Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yamaç paraşütüne yeni düzen

  Erdoğan CANKUŞ/FETHİYE (Muğla), (DHA)
  15 Ekim 2008 - 20:05Son Güncelleme : 15 Ekim 2008 - 20:04

  FETHİYE'de son 2 haftada 3 yabancı turistin hayatını kaybettiği Babadağ parkurunda kazaları en aza indirmek için bir dizi önlem alınacak.

  Muğla Valisi Ahmet Altıparmak, Babadağ’ın yolları ve uçuş pistinin yapılacağını, uçuş güvenliğinin alınacağını ve uçuş yapacak kişilerin alkollü olup olmadığı ile uçuş sertifikasının bulunup bulunmadığının denetleneceğini söyledi. Babadağ'da yıllardır uçuş yapan deneyimli pilotlar da tek başına (single) atlayış yapmak isteyen yabancı turistlerin denetlenmesi, güvenlik ve sağlık önlemlerinin eksiksiz alınması gerektiğini söyledi.

  Uluslararası Ölüdeniz 9'uncu Hava Oyunları Festivali açılışı için Ölüdeniz’e gelen Muğla Valisi Ahmet Altıparmak, Babadağ’dan yapılacak uçuşlarda kazaları en aza indirebilmek için gerekli denetim mekanizmasının kurulacağını söyledi. Altıparmak, “Babadağ’da denetimi sağlayarak kazaların en aza indirilmesini sağlayacağız. Babadağ’ın yolları, uçuş pisti en iyi şekilde yapılacak. Uçuş güvenliği ile atlayış yapacak kişinin alkollü olup olmadığını tespit edip sertifikası olup olmadığı denetimini yaptırarak uçuşu sağlayacak, denetim mekanizmasını gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

  20 YILDA 28 KİŞİ ÖLDÜ

  20 yılda yaklaşık 28 kişinin hayatını kaybettiği Babadağ’da son 2 haftada 3 turist tek başına (single) uçuş sırasında öldü. Yamaç paraşütü şirketlerinde çalışan deneyimli pilotlardan Murat Tüzer, olayların hep tek başına uçuşlarda yaşandığına dikkat çekerek, “Bu kazaların temeline bakınca yüzde 90’ı acemilikten geliyor. Çok basit nedenlerden meydana gelen kazalar” dedi. Babadağ’da riskli bir spor yapılmasına rağmen denetim ve hazırda bekleyen bir ambulans olmadığını savunan Tüzer, “Havaalanlarında bir kule vardır. Kimse kendi başına kalkamaz. Yılda 30-40 bin uçuşun yapıldığı Babadağ’a denetleyicinin yanı sıra, ambulans ve helikopter hizmetinin verilmesi de şart” diye konuştu.

  Organizatör Kadri Tuğlu ise “Hava oyunları festivali sırasında hava, deniz ve karadan tedbirler alıyoruz. Bu aldığımız önlemlerin 5’te biri diğer günlerde alınsa bu kazalar en aza düşer” dedi. 3 ölümle sonuçlanan son 2 kazada yaralıların hastaneye ulaştırılmasının çok zaman aldığını öne süren Tuğlu, “Bir günde 500’ü aşkın uçuş yapılan yerde ne yazık ki ücret alan bir kişinin dışında hiçbir görevli yok. Tamamen başıboş ve orman kanunlarının geçerli olduğu bir sistem var” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı