« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Yalnız rekortmen

Derya Büyükuncu, altıncı kez katıldığı olimpiyatlarda hayal kırıklığına uğradı. 200 metre sırtüstü yarışında 35 sporcu arasında 33’üncü olarak elendi, “Survivor”da sürekli tartışma yaşadığı Nihat Doğan’ın da diline düştü. Doğan, Büyükuncu’ya Twitter üzerinden laf attı. Milli yüzücü, hakkındaki eleştirileri ise İngiltere’ye gitmeden önce Tempo’ya verdiği röportajda yanıtlamıştı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

* Londra Olimpiyatları’na ne kadar süredir hazırlanıyorsunuz?      

- “Survivor”dan sonra ABD’ye gittim. Bir yıldır hazırlanıyordum. Milli takım için 27 senedir ne yaptıysam aynısını, elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağım.
* 36 yaşındasınız. Yarışta bu ne kadar önemli?

- Yaş kriter değil. Türkiye’de 27-28 yaşına gelince “Hâlâ spor yapıyor” algısı oluşuyor. Ama dünyaya bakınca, sporda yaşın ne kadar önemsizleştiğini görüyorsunuz. 40-45 yaşlarında, dünya çapında sporcular görebilirsiniz.

* “Beş olimpiyata gitti, madalyasız döndü” eleştirileri sizi kızdırıyor mu?

- Beni vuracakları tek nokta bu zaten. “Olimpiyatlara gitmiş de ne yapmış?” diyorlar. Bunu söylemek çok kolay. Altı kez olimpiyatlara katılmanın ne kadar antrenman, disiplin, gözyaşı ve ter gerektirdiğini bilemezsin. 500’den fazla rekor kırdım, küçümsemek isteyen “Niye 600 rekor kırmadın?” diyebilir.

* Sanırım bu kariyerinizin son yarışı olacak...

- Yüzde 99 ihtimalle.

* Geri kalan yüzde 1 neleri kapsıyor?

- “Olimpiyatlara yedinci kez gider misin?” diye soruyorlar. Giderim, ama şartlar değişirse. Bir şirket ya da işadamı çıkar, destek verir yaparım. Ya da çok yukarılardan biri, “Ülken için yap” der, desteği verir, hiç düşünmem.

* Yani esas sorun maddi...

- Kariyerimi noktalamam; yaşım ve performansımla alakalı değil. Çocuk istiyoruz ve hayatımı artık buna göre planlamam gerekiyor.

* Yüzme Federasyonu ile sorunlarınız sürüyor mu? Hâlâ maaş alamıyor musunuz?

- Hiç almıyorum. Sıfır. 27 yılda sadece sekiz ay maaş alabildim.

* Federasyona maaş yüzünden dava açtınız. Zor bir karar mıydı?

- Hayır, değildi. Kariyerim boyunca tek başımaydım. Şu da bilinmeli; federasyonun bana dönük suçlamaları (TV yarışmasına katıldığı için yarışları aksattığı vb.) vardı, her konuda aklandım.

MİLLİ YÜZÜCÜLER BENİMLE KONUŞMUYOR

* Olimpiyatlara sizin dışınızda beş milli yüzücü daha katılıyor. Onlarla iletişiminiz nasıl?

- İletişimim yok.

* Biraz tuhaf değil mi?

- Kitap yazıp tüm cevapları vereceğim. Şimdilik şunu söyleyeyim: Son birkaç senedir, ne kulübümden (Galatasaray) ne de milli takımdan yüzücüler benimle konuşur.

* Sizce neden böyle?

- O çocukların daha iyi şartlarda çalışması için tabuları yıkmaya çalıştım. Sayemde maaş alıyorlar, ben almıyorum. Çok ironik. Hepsi beni tanıyor, ama artık hakkımda ne söyleniyorsa, konuşmuyorlar.

* Türkiye’de durum böyle, peki yurtdışında ilgi nasıl?

- Michael Phelps, Ryan Lochte, Jason Lezak, Natalie Coughlin gibi yüzücülerle aynı havuza gidip geliyoruz. Olimpiyatı altıncı kez denediğimi biliyor, ne şartlarda yaptığımı görüyor ve inanılmaz destekliyorlardı. Aradılar, mail attılar, “Yaptığın inanılmaz bir şey” diye tebrik ettiler. Dünya sporcularının, Türkiye’deki atletizm camiasının gösterdiği saygı hepsine değer.

* Sponsorunuz yok, değil mi?

- 20 senedir sponsor arıyorum. Görüştüğüm insanlara “Sadece masrafımı karşılayın: Yemek-uçak-antrenman” dedim, ama olmadı.

* “Survivor”dan kazandığınız para elinize geçti mi?

- Henüz değil. Anlaşma gereği, bugünlerde elimizde olacak.

* Peki, masraflarınızı nasıl karşılıyorsunuz?

- Ailem yardım ediyor. Battığımız günler de oldu ama yılmadık.

* ABD’de geçen bir hayattan ve şampiyonalardan söz ediyoruz. Aileniz bu kadar zengin mi?

- Çok zengin değiller; yatları, katları yok. Ne kazandılarsa bana harcadılar.

* Ne zamandır ABD’de yaşıyorsunuz?

- Lisedeyken annemle ABD’ye gittim. Babam Türkiye’den para yolladı. Üniversiteye geçerken hem başarı ortalaması, hem yüzme bakımından ABD’nin 1 numarasıydım. Harvard, Yale, Stanford, hepsinden burs teklifi geldi. Michigan Üniversitesi’nde yüzde 100 burslu işletme okudum.

NİHAT DOĞAN DİYE BİRİ Mİ VARDI?

* Acun Ilıcalı sizi nasıl buldu?

- Los Angeles’taki evimizi arayıp mesaj bırakmış. Eşimle “Allah Allah, neden arıyor ki?” dedik. Aradım, “Yok Böyle Dans”ı anlattı.

* Çok göz önünde olmanın getirdiği bir prestij kaybı oldu mu?

- “Survivor”, psikolojik olarak yıpratıcıydı. Açsın, insanlarla uğraşıyorsun, senin hakkında yalan söylüyorlar. Ama sonuçta adamın biri üç ay hakkımda yalan söylemiş, ne olacak? Hakkımda 30 sene yalan söylemişler. O mu bana koyacak?

* Nihat Doğan’la sıkıntılı bir durum oldu. Kendinize hiç “Ne işim var burada?” diye sordunuz mu?

- Kim? Öyle biri mi vardı? Orada, polemiğe girmeyen tek kişi bendim. Yarışma sonrası hakkımda konuşmaya devam etti. Mahkemeliğiz.

* Son “Survivor” yarışmacılarından Merve Büyüksaraç’ın “Bize yemek veriyorlardı” iddiasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

- Orada bulunduğum dönemde öyle bir şeye şahit olmadım ve algılamadım. Şartlar çok zor ve katıydı. Acun Abi adaletli biridir, hak yemez. Hem yapımcı olay çıksın ister zaten, çünkü aç kalınca sinirler geriliyor, yarışları kazanmak istiyorsun, kazanamayınca daha da sinirleniyorsun. Yemek versen, doğallık biter.

* Olimpiyatlar sonrası Los Angeles’ta yaşamaya devam edecek misiniz?

- Seneye dönmeyi düşünüyoruz. Çocuklar burada, ailemizin yanında büyüsün.

* Yüzme okulu idealiniz vardı...

- Üç-dört yıl içinde yapmak istiyorum.

* Türkiye’de dikkatinizi çeken genç yüzücüler var mı?

- Ben yetiştireceğim inşallah.


Bunları da Beğenebilirsiniz