"Nilüfer Pazvantoğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nilüfer Pazvantoğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nilüfer Pazvantoğlu

YanlIş bakIm Bağdat’tan döner

Her yeni ürün çıktığında soluğu parfümeride alıyor, cildinizde sürekli yeni kremler deniyorsunuz.

Bu da yetmiyor, banyo ritüellerinde farklı farklı kozmetiklerle kendinizi şımartıyorsunuz. Ama dikkat! Bu uygulamaların cildinize bakım yapmak bir yana, ona zarar verme olasılığı bile var!

Her ne kadar kullandığınız kremlerin yağ ve nem oranının yeterli olduğunu, cildinize uyum sağladığını düşünseniz de tüm bunların uzun vadede cilt sağlığınızın bir garantisi olduğunu söylemek zor. Aksine bakım alışkanlıklarının zaman zaman yeniden gözden geçirilmesi şart. Çünkü cilt tipi ve dönemsel cilt reaksiyonları değişkenlik gösterebiliyor. Dolayısıyla uzmanlar yazın kullanılan hafif içerikli kremlerin kış aylarında daha yoğun içeriğe sahip olanlarla değiştirilmesi gerektiğini belirtiyor.
Eğer geçmişteki sorunsuz karma cilt, zaman içinde kuru ve kırışık bir cilde dönüşmüşse, yıllardır kullandığınız nemlendiriciler ve bakım ürünleri artık yeterli değil demektir. Öte yandan, genç ciltlerin de olgun ciltlere önerilen yoğun bakımlarla şimdiden yükleme yapması anlamsızdır. Aksi takdirde cilt, dengesini kaybeder, yüzeyde siyah noktalar oluşur, kepeklenir, kaşınır ya da yer yer kızarıklıklar belirir. Ve ince çizgiler kısa sürede derin kırışıklıklara dönüşebilir.
NE YAPMALI
şu anda cildinizin hangi bakıma ihtiyaç duyduğunu anlamak için yapmanız gereken basit bir test var: Yüzünüzü iyice temizleyin ve sonrasında krem sürmeyin. ıki-üç saat sonra aynada yüzeyde ince bir film halinde yağ tabakası oluşup oluşmadığını kontrol edin. Kuru ciltler temizlik sonrasında, mat ve kuruluk belirtisi ince çizgilerle kendini gösterir. Bitkisel yağlar ve nem uzmanı hyalüronik asit içeren ürünlerle cilt yeniden kendi dengesini sağlayacaktır.
Karma ciltler ise özellikle T bölgesi denen alın, burun ve çene üçgeninde parlar ve dengeleyici nemlendiricilerle kendine gelir.
Yağlı ciltler, büyük gözeneklere sahiptir ve iki saat sonunda neredeyse yüzün tamamında belirginleşen yağla parlar. ıhtiyacı olan şey, gözenekleri küçülten, yağ üretimini kontrol altına alan ve siyah noktaların oluşumunu engelleyen yağsız losyonlardır.

Güçlü ve benzersiz New York erkeği

“New York özgürlük demektir, ama bu şehir aynı zamanda zorluklarla savaşmayı gerektirir. Bu şehirde bir şeylere başlamak gerçekten zordur, öte yandan her köşesi fırsatlarla doludur.” ışte DKNYMEN’in yüzü ünlü model Mark Vanderloo’nun New York hakkında duyguları böyle. Fazlasını yine ondan öğreniyoruz...

? Yeniden DKNY markasının hem moda hem de parfüm grubunun yüzü olmak nasıl bir duygu?
- New York’a geldiğimde ilk çalıştığım marka Donna Karan’dı. Esther Canadas ile DKNY parfümlerinin yüzü olmuştuk. Bu gelişim, yaşadığım güzel deneyimleri tazelememi sağladı.
? Geri dönmek nasıl bir his?
- New York’ta olmak eve dönmek gibi... Avrupa’ya taşınınca burayı özlemeye başladım. Çünkü uzakta olduğunuzda, bu büyüleyici şehrin sizin için ne ifade ettiğini daha iyi anlıyorsunuz. Tükenmez bir enerji kaynağı burası. Bu enerjiyi ve yaşayabileceğiniz deneyimleri size sunan başka hiçbir yer yok.
? New York’ta size en çok ilham veren şey nedir?
- New York’ta benim için en güçlü ilham kaynakları gökyüzü, şehrin enerjisi ve hızla büyüyen, gelişen alanlar. Örneğin et dağıtım bölgesinin göz açıp kapayıncaya kadar müthiş bir moda merkezine dönüşmesi inanılmaz. Bu hızlı dönüşümler ancak New York’ta olabilir. Birçok şehirde bulundum, ama hiçbirinde New York’taki kadar hızlı bir değişim görmedim. Tüm bunların yanında Flatiron Binası gibi simge haline gelmiş mimari yapılar bu şehre değer katıyor. DKNYMEN parfümünün şişesi de Flatiron Binası’nın üçgensi yapısından ilham alınarak yaratılmış zaten...
? Bu kentte yapmaktan en çok hoşlandığınız şey nedir?
- Yemek yemek için dışarıya çıkmak. En özel restoranlar burada bulunuyor ve ben bundan çok hoşlanıyorum.

KATILIN KAZANIN

DKNYMEN, kendi tarzını yaratmak isteyen, modern, şehirli erkeğin mükemmel bir tamamlayıcısı olarak yaratıldı. Koleksiyonun ambalajı da New York’un ruhuna uygun bir biçimde tasarlandı. “DKNYMEN 100 ml parfümünün dış ambalajında New York’taki hangi ünlü binanın silueti yer alıyor?” Sorusunun cevabı ile birlikte 30 Kasım’a kadar www.tekinacar.com.tr adresine isim, soyadı, adres bilgilerini bırakan her 50. kişi DKNYMEN kazanıyor! Hediyeler 15 adet ile sınırlı olacak.

Geçen haftanın kazananları

? Ayşe Yiğit
? Esat Yaşar Çağlayan
? Mustafa Coşkun
? Mehmet Zorkun
? Göksun ışçi
? Gülgün ınankul
? Berat Uğurluay
? Fatma Öznur Seçkin
? şerefnur Altınova
? Suat Kavgacı

Hülya Koçyiğit’in ‘göz makyajı’

Özel bir davete belli ki özenle hazırlanmış ünlü sanatçı. Şık kıyafet seçimiyle 10 numara. Muhtemelen makyajını da kendisi yapmamış. Kendini ‘uzman ellere’ bırakmayı yeğlemiş. Ama görüntü ortada... Bakışlara aydınlık katmak için özellikle göz altlarına uygulanan beyaz renk fazla kaçmış. Evet, gece makyajı biraz daha yoğun uygulanır. Ancak adeta kireç gibi sıvanmış olan beyaz renk, makyajın da komple kötü görünmesine neden olmuş.

X