Gündem Haberleri

  Yalova'da ağaç protestosuna zabıtadan biber gazlı müdahale

  Hürriyet Haber
  01.12.2014 - 16:38 | Son Güncelleme:

  Yalova'da, ağaç kesilmesini protesto eden çevreci bir grup, belediye meclisi toplantısının yapıldığı salonda gösteri yaptı. Zabıta ile göstericiler arasında arbede çıktı. Zabıta, göstericilere biber gazıyla müdahale etti. Toplantı, yaşananların ardından ertelendi.

  Köprülü kavşak yapımı için ağaçların kesilmesiyle ilgili eleştirilere düzenlediği basın toplantısıyla yanıt veren Belediye Başkanı Vefa Salman’ın başkanlık ettiği Yalova Belediye Meclisi Toplantısına çevrecilerin tepkisi nedeniyle arbede çıktı.

  Toplantıda ilk olarak Ak Parti Grup Başkanı Kasım Avar, Tonami Meydanı’ndaki ağaçların kesilmesiyle ilgili soru önergesi verdi. Toplantıya ’Atam senden özür diliyoruz’ yazılı tişörtle gelen ve konuşmak istediğini söyleyen CHP’li Meclis Üyesi Faruk Kırtay, kendisine söz verilmemesine tepki gösterdi. Kırtay, "Bütün meclis üyeleri kamuoyu tepkileriyle karşı karşıya kalırken, ben burada, mecliste demokratik ve yasal hakkım olan konuşma hakkımın verilmemesini esefle kınıyorum. Siz bugün basın açıklamasında üzüntülerinizi ifade etmişsiniz. Ben sizlerden özür bekliyordum ama siz özür dilemiyorsanız ben ayağa kalkıyorum ve yüce Atatürk’ten meclis huzurunda özür diliyorum" dedi. Kırtay, ardından toplantıyı terk etti.

  Yalovada ağaç protestosuna zabıtadan biber gazlı müdahale

  BİBER GAZLI MÜDAHALE

  Bu sırada toplantı salonunda bulunan bir grup çevreci ellerinde pankartlarla ağaçların kesilmesini protesto etti. Gruba zabıta ekipleri müdahale etti. Çıkan arbedede bir zabıta memuru gruba biber gazı sıktı. Biber gazı sıkılması nedeniyle meclis salonunda bulunanlar zor anlar yaşadı. Meclis’te Başkan Vefa Salman toplantıya ara verdi. Verilen aranın ardından bir araya gelen meclis üyelerine seslenen Salman, salonun toplantıya uygun olmaması nedeniyle gündem maddelerini erteleyerek, oturumu kapadı.

  SALMAN: ZABITANIN MÜDAHALESİ HOŞ DEĞİL

  Bu arada protestoculara zabıta ekipleri tarafından biber gazı sıkılarak müdahale edilmesine Belediye Başkanı CHP’li Vefa Salman tepki gösterdi.

  Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Salman, "Meclis toplantısı sırasında protesto gösterisinde bulunan gençlerimize karşı zabıtada görevli bazı kişilerce yapılan müdahalenin başkanlık makamı tarafından hoş karşılanmadığını ve kabul edilebilir olmadığını kamuoyu ile paylaşmak ister, saygılarımı sunarım" dedi.

  Salman açıklamasında, demokrasi gereği gençlerin konuşma hakkı doğal olduğunu ve buna saygı gösterdiğini de ifade ederek, şöyle devam etti:

  "Konuşma çabalarının şiddetle durdurulmasını doğru bulmuyorum. Ancak kent sorunlarının çözüm yeri olan Belediye Meclisi’nin toplumsal protestoların yapılacağı yer olmadığını, gençlerin demokratik haklarını buna uygun platformlarda kullanmalarını öneriyorum."

  Yalovada ağaç protestosuna zabıtadan biber gazlı müdahale BAŞKAN: CANIM YANARAK KESTİM

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı