"Niobe Aslı Temel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Niobe Aslı Temel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Niobe Aslı Temel

Yangın gelecekle ilgili endişelerinizin simgesi

Bugünü de rüyalarınıza ayırdım. Tüm güzel rüyalarınız gerçek olsun. Sevgi ile kalın

Niobe

Rumuz: AROCARİA

Yanmış ve terk edilmiş eski bir konak görüyorum. Fenerle içerisini gezerken, bu yerin eskiden bir hastane olduğunu öğreniyorum. Tam merdivenleri çıkarken, "Ben doğuruyorum" diye bağırıyorum. Bir anda kucağımda bembeyaz yüzlü tertemiz bir çocuk beliriyor. Bu arada yanımda olan bir doktor doğumu yaptırıyor. Sonra sabah oluyor. Ben bir yatakta yatıyorum. Yanımda orta yaş üstü birileri var. Seni doktora götürmemiz gerekli diyorlar. Bir ara kalkıp çocuğuma bakmaya gidiyorum. Merdivenleri çıkıyorum ve sağ tarafıma baktığımda hastane koridorlarını görüyorum. Tüm koridorları dolaşıyorum, ama bir türlü çocuğu bulamıyorum. Dışarı çıkıyorum, dışarıda büyük bir kalabalık var. Tam bu sırada sancım başlıyor. Bir taraftan ağlayarak çocuğumu aramayı sürdürüyorum. O sırada arkama baktığımda kalabalığın kaybolduğunu görüyorum. Ben hálá dolaşırken kendimi makine dairesi gibi bir yerde buldum. Burada bulunan kişi beni görmüyor ve asansöre binip gidiyor. Ben yetişemiyorum, tekrar koridorlarda dolaşıp dışarı çıkıyorum. Nerede olduğumu sormak için bir kafeye geliyorum. Kapıdaki görevlilere bir şey sormaya çalışıyorum, ama başka şeylerle ilgileniyorlar. Orada ağlamaya başlıyorum.

YORUM:

İçinde bulunduğunuz durum her neyse, üzerinizde büyük baskı yaratmış. Bir çıkış yolu aramanıza rağmen henüz çözümü bulamamışsınız. Rüyanızda içinde dolaştığınız koridorlar, hastane ve asansör gerçek hayatta şartlarınızı iyileştirme ve kendinize yeni bir şans yaratma arayışınızı sembolize ediyor. Bu sıkıntılarınıza yaşadığınız çevreden destek gelmesini bekleseniz de, bu yardımı alamıyor olmalısınız. Rüyadaki kafe, yakın çevrenizden göremediğiniz bu ilgiyi ve yardım beklentisini dışarıdaki insanlara yönelttiğinizi gösteriyor. Ama rüyanızın sonundaki kararsızlık, her iki gruptan da istediğiniz yardımın gelmediğinin işareti. Bu gibi durumlarda yapılacak en iyi şey, sizi rahatsız eden koşulları veya olayları tespit edip, size en yakın ve de en uzak düşünceleri olan kişilerin fikirlerini alıp; size en iyi hissettiren ama aynı zamanda yapabileceğinizden de emin olduğunuz yolun peşinden gitmektir.

Rumuz: QWERTY

Şu anda lisedeyim ve rüyamda, üniversite okumak için yurtdışına gittiğimi görüyorum. Üniversite çok büyük, çok güzel ve tarihi bir yer. İçinde kilise var. Okulun son günü ve artık Türkiye'ye döneceğim. Okulda kapanış konuşması yapılırken, bir anda alarmlar çalıyor ve okulda yangın çıktığı belirtiliyor. Hemen bahçeye çıkarılıyoruz. Okul gözlerimin önünde yanarken, camlardan sarkıp atlayan arkadaşlarımın da yandığını görüyorum. Aradan bir süre geçtikten sonra yangın duruyor ve bahçe cesetlerle doluyor. Vücutlarının bir bölümü olmayan bu cesetler, çoğunlukla arkadaşlarıma ait. Sonra gökyüzüne çıkan beyaz bir merdiven görüyorum. O merdivenin, ölenlerin anısı için oraya konulduğu söyleniyor.

YORUM:

Rüyanı herhangi bir filmin etkisinde kalmadığını düşünerek yorumluyorum. Ancak böyle bir etki varsa, rüyan onunla ilgilidir. Siz hiç farkında olmasınız da, üniversite heyecanı ve sınav stresi şimdiden bilinçaltınıza yerleşmiş. Kendiniz ve dostlarınızla ilgili gelecek endişeniz, rüyanızda kendini okulda çıkan yangın ve cesetlerle sembolize etmiş. Ancak, gördüğünüz beyaz merdiven, her şeye rağmen bu olaya pozitif yaklaşımınızın, sınava hazırlık sürecinde ve hayatta olumlu adımlar atacağınızın bir simgesi. Çalışmayı sürdürün, ama hayatın o sınavdan ibaret olduğunu sanma hatasına düşmeyin.

RÜYA SEMBOLLERİ

KUTSAL KİTAPLAR

Kişinin yanıt aradığı çok sayıda soruya işaret eder. Rüya gören kişi gerçeği arıyor olabileceği gibi, sorduğu sorular hayat akışıyla ilgili de olabilir.

KALABALIK

Rüya gören kişinin yaşamındaki çok sayıda insandan soyutlanıp, bireyselleşmesi gerektiğinin sembolüdür.

ÇİZME

Rüyada görülen temiz bir çizmeyse, keşfedilecek yeni yollar ve hayatlar anlamına gelir. Aynı zamanda planlanan bir seyahatin göstergesi de olabilir. Görülen çizme kirliyse, özel hayatınızdaki hoşnutsuzluklara dikkat çekiliyordur.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI