YALOVA HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Yalova’da okuma-yazma seferberliği başladı

DHA
06.03.2018 - 10:51Son Güncelleme :
DHA

Süheyla GÖZDERELİLER/YALOVA, (DHA)- CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan ve Eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde ülke genelinde başlatılan Okuma-Yazma Seferberliği, Yalova’da da start aldı. Okuryazarlık Seferberliği İl Yürütme Kurulu’nu toplayan Yalova Valisi Tuğba Yılmaz, il genelinde okuma yazma bilmeyenlerin yüzde 1,9 olan oranını 0’a indireceklerini söyledi.

Uygulama Oteli’nde gerçekleşen toplantıya başkanlık eden Yalova Valisi Tuğba Yılmaz, Yalova’da okuma-yazma bilmeyen kişi sayısının yüzde 1,9 olduğunu, yapılacak çalışma ile bunu 0’a düşürmeyi amaçladıklarını dile getirdi. Yılmaz, bir aylık (1-23 Şubat 2018) çalışma ile 200 kişiye ulaştıklarını ve kurs başlattıklarını söyledi.

EV EV TARAMA YAPILIYOR

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından ev ev tarama yapıldığını belirten Vali Yılmaz, muhtarların ise köy ve mahallelerinde saha çalışması yaptığını belirtti. Bu kapsamda İl Müftülüğü tarafından seferberlik ile ilgili camilerde de vaaz ve sohbetler verildiği bildirildi. Vali Yılmaz, bu kapsamda Halk Eğitim Merkezleri tarafından da kurslar açıldığını dile getirdi.

ACİL EYLEM PLANI HAZIRLANDI

Yalova’da okuma yazma bilmeyen kimsenin kalmayacağını söyleyen Vali Yılmaz, “Anayasa’da yer alan eğitim hakkı ve bilhassa yetişkin okuma yazma eğitimi, hayat boyu öğrenmenin temelini oluşturmaktadır. Bu kapsamda, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Eşi Emine Erdoğan himayelerinde ülkemizde herhangi bir nedenle eğitim öğretim hakkından yararlanamayan veya temel eğitimini tamamlayamayan vatandaşlarımızın okuryazar hale gelebilmeleri ve yarım kalan eğitimlerini tamamlayabilmeleri için Okuryazarlık Seferberliği başlatılmıştır. Seferberlik kapsamında okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımızın birinci kademe yetişkin okuma yazma kurslarına katılmaları sağlanarak okuryazar hale getirilmesi ve ilkokul düzeyinde öğrenim görmelerini sağlayacak olan ikinci kademe yetişkin okuma yazma kurslarına yönlendirilmesi amaçlanıyor. Bu kapsamda Yalova’da da bir acil eylem planı hazırlandı” dedi.

“1 KİŞİ BİLE TALEP EDİYORSA O KURS AÇILACAK”

Eylem planı kapsamında saha taraması yapıldığını söyleyen Vali Yılmaz, “165 okulda öğrencilere ve velilere yönelik bilgilendirmeler ile Halk Eğitim Merkezileri tarafından yetişkinlere yönelik tanıtımlar yapıldı. İl Müftülüğü ile işbirliğine gidilerek hutbe ve vaazlarda gerekli duyurular yapıldı. Bin adet broşür ve afiş bastırılarak il genelinde dağıtıldı. Halk Eğitim Merkezlerinde okuryazarlık sınıfları oluşturularak kurs, öğretmen ve sınıf planlamaları yapıldı. 2016-2017 eğitim öğretim yılında Yalova genelinde Halk Eğitim Merkezleri tarafından 231 adet okur-yazarlık kursu açıldı. Bu kurslarda 764 vatandaşımız eğitim alarak ‘Okur Yazarlık Belgesi’ sahibi oldu. Okuma Yazma Seferberliği kapsamında bir önceki yıla oranla okuma yazma bilmeyenlerin oranı Türkiye genelinde yüzde 3,11 iken Yalova’da yüzde 1,9 olarak biliniyor. Yalova’da herhangi bir köyde 1 kişi bile kurs istiyorsa o kurs o köyde açılacak. Sayı kısıtlaması yok” diye konuştu.

“HEDEFİMİZ YÜZDE YÜZ OKURYAZAR BİR TOPLUM OLMAK”

İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tosun da konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Seferberlik kapsamında okuma yazma bilmeyen vatandaşların I. Kademe Yetişkin Okuma Yazma Kurslarına katılmaları sağlanarak okuryazar hale getirilmesi ve ilkokul düzeyinde öğrenim görmelerini sağlayacak olan II. Kademe Yetişkin Okuma Yazma Kurslarına yönlendirilmesi amaçlanmaktadır. Bu amaçla başlatılan okuryazarlık seferberliği kapsamında Yalova’daki okuma yazma bilmeyenlerin oranını en asgariye çekmek için elbirliğiyle çalışacağız. Hedefimiz yüzde yüz okuryazar bir toplum olmak. Eğitimde marka kent olan Yalova’mızda hedefimiz, okuma yazma oranının yüzde yüz olduğu bir Yalova. Okuma yazma bilmeyen kişileri tespit etmek için ayrıntılı bir çalışma yapıp köy köy hane hane vatandaşlarımızı ziyaret edeceğiz. Açacağımız kurs eğitim merkezlerine ulaşamayacak derecede engelli, hasta ve yaşlı insanlarımız için evlerine gidilerek hizmet verilmesini sağlayacağız.”

“OKUMA YAZMA SEFERBERLİĞİ KONUSUNDA TOPLUMUN HER KESİMİNE ÖNEMLİ GÖREVLER DÜŞÜYOR”

Müdür Tosun, okuma yazma seferberliği konusunda toplumun her kesimine önemli görevler düştüğünü belirterek, “Bu konunun duyurulması hususunda bütün basın mensuplarına, sivil toplum kuruşlarına, muhtarlarımıza bu seferberlikte yanımızda oldukları için teşekkür ediyorum. Okuma yazma seferberliğini herkes bir milli görev olarak addeder, elzem bir vazife olarak hisseder ve sorumluluk bilinci içerisinde bunu yüreğinde hissederse, okumaz yazmaz kalmayacağına olan inancım tamdır” şeklinde konuştu.

Toplantıya Yalova Vali Yardımcısı Yıldırım Uçar, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Faruk Uysal, İl Müftüsü Turgut Açari, Yalova Belediye Başkan Yardımcısı Gülden Atik ile muhtarlar da katıldı.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Yalova’da okuma-yazma seferberliği başladı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

YALOVA NAMAZ VAKİTLERİ

29 Ekim 2018, Pazartesi
 • İmsak
  04:57
 • Guneş
  06:22
 • Öğle
  11:53
 • İkindi
  14:43
 • Akşam
  17:11
 • Yatsı
  18:31
Sayfa Başı