Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  Yandex Antalya sokaklarını fotoğrafladı

  Emre BAYLAN/ANTALYA, (DHA)
  31 Ağustos 2012 - 10:18Son Güncelleme : 31 Ağustos 2012 - 10:18

  YENİ arama motoru Yandex, ’Yandex Haritalar’ üzerinden sunduğu panorama servisine İstanbul, Ankara ve İzmir’in ardından Antalya’yı ekledi.

  Yandex Türkiye’nin, kent sokaklarından 360 derece görüntüler alan ve o görüntüleri kent haritasıyla bütünleştiren özel aracıyla yaptığı çekimler tamamlandı. Antalya sokaklarında çekilen 270 bin fotoğraf, 70 bin panoramik görüntüye dönüştürüldü.

  Türkiye’deki kullanıcılar ve Türkiye hakkında bilgi arayan herkes için geliştirilmiş, kullanıcılarına İnternet’te aramanın yanı sıra haberler, e-posta gibi birçok farklı İnternet servisi sunan bir arama motoru ve web bilgi portalı Yandex’in kentlerin cadde ve sokaklarını fotoğraflı olarak harita üzerinde görülmesini sağlayan haritalar bölümündeki ’panorama’ servisine, Antalya’yı da ekledi. Yandex Haritalar Antalya Panoramaları için yaklaşık 1 haftadan bu yana kentin sokaklarında fotoğraflar çeken Yandex Türkiye’nin özel çekim aracı, kent merkezinde bulunan Yavuz Özcan Parkı’nda Antalyalılar’a tanıtıldı. Tanıtımda konuşan Yandex Türkiye B2B Marketing Manager Serhad Akkoç, Yandex Haritalar’a ait panorama servisinin Türkiye’de ilk defa İstanbul, Ankara ve İzmir’de kullanıcılara açıldığını söyledi. Bu üçlünün ardından Antalya’da çekimlerin tamamlandığını kaydeden Akkoç, şöyle dedi:

  "Panorama, 360 derece sokak görüntülerinin internette, harita üzerinde gösterildiği Yandex’e ait araçlar ve özel teknoloji ile yaptığı bir servistir. Antalya’nın şu an itibariyle panorama çekimlerini tamamlamış bulunuyoruz. Yaklaşık 270 bin fotoğraf karesini 70 bin panorama görüntüsüne çevirmiş durumdayız."

  Antalya kent merkezi, Alanya, Manavgat ve Kemer sokaklarına ait 70 bin panoramik fotoğrafın çok kısa bir zamanda internet erişimine açılacağını kaydeden ve Yandex Haritalar servisini tercih eden internet kullanıcılarının kentin sokaklarının gerçek görüntülerine ulaşacağını kaydeden Akkoç, Antalya’dan sonra Türkiye’nin diğer illerinde çekimlerin devam edeceğini kaydetti. Yavuz Özcan Parkı’nda Antalyalılar’a tanıtılan ve tavanında kent sokaklarının panoramik fotoğraflarının elde edilmesini sağlayan kameranın bulunduğu araç ilgiyle karşılandı. Yandex Türkiye’nin Antalya çalışmaları hakkında görevlilerden bilgi alan Antalyalılar, araçla hatıra fotoğrafı çektirmeyi ihmal etmedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı