YALOVA HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Yalova'da geçmişin izlerini canlandıran figürler

DHA
14.12.2017 - 12:22Son Güncelleme :
DHA

Süheyla GÖZDERELİLER/YALOVA, (DHA)- YALOVA Belediyesi tarafından Gaziosmanpaşa Caddesi üzerine muhacirlerin göçünü temsil eden kadın ve erkek figürü kondu.

Belli tarihler arasında zulüm ve baskılardan kurtulmak için yaşadıkları toprakları terk ederek anavatanları Türkiye’ye göç etmek durumda bırakılan muhacir vatandaşların anısını yaşatmak ve yaşanılan göçü anlatmak için muhacir vatandaşların çoğunlukla yaşadığı Gaziosmanpaşa Mahallesi’ne konan kadın ve erkek figürleriyle geçmiş canlandırıldı.

Figürlerin yanına Mustafa Kemal Atatürk’ün muhacir vatandaşlar için söylediği “Tarihin yazdığı savaşlarda en geriye kalanlar, yani ‘Düşmanla sonuna kadar dövüşenler’, çekilen ordunun ri'cat hatlarını sağlamak için kendilerini feda edenler ve düşman karşısında kaçmak, çekilmek nedir bilmeyenlerdir. Muhacirler kaybedilmiş ülkelerimizin milli hatıralarıdır” sözüne yer verildi.

Soydaş vatandaşların birçok kesim tarafından takdir edildiğini belirten Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, “Yalova butik bir kent. 80 ilden göç almış, farklı coğrafyalardan göç etmiş insanların bir arada yaşadığı, suç oranın en düşük olduğu özel bir kent. Türk halkı azınlığının en yoğun olduğu yer Bulgaristan’dır. Cumhuriyet döneminde Türk-Bulgar ikamet sözleşmesiyle göçler bir süre düzene girmiş, dostluk anlaşmasıyla da Türklerin hakları güvence altına alınmıştır. İkamet sözleşmesiyle Bulgaristan'dan gelmek isteyenler Türkiye'ye serbestçe göç etmişler ve mallarını tasfiye etmişlerdir. 1923 yılından 1989 yılına kadar çeşitli dönemlerde sancılı süreçlerde yaşayarak vatandaşlarımız ülkemize göç etmiştir. Bu göçle kentimize gelen vatandaşlarımızın büyük çoğunluğu Gaziosmanpaşa Mahallemizde ikamet etmekteler. Bu göçü simgelemek üzere yaptırdığımız kadın ve erkek figürlerini bu mahallemizde uygun bir yere yerleştirdik. Amacımız soydaşlarımızın hangi zor şartlar altında göçlerini gerçekleştirdiklerini genç nesillere aktarmak” dedi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Yalova'da geçmişin izlerini canlandıran figürler haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

YALOVA NAMAZ VAKİTLERİ

25 Eylül 2018, Salı
 • İmsak
  05:22
 • Guneş
  06:46
 • Öğle
  13:01
 • İkindi
  16:23
 • Akşam
  19:04
 • Yatsı
  20:23
Sayfa Başı