yaşıyorum’ sorusuna cevap aramaya çalışıyorlar. Onların dünyasında var olan bu katı gerçeklikle, başka doktorlara gidip, kafalarındaki o boşluğu ikna edici teşhislerle doldurmak için çaba sarf ediyorlar. Bu tip hastalar alternatif tıp gibi yollarla, kendi teşhis ettiği hastalığı tedavi etmeye yönelik çaba içerisine giriyor. Sağlık programlarını dikkatle takip edip, hangi hastalığın ne gibi belirtileri olduğuna dair detaylı notlar tutuyorlar. Buna göre de tedavi yollarını araştırıyor. Gündemleri hep sağlıkla ilgili oluyor” dedi.
Bu hastaların aslında söyledikleri belirtileri gerçekten yaşadığını dile getiren Prof. Dr. Özkan Güler, “Bazen psikolojik sorunlar fiziksel sorunlardan daha fazla belirti yapar, örneğin psikolojik sorunları olan kişi, çok ciddi cilt hastalıkları yaşayabilir veya bir hafta önceki muayenesinde midesinde sorun çıkmayan bir kişi yaşadığı psikolojik sorunlarla aniden mide ülseri olabilir. Psikiyatrinin nezlesi denen depresyonun en belirgin özelliklerinin de fiziksel olduğunu, yorgunluk, halsizlik, uyku hali, konsantre olamama, uyku problemleri ile kendini gösterir. Çevremizde bu tip rahatsızlığı olduğunu düşündüğümüz kişilere kesinlikle yalan söylüyormuş gibi davranmamak gerekiyor. Bu durumun ilaçla, ya da psikolojik destekle hatta inatçı durumlarda hastaneye yatırılarak tedavi edilmesi gerekiyor” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Konya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Konya ilinden Yanlış Yorumlanan Sağlık Programları Hastalık Hastası Yapıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Eylül 2015 tarihinde saat 16 37’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Yanlış Yorumlanan Sağlık Programları Hastalık Hastası Yapıyor haberi güncellenecektir.

KONYA NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  06:06
 • Guneş
  07:49
 • Öğle
  12:54
 • İkindi
  15:24
 • Akşam
  17:39
 • Yatsı
  19:11
Sayfa Başı