Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yangınlara sabotaj soruşturması

  A.A
  08 Temmuz 2007 - 11:26Son Güncelleme : 08 Temmuz 2007 - 17:25

  Bodrum'da 400 hektar orman alanını kül eden yangının ardından bu kez Antalya'nın Manavgat ilçesi ile İzmir'in Menderes, Menemen, Selçuk ve Çeşme ilçelerinde de orman yangını çıktı. Yangınların şüpheli bir şekilde çıkıp kısa sürede yayılmasının ardından sabotaj şüphesiyle soruşturmalar açıldı.

  Dün Bodrum'da 400 hektarın kül olmasına neden olan yangınla ilgili konuşan Muğla Valisi Temel Koçaklar, çıkış nedenine dair geniş bir araştırmanın soğutma çalışmalarıyla eşzamanlı olarak sürdürüldüğünü açıkladı. Koçaklar, geniş çaplı yapılan araştırmada sabotaj ihtimalinin de göz önünde bulundurulduğunu kaydetti.

  Antalya'nın Manavgat İlçesi'nde bu sabah çıkan ve rüzgarın etkisiyle kısa sürede geniş alana yayılan yangında, 60 hektarlık kızılçam ormanı kül oldu. Tarlalardaki evlerin de yandığı yagında, söndürme çalışmaları sırasında 7 kişi dumandan zehirlenip, hastaneye kaldırıldı. Manken Tuğba Özay'a ait Poyraz Çiftliği’ne kadar ulaşan alevlerin ulaştığı yangında, çiftlik bahçesindeki şark köşesi olarak dzenlenen bölüm de kül oldu. Antalya Orman Bölge Müdürü Ahmet Gedikağaoğlu, “Şiddetli rüzgar nedeniyle söndürme çalışmalarında güçlük çekiyoruz. Alevler köyün etrafını kuşatmaya başladı. Ekiplerimiz tüm gücüyle söndürme çalışmalarını sürdürüyor” dedi.

  Yangın Bucakşıhlar Köyü'nde 3 tarla evinin kül olmasına neden oldu. Söndürme çalışmaları sırasında dumandan zehirlenen Ramazan Belen (35), Mustafa Yılmaz (60) İlknur Kıcır (15), Ramazan Topaca (45), Mehmet Çeçen (45), Gökber İnci (13) ve Nebahat Gökçe (49) Manavgat Devlet Hastanesi'nde tedaviye alındı. Bu kişilerin sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

  TUĞBA ÖZÜY'IN ÇİFTLİĞİ DE ALEVLER İÇİNDE KALDI

  Oman yangınında, manken Tuğba Özay'a ait Poyraz Çiftliği de zarar gördü. Bucakşıhlar Köyü yakınlarında ormanlık alandaki Tuğba Özay'ın çİftliğine kadar ulaşan alevler, çiftliğin bahçesinde şark köşesi olarak düzenlenen bölümü kül etti. Poyraz Çiftliği'nde Tuğba Özay'ın kaldığı ev ise şans eseri alevlerden zarar görmedi.

  http://dosyalar.hurriyet.com.tr/haber_resim/kabus3.gifUÇAK VE HELİKOPTERLERLE MÜDAHALE

  Yangın söndürme çalışmalarına, Antalya'nın yanı sıra Muğla, Denizli ve Silifke'den 5 helikopter, 6 uçak, 50 arazöz, 7 dozer ve 400 personel katılıyor. Köylüler de söndürme çalışmalarına destek veriyor. Olay yerine giden Antalya Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Hanlıoğlu, “Yangını kontrol altına almak için tüm ekiplerimiz var gücüyle çalışıyor. Bucakşıhlar'da 3 tarla evi yandı. Köydeki evler dağınık olduğu ve aralarında 200- 300 metre mesafe bulunduğu için çok büyük bir tehdit yok. Köyün boşaltılması diye birşey de şu an için söz konusu değil” dedi.

  Antalya Orman Bölge Müdürü Ahmet Gedikağaoğlu da “Kızılçam ormanı yanıyor. Şiddetli rüzgar nedeniyle söndürme çalışmalarında güçlük çekiyoruz. Alevler köyün etrafını kuşatmaya başladı. Ekiplerimiz tüm gücüyle söndürme çalışmalarını sürdürüyor” diye konuştu.

  İZMİR'DE DE YANGIN ÇIKTI

  İzmir'in Menderes, Menemen, Selçuk ve Çeşme ilçelerinde de orman yangını çıktığı, yer ekipleri, helikopter ve uçaklarla söndürme çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

  Menderes ilçesine bağlı Çilene Köyü ile Menemen ilçesinin Muradiye mevkisinde orman yangınları çıktı.
  İzmir Orman Bölge Müdürü İsmail Üzmez, yangınlara çok sayıda yer ekibi, arozöz, helikopter ve uçaklarla müdahale edildiğini söyledi. Yangınların yeni çıktığını ve henüz büyük bir alana yayılmadığını kaydeden Üzmez, büyümemesi için ekiplerin yoğun bir şekilde çalıştığını kaydetti.

  YAZLIKLAR BOŞALTILIYOR

  İzmir'in Menderes ilçesine bağlı Ahmetbeyli beldesinde başlayan orman yangınının Selçuk ilçesi yönüne doğru ilerlediği bildirildi.

  Alınan bilgiye göre, bugün öğle saatlerinde çıkan ve geniş bir alanda etkili olduğu belirtilen yangını kontrol altına alabilmek amacıyla

  ekipler çalışmalarını sürdürürken, Selçuk'ta konuşlandırılan Türk Hava

  Kurumuna ait 4 söndürme uçağı ile 1 keşif uçağı, bölgeye 40 sorti yaptı. Yangın söndürme helikopterleri ile de müdahale çalışmaları yapılıyor.

  Yangının sahil kesimlerine doğru gitmesi nedeniyle jandarma ekiplerinin, Gümüldür ile Selçuk arasındaki sahil yolunu İzmir yönüne doğru trafiğe kapattıkları öğrenildi.

  Bu arada, Selçuk'un sahilevleri olarak bilinen Yoncaköy'de yazlıklar boşaltılıyor. Bölge halkının tahliyesine ilişkin çalışmalar sürdürülüyor.

  Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül başkanlığında İzmir'de gerçekleştirilen EXPO toplantısına katılan İzmir Valisi Cahit Kıraç'ın da toplantıdan ayrılarak, yangın bölgesine gittiği öğrenildi. Kıraç'ın burada olayla ilgili olarak yetkililerden bilgi aldığı kaydedildi.

  İzmir'in Çeşme ilçesindeki yangının da söndürülmesi için çalışmaların sürdürüldüğü bildirildi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı