Ege Haberleri

EGE

  Yangın mahallesi

  İZMİR, (DHA)
  15 Şubat 2011 - 00:00Son Güncelleme : 14 Şubat 2011 - 20:11

  İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, Toros’taki eğitim merkezinde tatbikatlar için özel alan oluşturdu ve tanıttı.

  Yangın, enkazlarda arama-kurtarma, trafik kazalarında kurtarma, ilkyardım, kimyasal maddelerin tanınması gibi acil durum eğitimleri ve temel afet bilincinin geliştirilmesi amacıyla 73 bin metrekarelik alanda oluşturulan Toros Yangın ve Doğal Afet Merkezi’nde, “Yangın Mahallesi” kuruldu.

  Alev ve Duman sokaklar

  Başkan Aziz Kocaoğlu’nun da izlediği tatbikatta, Gazi ve Atatürk caddeleriyle Alev, Duman, Ateş sokaklardan oluşan, temsili 12 evin bulunduğu mahalledeki çatı ve baca yangınına hızla müdahale edildi. Ardından AKS 110 ekipleri, aynı alanda oluşturulan kuyudan insan çıkarma simülatörüyle kurtarma tatbikatı da yaptı. Yeni alınan araçlarla 7 metre derinliğindeki kuyuya inen itfaiye personeli, hızlı ve başarılı bir şekilde operasyonu tamamladı. “İtfaiye Sporları Eğitim Alanı” da hizmete girdi, çatıdan geçme, engel atlama, motopompla su çekme ve yangın söndürme gösterileri sergilendi.

  Seyyar  komuta  kontrol aracı

  Başkan Aziz Kocaoğlu, yeni alınan seyyar komuta kontrol aracını da inceledi. Büyükşehir ve diğer merkezler arasında çift yönlü GSM, uydu operatörleri aracılığıyla görüntü, telefon, telsiz, faks ve veri haberleşmesi gibi hizmetleri sağlayacak araç hareket halindeyken de tüm işlevleri yerine getirebilecek.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı