Yalova'da 'Silikon Vadisi' kuruluyor

Hürriyet Haber
09.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Yalova'da, Bilgisayar Yazılım Organize Sanayi Bölgesi (OSB) kurulması için ilk resmi başvurunun yapıldığı bildirildi. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın onayını bekleyen Bilgisayar Yazılım OSB, Yalova'nın Kazımıye köyü yakınlarında tahsis edilen 800 dönümlük bir araziye kurulacak.

Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal, bilişim projesini hayata geçirmek amacıyla belediye bünyesinde oluşturdukları 21. Yüzyıl Projeler Ofisi'nin altyapı çalışmalarına başladığını kaydetti.

Bilgisayar Yazılım OSB'nin kuruluş çalışmalarını, Yazılım Sanayicileri Derneği ve yazılım sanayinin önde gelen kuruluşlarından 25 katılımcı ile İstanbul Conrad Oteli'nde yaptıkları bir toplantıda başlattıklarını belirten Koçal, şunları söyledi:

"Yalova'da gerçekleştirmek istediğimiz birçok proje var. Ancak, OSB bizim için çok önemli. Projelerimizi Microsoft ve CİSCO yazılım şirketleri destekliyor. Belediyemiz, Uludağ Üniversitesi Yalova Meslek Yüksek Okulu ve Halk Eğitim Merkez Müdürlüğü bünyesinde Yalovalı gençlere iş olanağı sağlayacak OSB'de ara eleman eğitimi için ciddi anlamda bilgisayar kursları açıyoruz."

İnternet alanında kalifiye elaman açığı var

Koçal, Çek Cumhuriyeti, Mısır, Macaristan, İsrail, Ürdün, Polonya, Romanya, Rusya, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri'ni kapsayan 12 ülkede yapılan bir araştırmanın sonuçlarına değinerek, Türkiyenin en fazla kalifiye eleman açığı yaşayan ikinci ülke olduğunu söyledi.

Araştırmaya göre, Türkiye'de internet ve networking alanındaki yetişmiş eleman açığının bu yıl yaklaşık 5 bin 500 olduğunu hatırlatan Koçal, sürecin devamı halinde 2003 yılında bu açığın 20 bin 500'e çıkacağının tahmin edildiğini kaydetti.

Koçal, Yalova'da kurulacak OSB'de ilk etapta 5 bin kalifiye elemana ihtiyaç olacağının hesaplandığını belirterek, yazılım firmalarının belediye ile sürekli temas halinde olduklarını sözlerine ekledi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı