ANKARA HABERLERİ

Yangın Tüpleri, Can Ve Mal Güvenliğinin Sigortası

IHA
21.07.2015 - 10:27Son Güncelleme :
IHA

ANKARA (İHA) – Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Celil Sipahi, yangının söndürülebilmesi veya en az zararla atlatılması için ilk müdahalenin çok önemli olduğunu belirterek, konut, işyeri ve motorlu araçlarda, mutlaka standartlara uygun yangın söndürme cihazı bulundurulması gerektiğini söyledi.
Evlerde, işyerlerinde ve araçlarda bulundurulacak çalışır durumdaki yangın söndürme tüplerinin can ve mal güvenliğinin sigortası olduğuna dikkat çeken Sipahi, konut ve işyerlerinin büyüklüğüne ve niteliğine göre 2-6 kg arası, araçlarda ise 2 kg’lik kimyasal tozlu yangın söndürme tüpü bulundurulmasının şart olduğunu ifade etti. Cihazın, güvenilir bir firmadan alınmasının önemini vurgulayan Sipahi, kurum ve kuruluşlarca alınacak yangın söndürme tüplerinin kabulünün ise İtfaiye Daire Başkanlığı’nın ilgili birimince gerçekleştirecek testlerin ardından yapılmasının uygun olacağını söyledi.
“BAKIM VE KONTROLLERİ İHMAL ETMEYİN”
Standart nitelikte bir yangın söndürme tüpünün uygun koşullarda muhafaza edildiğinde 2 yıl süreyle işlevselliğini koruyacağını kaydeden Celil Sipahi, kullanım süresi sonunda, cihazdaki kimyasal tozun mutlaka değiştirilmesi gerektiğine işaret etti. Vatandaşlardan, kullanım süreleri dolan yangın söndürme tüplerini, bakım için anlaştıkları firmaya göndermeden önce içindeki tozu boşaltmayı ihmal etmemelerini isteyen Sipahi, kimyevi tozun zamanla özelliğini kaybedeceğini belirtti.
Cihazın hatalı kullanılması veya uygun olmayan koşullarda muhafaza edilmemesi halinde püskürtücü gazın boşalabileceğine de dikkat çeken Sipahi, gazı boşalan yangın söndürme cihazının hiçbir işe yaramayacağını vurguladı.
Tüpün üzerindeki manometre göstergesinden, gazın boşalıp boşalmadığının kontrol edildiğini belirten Sipahi, gazı boşalan cihazların, yeniden püskürtücü gaz doldurulmak üzere uzman firmaya gönderilmesi gerektiğini belirtti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Yangın Tüpleri, Can Ve Mal Güvenliğinin Sigortası hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Temmuz 2015 tarihinde saat 10 27’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Yangın Tüpleri, Can Ve Mal Güvenliğinin Sigortası haberi güncellenecektir.

  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ekim 2017, Perşembe
  • İmsak
   05:17
  • Guneş
   06:56
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:47
  • Akşam
   18:12
  • Yatsı
   19:39
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı