Gündem Haberleri

  Yanlış kapı çaldılar

  Banu ŞEN / HÜRRİYET
  09.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun, çıkar amaçlı suç örgütü lideri olmaktan 397 yıl hapis talebiyle yargılandığı davanın tek tutuklu sanığı Pervin Şenel Genç de önceki akşam saatlerinde tahliye oldu.

  Evinde dün sabah Hürriyet’in sorularını yanıtlayan Pervin Şenel Genç, umudunu kestiği bir anda gelen tahliye kararı karşısında yaşadıklarını şöyle anlattı:

  O anın tarifi

  “Herhalde duygularım katılaşmış. Çok büyük sevinç gösterisinde bulunamadım. Cezaevi ikinci müdürü, gelenek gereği biraz şaka yoluyla anlattı. Ben anlayamadım ama eski mahkumlardan biri anlayıp ‘Tahliye var herhalde’ deyince herkesin boynuna sarıldım. Sonra da ağladım. Aslında böyle bir karar artık beklemiyordum. Ancak tahliye talebimiz o kadar güzel yapıldı ki... Kaçacakları yer kalmadı. Ev de olsa tahliye kararı çıktı.

  Hep dik durdum

  Ben cezaevinde yaşadığım 463 günde şunu hissettim... Orada bir betonların ağırlığını bir de olayların ağırlığını üzerinizde hissediyorsunuz. Bunların içinde eziliyorsunuz, batıyorsunuz. Ama yanlış yapmadığımıza inandığım için hep dik durdum. Yanlış kapı çaldılar. Bizde ne bulacaklar? Delillere, telefon görüşmelerine de baktığınızda hepsi monolog gibi. Yarım saatlik toplantı, durum değerlendirmeleri...

  Mahvediyorlar

  Ekmek parasının peşinde olan insanları, bir maymun gibi nezarete atıyorsunuz.

  Katil mi? Kaçakçı mı? 4 gün orada insanları mahvediyorsunuz. Sonra da aylarca yıllarca cezaevinde tutuyorsunuz. Hele fezleke yürekler acısı. Ben tamamını görmedim. İyi ki de görmedim. Dayanamazdım herhalde. Tüm bu olanlara sadece çok yazık diyebiliyorum.”

  Türkiyewood

  İZMİR’in Hatay semtinde, kız kardeşi Nagehan Genç ile aynı apartmanda yaşayan Pervin Şenel Genç, salı günü açık görüşte kardeşiyle hasret giderdikten sonra tahliyeyi öğrenmiş. Ev hapsi de olsa cezaevinin beton ağırlığından kurtulmanın tarifi olmadığını anlatıyor. Aklı, belediyedeki görevine ne zaman ve nasıl devam edebileceğinde. Cezaevinde kitap yazmaya başlamış. Cezaevindeki anılarını, fezleke ve operasyonun detaylarını içeren belgesel nitelikli kitabı ekimdeki duruşmadan önce yayınlansın istiyor. “Yaşananlar ve bize yazılan senaryo Hollywood’un Türkiye versiyonu sanki. Türkiyewood diyorum buna” diyor.

  Kavuştular

  PERVİN Şenel Genç, 463 gün süren tutukluluktan sonra evine döndüğünde, kuşkusuz en sevineni “Sakız” oldu. Genç, cezaevi günlerinde burnunda buram buram tüten Sakız’ına kavuştu, Sakız da ona. Gerisi, kucak kucağa geçen bir dolu gün...

  Üzerimizden silindir geçti

  BÜYÜKŞEHİR Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Genç’in tahliyesi sonrası yaptığı konuş-mada, “Hangi siyasi partiye mensup olursa olsun, hangi etnik gruptan olursa olsun tek bir kişi bile bu operasyon sürecinde kötü söz söylemedi. Kimse ‘Bunların da suçu vardır’ demedi. Biz zaten kendimizden emindik. Tutuklu olmayan çalışanlarımızın, tutuklu olanların yerine de çalışması ile bugünlere gelebildik. Bir arkadaşımız bile emekli olup ayrılmak istemedi. Bundan
  daha büyük mutluluk olabilir mi? Bir büyükşehir düşünün ki 300 üst düzey yöneticisi sorgulanıyor. 100’den fazlasına dava açıldı. Arkadaşlarımız tutuklandı, salındı. Yani üzerimizden silindir geçti” dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı