Gündem Haberleri

  Yalova'ya ‘Sarıkamış Anıtı’

  Süheyla GÖZDERELİLER/YALOVA, (DHA)
  29.08.2009 - 14:47 | Son Güncelleme:

  YALOVA’da, Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Federasyonu (ASEF) Yalova Şube Başkanı Şemsettin Gürtekin, kente ‘Sarıkamış Anıtı’ yapılacağını söyledi.

  ASEF Yalova Şube Başkanı Şemsettin Gürtekin, Cumhuriyet Meydanı’nda yapılacak olan heykel için gerekli tüm izinlerin alındığını söyledi. Yalova’da bu zamana kadar Sarıkamış’ta şehit olan 5 kişinin adına ulaştıklarını ve bu sayının çok daha fazla olduğuna inandıklarını belirten Şemsettin Gürtekin, “Yalova, o zaman askerlik şubesi olarak hem İstanbul hem de Bursa’ya bağlıydı. Bursa civarında, yaklaşık 270 şehit görünüyor. Bunlardan bir çoğu Yalovalı olabilir. Bunlar arasında Yalovalı olan Mehmet Oğlu Halil, İbiş Oğlu Kamil, Hasan Oğlu Yusuf, Halil Oğlu Hasan ve Memiş Oğlu Temel adlarını belirledik. Heykelin yapılacak olmasıyla ulaşamadığımız diğer şehitlerin adını da öğrenmiş olabiliriz” dedi.

  Yaptırılacak anıtı aralık ayının 20’sinde açmayı planladıklarını belirten Gültekin, “Anıtta, karlar içinden çıkan donmuş bir el ve elin içinde bir kardelen çiçeği olacak. Anıtın alt kısmında ise Sarıkamış’ta şehit olan Yalovalıların adları yer alacak” diye konuştu.

  Bu arada ASEF Yönetim Kurulu Başkanı Şemsettin Gürtekin, vatandaşlara üzerinde Atatürk’ün bulunduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin sembolik tapusunu, yurdu bölmek isteyenleri protesto amacıyla dağıttı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı