Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yalova'da eski vali yargı kararıyla görevine geri döndü

  Süheyla GÖZDERELİLER/YALOVA, (DHA)
  02.02.2011 - 14:54 | Son Güncelleme:

  Doç.Dr. Yusuf Erbay’ın yargı kararıyla yeniden Valilik görevine getirilmesi nedeniyle şimdiki vali Dursun Ali Şahin görevinden ayrıldı. Dursun Ali Şahin, geçtiğimiz ay Ocak ayında Ankara'da düzenlenen valiler toplantısında 19 Mayıs törenlerinin kaldırılması gerektiğini savunmuş ve sonra da sözlerinin yanlış anlaşıldığını dile getirmişti.

  Yalova Valiliği görevinden daha önce 2 kez merkeze alınan Doç.Dr.Yusuf Erbay, Danıştay’da açtığı ’göreve iade’ davasını kazandıktan sonra bugün yeniden makamına oturdu. Valilik girişinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erbay, "Mahkeme kararını uygulamak için buradayım. Görevimin başındayım" dedi.

  Doç.Dr. Yusuf Erbay’ın yargı kararıyla yeniden Valilik görevine getirilmesi nedeniyle, kente veda eden Vali Şahin, bir süre istirahat edeceğini ve Yalova’dan ayrılmayacağını açıkladı.

  Yalova’da 2003 yılında başladığı valilik görevinden iki kez alınan Doç.Dr.Yusuf Erbay’ın son olarak başlattığı yargı sürecinde yine ’görevine iade’ kararı çıktı. Geçen 18 Ağustos tarihinde tek kişilik kararnameyle merkeze alınan Vali Erbay, bu gelişmenin ardından yine yargı yoluna başvurdu. Uzun süreden bu yana görevine iade edilmesi için uğraş veren Erbay’ın Danıştay 5’nci Dairesi’nde görülen davada lehine karar verildi.

  Vali Erbay’ın görev iade edilmesi nedeniyle merkeze alınan Vali Dursun Ali Şahin görevinden ayrıldı. Vali Şahin için Yalova Valiliği önünde bir tören düzenlendi. Kurum müdürleri, belediye başkanları, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum örgütü temsilcileriyle vedalaşan Şahin, herkesle tokalaştı.

  Vali Yusuf Erbay da bugün saat 16.15’te Hükümet Konağı’na gelerek görev başladı. Vali Erbay, gazetecilerin soruları üzerine "Mahkeme kararını uygulamak için buradayım. Görevimin başındayım" dedi.

  ERBAY’IN ÜÇÜNCÜ GELİŞİ

  Yaklaşık 5 yıl süreyle Yalova’da "Vali" olarak görev yapan Yusuf Erbay, 2008 yılında Merkez Valiliği’ne atanmış yerine Mehmet Ersoy getirilmişti. Bu dönemde mahkemeye başvuran Erbay, 2009 yılında görevine iade edilmişti. Yalova’daki ikinci görev süresi oldukça kısa olan Yusuf Erbay, geçtiğimiz Ağustos ayında Bakanlar Kurulu kararnamesiyle yine merkeze alınmış yerine ise Gölcük Kaymakamı Dursun Ali Şahin getirilmişti. Erbay, yargı kararıyla Yalova Valiliği’ne üçüncü kez getirilmiş oldu.

  ŞAHİN BİR SÜRE İSTİRAHAT EDECEK

  Öte yandan Doç.Dr. Yusuf Erbay’ın yerine geçen Ağustos ayında Yalova Valiliği görevine başlayan ve dün Merkeze alınan Dursun Ali Şahin, geçen Ocak ayında İçişleri Bakanı'nın da katıldığı Ankara'da düzenlenen Valiler toplantısında, 19 Mayıs törenlerinin kaldırılması gerektiğini savunmuştu.

  Vali Şahin’in bu sözleri üzerine, CHP Grup Başkanvekili Yalova Milletvekili Muharrem İnce sert tepki göstermiş, MHP Mersin Milletvekili Behiç Çelik, ve CHP CHP Muğla Milletvekili Ali Arslan, Vali Şahin hakkında TBMM’ne soru önergesi vermişti.

   

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı