Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Yanılgılara dikkat

Bugün astrolojik açıdan ilginç bir gökyüzü konumu meydana geliyor ve beş gökyüzü cismi Kova burcunda diziliyorlar. Güneş, Ay, Merkür, Venüs ve Neptün.

Bu dizilimin en önemli odak noktası ise Neptün. Evrensel anlayışı ve toplumsal hareketleri yöneten Kova burcunda meydana gelen bu dizilim, hayalleri sembolize eden Neptün’ün harekete geçip görünür hale geleceğini ve yüksek ideallerin ortaya çıkacağını işaret ediyor. Neptün ayrıca zehirler, ilaçlar, halüsinasyonlara da neden olabilir. Özellikle yanılgılardan kaynaklanabilecek sorunlara karşı tedbirli olmak gereken bir dönem.

Düşünceler yalnız değildir

Siz bir şey düşünüyorsanız, bilin ki, dünyanın bir yerlerinde birileri de aynı şeyleri düşünüyor!

Yani düşünce dediğimiz şey tekil değildir. Sadece tek başımıza düşünürüz. Zihnimizin içinde olup bitenlerden kimsenin haberi yoktur ve biz kendi kendimize düşünüp dururken bunun sadece kendimize özel bir durum olduğunu zannederiz ve bu bizim yanılgımızdır. Halbuki düşünerek ortaya çıkardığımızı düşündüğümüz ne varsa, bunlar birileri tarafından dünyanın bir yerlerinde düşünülmüştür, düşünülüyordur ve sizden sonra da düşünülecek.

Düşünce kollektiftir.

Elbette kişiye özel düşünceler vardır fakat bunlar bile diğer insanların düşüncelerinin ürünlerinden oluşan bir karışımdır. Ve birileri de sizin ürünlerinizden yararlanacak ve kendi düşüncelerini oluşturacak.

Bu nedenle kendinizin dışındaki insanlara yardımcı olun.

Aynı duyguyu paylaşan kişileri incitmeyin! Birlikte olun ve birlik içinde bulunduğunuzu gösterin.

Keşifler tek kişilik gibi dururlar ama kollektif bilincin ürünüdür.

İhtiyaçlar, düşünceyi doğurur ve ardından keşifler başlar.

Aynı zamanda pek çok kişinin ihtiyacının aynı olması, keşiflerin açığa çıkmasını sağlar. Keşfeden en fazla duyarlı olan ve bunun için çalışmış, gereken hazırlığı yapmış olandır.

Savaş zamanları, ihtiyacın en şiddetli olduğu anlardır. İşte bu yüzden savaşlar ve büyük felaketlerin ortaya çıktığı dönemler önemlidir. Kollektif bilincin zorlayıcı olduğu dönemleri işaret eden savaş sayesinde en büyük keşifler ve atılımlar meydana gelir. Çünkü acıyla birleşen isteklerin aynı frekansta oluşturduğu kollektif bilinç, bununla bağlantıda olan diğer bilinçleri etkiler ve ortaya ihtiyaca cevap veren buluşlar çıkar. Ne yazık! İnsanlık, acı hissetmeden istekte bulunmuyor ve gelişmek için aşama yapmaya yönelik hiçbir şey yapmıyor!

Yani durup dururken ve işler yolundayken aşama yapmak da nereden çıktı, diyeceksiniz. İşte bunun sonucunda gelişemeyeceksiniz. Halbuki dünya sürekli bir gelişim ve değişim içinde bulunuyor. Bunu sağlayan istemediğimiz kargaşaların yarattığı ihtiyaçlar.

Her keşif, insanlığın bilinciyle bağlantılıdır. İnsanlığın kabul gösteremeyeceği bir şey keşfedilemez. Edilse bile bildirilemez.

Şimdi bilincin yükseldiği bir dönem.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI