Dünya Haberleri

  Yalon: Suriye omlet haline gelmiş bir yumurta

  hurriyet.com.tr
  21.07.2015 - 13:57 | Son Güncelleme:

  İsrail Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Moşe Yalon, Suriye’nin yeniden birleşik bir devlet haline gelmesinin imkânsız olduğunu belirterek, “Suriye, omlet olmuş bir yumurta gibi. Omletten yumurta yapamazsınız” dedi.

  Yalon, resmi temaslarda bulunmak üzere Tel Aviv’i ziyaret eden ABD Savunma Bakanı Ashton Carter ile bir araya geldi.

  Sputnik'in haberine göre; görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenleyen Carter ve Yalon’un gündeminde Suriye krizi vardı. Suriye’deki çatışmaların dört yılı aşkın süredir devam ettiğini hatırlatan Yalon, “Biz Suriye’nin eskiden olduğu gibi birleşik ve tek bir devlet haline gelmesine hiç şans vermiyoruz. Suriye’nin omlet haline gelmiş bir yumurta olduğuna inanıyoruz. Omletten de yumurta yapamazsınız” ifadelerini kullandı.

  ‘SURİYE ŞİMDİDEN BÖLÜNDÜ’

  Suriye’nin daha şimdiden yarı-bağımsız unsurlara bölündüğünü söyleyen İsrail Savunma Bakanı Yalon, “Dürziler güneydeki belirli alanlarda yoğunlaşırken, Suriyeli Kürtler de kuzeyde. Doğuda ise IŞİD gibi Sunni unsurlar var” dedi ve ekledi: “Gelecekte Suriye'de neler olacağından emin değilim. Bunu tahmin etmesi zor. Ancak, kronik istikrarsızlığın uzun bir süre için Suriye’nin ayırt edici özelliği olacağı kesin.”

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı