« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Yanal’da ilk 11 fermanı

Fenerbahçe’de forma giymek isteyen artık çok büyük bir rekabetin içine girecek. Teknik direktör Ersun Yanal, perşembe günü yapacağı toplantıda kurallarını ve oyun prensiplerini bir kez daha hatırlatıp, “Bunlara uyan ilk 11’e girer” mesajını verecek.

AHMET ERCANLAR
SON GÜNCELLEME

Yanal, 4 maddede özetliği isteklerini Kasımpaşa maçında sahada görmek istiyor

FENERBAHÇE Teknik Direktörü Ersun Yanal, ilk 11’de sahaya çıkmak isteyen futbolcularına şartlarını adeta bir fermanla bildirecek. Perşembe günü takımla bir tolantı yapacak olan Yanal, talebelerine kendi kurallarını ve takımın direkt oyuncu olmanın koşullarını bir kez daha tek tek anlatacak.
Türkiye’nin Romanya ile oynayacağı Dünya Kupası grup eleme maçında sonra perşembe günü Samandıra’da oyuncularını toplayacak olan Yanal, oyuncularına bildireceği kriterlerin önümüzdeki hafta oynanacak Kasımpaşa maçında sahaya yansımasını da talep edecek. Yanal’ın futbolcularından uymalarını istediği kurallar genel olarak dört ana başlık altında toplanıyor. Yanal, antrenmanda yüksek performans isterken koşunun da faydalı olanına önem verdiğini söyleyecek. Sarı lacivertli teknik adam takım düzenine kesinlikle uyulmasını isterken eski alışkanlıkların da unutulmasını şart koşacak. İşte Yanal’ın ‘11 şartları’:

1-Antrenman verisi düşük olan oynayamaz
Hiçbir oyuncu “Ben yıldızım, çalışmasam da oynarım” lüksüne sahip değildir. Antrenman verileri çok önemlidir. İyi çalışan ve fizik gücü iyi olan futbolcular kadroda olacaklar. Fizik gücü düşük oyuncuların ise kendilerini toparlayana kadar kadroya girmeleri zor.

2-Koşacaksın ama faydalı koşu yapacaksın

Futbolcuların sadece antrenman verileri değil, maçlarda 20 km’yi aşan hızla yaptıkları koşular da ilk 11 için önemli bir koşul. Bunun başarılması için de yine yüksek fizik kondisyon şart. Pazartesi, salı ve çarşamba günleri fizik kondisyonu yükseltmek için değerlendirecek.

3-Takım düzenine uymazsan cezayı yersin
Zaman zaman esneklik gösteren ceza sistemi artık tavizsiz bir şekilde uygulanacak. Tweet olayı (Sow’un) gibi disiplin ihlali gerektiren davranışlar sıkı bir denetime tabi tutulacak. Havanın bozulmaması için disiplin yönetmeliğ daha sıkı uygulanacak.

4-Eski alışkanlıklarını unutacaksın
Oyun sistemine dair geçmiş yıllardan kalan alışkanlıkları unutun. Sahaya çıkıldığında belirlenmiş olan yeni oyun sistemine sadık kalınacak ve belirlenen taktik düzene uygun futbol oynanacak.


Bunları da Beğenebilirsiniz