Gündem Haberleri

  Yangın Yeri'nde yangın var

  Hürriyet Haber
  08.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cihangir'de ‘‘Yangın Yeri’’ olarak bilinen alanın iki talibi var: Mimar Sinan Üniversitesi ve Cihangir Güzelleştirme Derneği. Üniversite atölye yapmak istiyor, dernek ise park. İşin ilginç yanı, araziyi talep eden üniversitenin dekan yardımcısı aynı zamanda buradaki inşaatlara karar verecek koruma kurulunun üyesi

  Cihangir'de Hazine tarafından yeşil alan olarak kullanılması şartıyla Büyükşehir Belediyesi'ne verilen alanın kimin olacağı tartışılıyor.

  Yangın Yeri'nin (Roma Çay Bahçesi) iki talibi var: Cihangir Güzelleştirme Derneği (CGD) ve Mimar Sinan Üniversitesi (MSÜ).

  MSÜ Yangın Yeri'ni Büyükşehir Belediyesi'nden Güzel Sanatlar öğrencilerinin eğitim alanı olarak kullanmak üzere istiyor. Ancak araziye talip olan MSÜ'nün Dekan Yardımcısı Özer Eranman aynı zamanda Beyoğlu İlçesi'nin de bağlı olduğu 1 Numaralı Koruma Kurulu'nun da başkanı. 1 Numaralı Kurul ise bu alanda yapılacak tüm inşaat faaliyetlerine karar verecek olan kurum.

  Bu durum, Koruma Kurulları yönetmeliğine aykırı. Geçen ilk baharda, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu ile Koruma Kurulları Yönetmeliği'nde değişiklikler yapılmıştı. Yeni konulan 8. maddede, bu kurul üyelerinin kendi yetki alanlarına giren konularda menfaat sağlayamayacakları, aksi takdirde görevden alınacakları belirtiliyordu.

  Bakanlık çok titiz!

  Kültür Bakanlığı, kurul üyelerini zapturapt altına alan bu maddenin uygulanmasında çok titiz. Bunun bir örneği geçen mayısta yaşandı. Üç numaralı Koruma Kurulu üyesi Arkeolog Doç. Dr. Aslı Özdoğan'la tarihi yarımadada yapılacak metroyla ilgili bir röportaj yayımlamıştık. Bunun üzerine Kültür Bakanlığı, henüz yeni çıkmış olan yönetmeliğinin 8. maddesini gerekçe göstererek Özdoğan'ın kuruldaki görevine son vermişti.

  Oysa o röportajla Özdoğan bir menfaat de sağlamıyordu. Çünkü tarihi yarımada ve metro çalışması, onun çalıştığı 3. Kurul'un yetki alanına bile girmiyordu. Şimdi ise, eğer Mimar Sinan Üniversitesi talep ettiği alanı alır ve burada planladığı atölyeleri yapmaya başlarsa bu maddenin gerçekten uygulanacağı bir alan doğacak. Çünkü Mimar Sinan Üniversitesi şu anda yeşil alan olarak görünen Yangın Yeri'nde herhangi bir imar faaliyetine girebilmek için başkanlığını kendi Dekan Yardımcıları Özer Eranman'ın yaptığı 1 Numaralı Koruma Kurul'dan izin alacak.

  Top Büyükşehir'de

  Arazinin kime verileceğine ya da nasıl kullanılacağına karar verecek olan Büyükşehir Belediyesi'nde ise iki farklı grup var. Birincisi Yangın Yeri'nin MSÜ'ye verilmesini isteyen grup. İddialara göre bu grubun başında Büyükşehir Belediyesi Başkan Yardımcılarından Basri Mete var. Mete 1 Numaralı Koruma Kurulu'na da Belediye'nin temsilcisi olarak katılıyor.

  Yine iddialara göre Büyükşehir Belediyesi, Perşembe Pazarı'nın yeniden düzenlenmesi projesinin onaylanması karşılığında, MSÜ'ye Yangın Yeri'nin verilmesini onaylamaya hazırlanıyor.

  Büyükşehir'in Yangın Yeri için düşündüğü bir başka proje ise şu anda Park ve Bahçeler Müdürlüğü'nde hazırlanıyor. Buna göre Yangın Yeri ağaçlandırılıyor, içindeki iki derme çatma baraka sökülüyor ve bakımlı bir park haline getiriliyor.

  Dernek de istiyor

  Cihangir Güzelleştirme Derneği ise Yangın Yeri'nin hem park olarak, hem de afet durumunda sığınılacak bölge olarak kullanılacak şekilde düzenlenmesini istiyor. Bu amaçla geçtiğimiz mayıs ayında 45 fidan bu alana dikildi. CGD Başkanı Tülay Konur, Beyoğlu Belediye Başkanı Kadir Topbaş'la görüştüklerini ve Topbaş'ın da arazinin kendilerine verilmesi için Büyükşehir'den istekte bulunacağını söylüyor.

  1919'da yandı kül oldu

  Roma Bahçesi (Yangın Yeri) imar planına göre yeşil alan. 1919'a kadar yerleşim alanı olan bölge, bu tarihte bir yangınla kül oluyor. Yangında yok olan eserler arasında Mimar Sinan'a ait Ebu Fadıl Mehmet Efendi Camii de bulunuyor. Meclis-i Mebusan Caddesi ile Sanatkarlar Mektebi arasında kalan arazi Hazine'den belediyeye yeşil alan olmak kaydıyla devrediliyor. Tapuda konulan şerh gereği, eğer alan yeşil alan olarak değerlendirilmezse Hazine tarafından geri alınacak. Mimar Sinan Üniversitesi 1995'te Tophane-i Amire binasının restorasyonu sırasında, arazinin devamı olduğu gerekçesiyle bu araziye talip oldu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı