Gündem Haberleri

  Yanan ormana 250 milyar

  Hürriyet Haber
  21.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yaklaşık 10 gün önce Beykoz Çavuşbaşı Köyü'nde çıkan yangında kül olan 55 hektarlık ormanlık alanda geceyarısı toplantısı yapan Orman Bakanı Taranoğlu, yanan yerlerin en geç 7 ay içinde ağaçlandırılacağını bildirdi. Bu çalışmanın maliyetinin 250 milyar lirayı bulacağını bildiren Taranoğlu'nun helikopteri motorundaki arıza nedeniyle büyük bir tehlike atlattı ve zorunlu iniş yaptı.

  Orman Bakanı Ersin Taranoğlu, yaklaşık 10 gün önce Beykoz Çavuşbaşı Köyü'nde çıkan yangında kül olan 55 hektarlık ormanlık alanda yaptığı geceyarısı toplantısında, İstanbul'da yanan tüm alanların en geç 7 ay içinde tamamen ağaçalandırılmış olacağını belirterek, ‘‘Oy kaybederiz, ormanı kaybetmeyiz’’ dedi.

  Bu çalışımanın maliyetinin 250 milyar lirayı bulacağını açıklayan Taranoğlu, İstanbul'da son 9 ayda toplam 88 orman yangınında 295 hektar alanın yandığını belirterek, ‘‘Buraların iskâna açılacağına dair söylentiler vardı. Yangından hemen sonra 24 saat 3 vardiya ile çalışarak ağaçlanadırma çalışmaları yapmamız daha önce de duyurduğumuz gibi bu gibi rantçılara izin vermeyeceğimizin göstergesidir’’ dedi.

  Önceki geceyarısı Beykoz, Çavuşbaşı Köyü'ne gelen Bakan, İstanbul genelinde yanan alanların Nisan 1999 yılında tamamen ağaçlandırılmış olacağını belirterek şöyle dedi:

  ‘‘Japonya'dan hızlı büyümeyi sağlayan mikoliza adlı bir çeşit gübre getirttik. Önce Çavuşbaşı'nda yanan alanları 30 Ekim'de bitmiş olacak şekilde ağaçlandıracağız. Bunun maliyeti 113 milyar lira. Daha sonra diğer alanlarda çalışma yapılacak. Çavuşbaşı'nda şu anda 13 iş makinası 24 saat çalışıyor.’’

  Taranoğlu, yanan alanların ağaçladırmadan önce ve sonrasının çekilecek hava fotoğraflarının basına dağıtılacağını söyledi.

  BÜYÜK TEHLİKE ATLATTI

  Orman Bakanı Ersin Taranoğlu, bazı yetkililer ve bir grup gazeteciyi taşıyan helikopter, sol motorunun ateşleme sisteminde meydana gelen arıza nedeniyle zorunlu iniş yaptı.

  Bakan Taranoğlu, İstanbul'da yanan ormanlık sahalarda gerçekleştirilen ağaçlandırma altyapı hazırlıklarından arazi hazırlığını denetlemek üzere, Orman Bölge Müdürü Mehmet Sandıkçı, Orman Bölge Müdürlüğü Koruma Şube Müdürü Selahattin Öztürk ve bir grup basın mensubuyla birlikte, Orman Bölge Müdürlüğü'ne ait ‘Doruk’ adlı 20 kişilik yangın söndürme helikopterine bindi. Maslak'tan saat 13.40'ta havalanan helikopterin sol motorunun ateşleme sisteminde, hareketten 10 dakika sonra arıza meydana geldi.

  Rus pilotların yönetimindeki helikopter arıza üzerine geri dönerek, Maslak'a zorunlu iniş yaptı. Diğer gazetecileri taşıyan 2 helikopter de, olay üzerine Maslak'a döndü.

  Orman Genel Müdürü Hasan Basri Canlı yaptığı açıklamada, Taranoğlu'nu taşıyan helikopterin sol motorunun ateşleme sisteminde arıza meydana geldiğini ve bu nedenle zorunlu iniş yapıldığını söyledi.

  Teftiş hatırası

  Çavuşbaşı'nda yanan orman alanında gece yarısı basın açıklaması yapan Orman Bakanı Ersin Taranoğlu'nu, orman işçileri selam durarak karşıladılar. Yeniden ağaçlandırılacak alanda, kömürleşen ağaçları kaldırmak ve toprağı dikime hazırlamak için 24 saat vardiyalı çalışan işçilerin tek tek elini sıkıp, hatırlarını soran Bakan Taranoğlu, bölgeden ayrılmadan önce bir de hatıra fotoğrafı çektirdi.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı