YALOVA HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Yalova’da 700 bin yerli fide dağıtılacak

DHA
05.03.2018 - 13:04Son Güncelleme :
DHA

Süheyla GÖZDERELİLER/YALOVA, (DHA)- YALOVA Ziraat Odası Başkanı Şaban Beşli, çiftçilere ücretsiz olarak bu yıl 700 bin domates, biber ve karpuz fidesi dağıtacaklarını söyledi. Beşli, desteklerinden dolayı Altınova Belediye Başkanı Metin Oral’a da teşekkür etti.

Yalova Ziraat Odası Başkanı Şaban Beşli, yerli üretimi teşvik etmek amacıyla başlattıkları projenin startını bu yıl da verdiklerini söyledi. Proje kapsamında Yalova, Çiftlikköy ve Altınova’daki çiftçilere 700 bin adet yerli ‘Yalova pembesi domatesi’, ‘kıl biberi’ ve ‘alaca karpuzu’ fidesi dağıtacaklarını söyledi. Başkan Beşli, yaptığı açıklamada amaçlarının hibrit ve kimyasal içermeyen yerli tohumların yaygınlaştırılması olduğunu söyledi.

Yıllar önce başlattıkları projeyi bu yıl da sürdürdüklerini söyleyen Başkan Beşli, Yalovalıların ağız tadıyla yerli olan domates ve biberi yiyebildiğini dile getirdi. Yalova Ziraat Odası’nda gazetecilere açıklamada bulunan Beşli, “Bu sene karpuzda çok güzel bir verim aldık. Domateste ise genlerinde karışıklık oldu. Tohum Bankası’ndan yerli tohumları tedarik ediyoruz. Bir de yerli kıl biberi tohumlarını da tedarik edeceğiz. Çiftlikköy Ziraat Odası’nı da bu projeye dahil ettik. Altınova Belediye Başkanı Metin Oral da bu seneki projemize destek verdi. Bu yıl yüklü miktarda fide dağıtımı yapacağız. Yalova merkezin yanı sıra Çiftlikköy ve Altınova’da da dağıtımı yapılacak. Ücretsiz olarak dağıtılacak fidelerle yerli üretimi teşvik etmek istiyoruz. Geçtiğimiz yıl 350 bin dağıtım yapmıştık. Bu yıl çoğunluğu domates olmak üzere toplamda 700 bin domates, biber ve karpuz fidesi dağıtacağız. Yerli ürünün tadı ile ithal ürünlerin tadı aynı değil. Yerli çeşitlere, özümüze dönmek durumundayız. Tohum ve fide dağıttığımız köylülerimiz bundan verim ve gelir elde ediyor” diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Yalova’da 700 bin yerli fide dağıtılacak haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı